Vai pēc maksātnespējas procesa iziešanas es atkal varu ņemt kredītus?
"Esmu izgājis maksātnespējas procesu, atbrīvojies no savām iepriekšējām parādsaistībām. Pirms tam biju banku melnajos sarakstos. Vai pēc maksātnespējas procesa iziešanas es no šiem sarakstiem esmu svītrots un atkal varu ņem kredītus?" Žurnālam "Likums un Taisnība" vaicā lasītājs Aldis.
Atbild Gundega Miķelsone, zvērinātu advokātu biroja "Centrs" zvērināta advokāte:
Atbilstīgi Maksātnespējas likumam, ja maksātnespējīga fiziskā persona izpildījusi saistību dzēšanas plānu, atlikušās minētajā plānā norādītās personas saistības tiek dzēstas un apturētās izpildu lietvedības par dzēsto saistību piedziņu tiek izbeigtas. Pēc saistību dzēšanas procedūras pabeigšanas netiek dzēsti tikai tie prasījumi, kas uzskaitīti Maksātnespējas likuma 164. panta ceturtajā daļā:
1) prasījumi par uzturlīdzekļu samaksu;
2) prasījumi no neatļautas darbības;
3) nodrošinātais prasījums, ja parādnieks ir saglabājis par šā prasījuma nodrošinājumu kalpojošo mājokli, ciktāl šā likuma 148. pantā minētā vienošanās nenosaka citādi. Izpildu lietvedības par minēto saistību piedziņu tiek atjaunotas atlikušajā parāda apmērā;
4) prasījumi par Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā un Krimināllikumā paredzētajiem sodiem, kā arī kompensācija par radīto kaitējumu.
Tātad teorētiski pēc maksātnespējas procesa pabeigšanas cilvēks drīkst pilnvērtīgi darboties un iesaistīties tiesiskajās attiecībās. Tomēr jāņem vērā vairāki apstākļi.
Pirmkārt, tūlīt pēc maksātnespējas procesa beigām nevajadzētu tūdaļ mesties jaunos parādos, izņēmums varētu būt vienīgi hipotekārais kredīts mājokļa iegādei.
Otrkārt, eksistē dažādas komersantu veidotas nemaksātāju (parādnieku) datubāzes, kurās ietverta informācija par personu nenokārtotajām saistībām. Jāatceras, ka kredītus izsniedz privātpersonas (galvenokārt privāto tiesību juridiskās personas), kurām neviens nevar liegt būt sevišķi piesardzīgām pret cilvēkiem, kas jau kādreiz nav spējuši sabalansēt savus ienākumus un izdevumus un tāpēc kļuvuši maksātnespējīgi.
Kaut arī maksātnespējas procesu izgājušās personas no atlikušajām saistībām ir atbrīvotas (respektīvi, atlikušie parādi tām vairs nav jāmaksā, jo juridiski parādu vairs nav), faktiski šo personu kreditori ir bijuši spiesti ciest zaudējumus, jo no parādniekiem nesaņēma visu savu naudu.
Vēl tiešāk izsakoties, parādnieka atlikušās saistības ir dzēstas uz kreditoru rēķina, tāpēc nākotnē šie un arī citi potenciālie kreditori pamatoti varētu būt piesardzīgāki tiesiskajās attiecībās ar šādu personu.