58% Latvijas iedzīvotāju ar saviem uzkrājumiem varētu izdzīvot līdz diviem mēnešiem
Vairāk nekā puse jeb 58% Latvijas iedzīvotāju ar saviem naudas uzkrājumiem varētu izdzīvot ne vairāk kā divus mēnešus, liecina Luminor martā veiktās aptaujas* dati. Tas nozīmē, ka lielākā daļa cilvēku dzīvo "no algas līdz algai" un neveido uzkrājumus neparedzētiem gadījumiem – piemēram, tādiem kā Covid-19 izraisīta ārkārtas situācija.
"Latvijā vairāk nekā pusei iedzīvotāju nav pietiekamu uzkrājumu, lai varētu veiksmīgi pārdzīvot neparedzētus gadījumus – tādus kā Covid-19 vīrusa izraisītā ārkārtas situācija šobrīd, kad daudzi pēkšņi ir palikuši bez ienākumiem. Šis ir skarbs pierādījums tam, cik svarīgi ir veidot uzkrājumus laikā, kad ienākumi ir stabili un paredzami. Ieteicamais uzkrājumu apjoms katram ir atšķirīgs, jo arī ikmēneša maksājumi un tērēšanas paradumi cilvēkiem ir atšķirīgi. Vēlamajam uzkrājumu apmēram, lai ienākumu zaudēšanas gadījumā varētu iztikt kādu periodu, vajadzētu būt 3 līdz 6 mēnešalgu apmērā. Taču diemžēl daļa iedzīvotāju nevar atļauties no saviem ienākumiem atlikt kādu daļu uzkrājumiem, un aptaujas rezultāti atklāj, ka iedzīvotāju ar pietiekamiem uzkrājumiem Latvijā ir mazākumā," saka Normunds Rudzītis, Luminor privātpersonu segmenta vadītājs.
Luminor aptaujas rezultāti rāda, ka Latvijā 26% iedzīvotāju pietiek uzkrājumu tikai vienam mēnesim, 32% – līdz diviem mēnešiem, 22% respondentu pietiktu naudas 3 – 6 mēnešiem, bet vairāk nekā pusgadu ar saviem iekrājumiem varētu izdzīvot 20% iedzīvotāju.
Likumsakarīgi, ka vislabākā situācija ar uzkrājumiem ir tiem cilvēkiem, kam ir augstākā izglītība, mazāka ģimene un kas dzīvo Rīgā vai citās Latvijas lielajās pilsētās. Tāpat aptaujas dati ļauj secināt, ka 48% cilvēku vecumā virs 60 gadiem pietiek uzkrājumu, lai izdzīvotu vairāk nekā 3 mēnešus – tas skaidrojams ar faktu, ka vecāka gadagājuma cilvēki bieži vien dzīvo ļoti taupīgi un lieki netērējas. Tikmēr vecuma grupā no 30 līdz 39 gadiem ilgāk nekā 3 mēnešus ar iekrāto varētu iztikt tikai 34% respondentu.
Kā mainīt paradumus, lai varētu veidot uzkrājumus?
Eksperts ir pārliecināts, ka ikviens, kam ir jebkādi ienākumi, var izveidot sev kaut nelielus uzkrājumus neparedzētiem dzīves brīžiem. Taču, lai to varētu izdarīt, ir rūpīgi jāpārskata savi izdevumi, jāatsakās no tā, bez kā var iztikt, un jāplāno budžets.
Lūk, ieteikumi, kā ikdienā ietaupīt, lai būtu iespēja atlikt naudu nebaltai dienai.
- Plāno ģimenes budžetu. Iesākumā izvēlies sev ērtāko plānošanas rīku – kādu lietotni (piemēram, Mint, Goodbudget vai Google Docs), dokumentu datorā vai papīra lapu – un rūpīgi pieraksti visus pēdējo trīs mēnešu ienākumus un izdevumus, ieskaties arī bankas maksājumu izdrukā. Tas parādīs, kāda ir finanšu situācija, kam un cik ilgam laikam pietiek ar esošajiem līdzekļiem. Plānojot budžetu uz priekšu, izdevumus ieteicams sadalīt pa kategorijām: fiksētie maksājumi (komunālie maksājumi, kredītmaksājumi utt.) un mainīgās izmaksas (pārtika, transports, apģērbs, izklaide utt.), kuras varam samazināt, mainot savus paradumus. Pārskatot izdevumus un izvērtējot prioritātes, būs skaidrs, no kā var atteikties, lai ietaupītu. Šādi, iespējams, atradīsi dažus desmitus eiro, ko atlikt iekrājumiem.
- Pārskati automātiskos ikmēneša maksājumus. Automātiskie maksājumi ir ērts rīks, kas ļauj samazināt laiku, ko ik mēnesi pavadām, maksājot rēķinus. Taču nereti mēdzam aizmirst, par ko katru mēnesi automātiski maksājam, tāpēc finansiāli grūtākos brīžos ieteicams šo maksājumu sarakstu pārskatīt. Internetbankā apskati savu maksājumu sarakstu par pēdējiem pāris mēnešiem un varbūt ieraudzīsi, ka joprojām maksā par pakalpojumiem, ko izmanto maz vai nemaz. Šādā veidā ietaupīto naudu vari novirzīt uzkrājumiem.
- Maini tērēšanas paradumus un pielāgo tos situācijai. Ja redzi, ka plānotie izdevumi pārsniedz ienākumus, pārskati savus tēriņus un izvērtē, no kā vari atteikties – piemēram, gatavo maltītes pats, nevis pasūti gatavu ēdienu, atliec lielākus pirkumus, samazini tēriņus izklaidēm un našķiem, kur iespējams, pārej uz vienkāršākiem vai lētākiem pakalpojumiem utt.
- Iepērcies tikai pēc saraksta. Ikdienas maltītes ir tas izdevumu veids, kas ļauj krietni ietaupīt. Dodies uz veikalu ar sagatavotu pirkumu sarakstu – tā varēsi gan pieturēties pie plānotajiem izdevumiem, gan pavadīt īsāku laiku veikalā.
Luminor aptauju 2020. gada marta beigās veica socioloģisko pētījumu aģentūra Norstat, aptaujājot vairāk nekā 1000 respondentu katrā Baltijas valstī.