foto: LETA
Latvijas restorānu nodokļu parādi pieauguši par 78%
Bizness un ekonomika
2018. gada 12. decembris, 10:18

Latvijas restorānu nodokļu parādi pieauguši par 78%

LETA

Nākamajā gadā restorānu nozarei galvenais izaicinājums būs rast risinājumu nodokļu parādiem, kas salīdzinājumā ar pērnā gada 11 mēnešiem šogad ir pieauguši par 78%, sasniedzot 33 miljonus eiro, atzina Latvijas Restorānu biedrības (LRB) prezidents Jānis Jenzis.

Viņš sacīja, ka Latvijas restorānu nozarei 2018.gads ir bijis pagrieziena gads, kad LRB izdevies spert būtiskus soļus nozares iziešanai no pelēkās zonas. "Bet nākamais gads būs izšķirošs - "būt vai nebūt" Latvijas tūrisma vizītkartei - restorāniem. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datiem šī gada 11 mēnešos ēdināšanas nozare ir atnesusi valsts budžetam 116,9 miljonus eiro, kas ir par 17,9% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn. Vienlaikus nozares rezerves ir izsmeltas - pēdējā gada laikā nozares nodokļu parādi ir pieauguši par 78% - no 18,5 līdz 33 miljoniem eiro. Sliktākais ir tas, ka 82,5% no šiem parādiem ir aktuālie - tiem nav dots termiņa pagarinājums," uzsvēra Jenzis.

Jenzis norādīja, ka Latvijā ir dažas nozares, kas bijušas drosmīgas, lai publiski atzītu savas problēmas un nāktu klajā ar proaktīvu piedāvājumu situācijas risināšanai. Pēc viņa paustā, viena no tām ir būvniecības, bet otra - restorānu nozare.

"Šā gada februārī nozare godīgi atzina, ka restorāniem izkļūt no pelēkās zonas Latvijā liedz augstais nodokļu slogs, bet ārvalstu darbaspēka piesaiste ir restorānu izdzīvošanas jautājums. Tāpēc sagaidām, ka šī nozares iniciatīva sakārtoties tiks novērtēta un valsts institūcijas to atbalstīs," teica Jenzis.

Domājot par nozares nākotni, Jenzis uzsvēra, ka nākamais gads būs izšķirošs - būt vai nebūt Latvijas restorāniem. "Un tās nav spekulācijas. 2018.gadā vien savu darbību izbeiguši desmitiem restorānu, tajā skaitā no deviņiem LRB valdes locekļiem septiņi ir aizvēruši vai pārdevuši kādu no saviem restorāniem," uzsvēra LRB prezidents.

Jenzis atzīmēja, ka pēc VID datiem 2018.gadā pakalpojumu nozarē strādāja 2422 uzņēmumi, kas nodarbināja 28 783 cilvēkus. "Ēdināšanas nozares kopējā pievienotās vērtības nodokļu (PVN) darījumu vērtība ir labs rādītājs nozares kopējā apgrozījuma pieauguma ātrai novērtēšanai. Šī gada 10 mēnešos kopējā darījumu vērtība nozarē ir pieaugusi par 9% pret attiecīgo periodu pērn un ir sasniegusi 522 miljonus eiro. Šī gada deviņos mēnešos uzņēmumu skaits nozarē ir pieaudzis par 1,4%, tomēr interesanti, ka mikrouzņēmumu skaits ir samazinājies par 13,7%. Vidējā bruto alga nozarē ir pieaugusi par 11% - no 461 līdz 512,5 eiro mēnesī," informēja Jenzis.

Viņaprāt, lielākais šā gada sasniegums ir LRB un Finanšu ministrijas panāktā vienošanās par nodokļu samazināšanu un atbalstu ēdināšanas nozarei, kā arī visu Saeimā ievēlēto partiju priekšvēlēšanu laikā paustais atbalsts pazeminātās PVN likmes 12% apmērā ieviešanai. "Tāpat ir panākta izpratne par dubultās samaksas atcelšanu brīvdienās un svētku dienās, darba laika uzskaites svarīgumu, kā arī vaučeru sistēmas ieviešanu, lai restorāniem atviegloti īslaicīgo strādnieku nodarbināšanu," viņš uzsvēra.

"Tāpēc nozare paļaujas uz sociālā dialoga spēku un to, ka valsts uzklausīs nozari un palīdzēs, nevis ignorēs reālo situāciju un aprobežosies ar padomju laika pamācībām. Valstij ir jāuzticas uzņēmēju ieteikumiem, kas veikuši nopietnu nozares analīzi un pašlaik veic arī samazinātā PVN fiskālās ietekmes uz valsts budžetu modelēšanu. Mūsdienās lēmumi ir jābalsta faktos un datos, nevis pieņēmumos vai aizspriedumos," atzina Jenzis.

LRB dibināta 2017.gada nogalē, lai aizsargātu Latvijas restorānus un palielinātu to konkurētspēju. Biedrība sākusi sadarbību ar Valsts ieņēmumu dienestu, Finanšu un Ekonomikas ministrijām nozares sakārtošanai. LRB mērķu sasniegšanai izveidotas četras darba grupas, kuras strādā sekojošos virzienos - uzņēmējdarbības vides sakārtošana, cilvēkresursi, izejvielas un citi resursi, mārketings un tūristu piesaiste.

Tēmas