Aptauja: 46% Latvijas iedzīvotāju uzskata sevi par viesmīlīgiem
Viesu uzņemšanu savās mājās ietekmē ne mazums faktoru, piemēram, mājokļa lielums, labiekārtojums vai atrašanās vieta. Nekustamo īpašumu attīstītāja Bonava Latvija veiktajā aptaujā* noskaidrots, kādi ir būtiskākie faktori, kas Latvijas iedzīvotājus rosina vai gluži pretēji – attur no ballīšu rīkošanas mājās.
Aptaujas rezultāti liecina – katrs piektais respondents uzskata, ka viņa mājoklis nav pietiekami plašs vai nav atbilstoši labiekārtots, lai uzņemtu viesus, tādēļ to dara nelabprāt. Turpretim 46 % atzinuši, ka uzskata sevi par viesmīlīgiem cilvēkiem, kam būtisku lomu nespēlē tādi faktori kā mājokļa platība, iekārtojums vai atrašanās vieta.
„Viesu galvenā pulcēšanās notiek ap galdu. Latviešiem ir izteikta vēlme kārtīgi paēst un daudz runāties, tieši sēžot ap galdu. To svinību saimnieki var efektīvi izdekorēt arī ar minimāliem līdzekļiem un radošu pieeju, līdz ar to viesi koncentrēsies tieši uz galda noformējumu. Vairs tik būtiska uzmanība netiks pievērsta ne mājokļa ietilpībai, ne tā labiekārtojumam. Ja pie galda valdīs priecīga un skaista noskaņa, tad viesi par to arī visvairāk sajūsmināsies un pēc svinībām atcerēsies,” padomu sniedz pasākumu aģentūras MintDeco radošā direktore un dekoratore Iluta Piternika.
Piektā daļa respondentu Bonava Latvija aptaujā pārliecinoši norādījuši, ka viņu mājokļa platība un iekārtojums ir piemērots viesu uzņemšanai. Līdzvērtīgs skaits respondentu (17 %) atzinuši, ka viesus labprāt uzņem, pateicoties viņu mājokļa atrašanās vietai, – tas ir ērti sasniedzams draugiem un ģimenei. No respondentiem, kas viesus mājās uzņem nelabprāt, vien 7 % atzinuši, ka to nedara tādēļ, ka mājokļa sagatavošana viesu uzņemšanai aizņem pārlieku ilgu laiku, savukārt teju katram trešajam tas vienkārši sagādā pārlieku lielas raizes un rūpes.
„Nebaidieties savu svinību organizēšanā iesaistīt arī viesus. Visi saprot, ka cilvēki pašlaik ir ļoti aizņemti, tāpēc metiet kaunu pie malas un starp viesiem sadaliet mazos uzdevumus – viena ģimene nes pašgatavotu kūku, otra ģimene sagatavo savus mīļākos salātus, savukārt kāds ļoti aktīvs pāris atbild par galda spēlēm. Jūs kā saimnieki organizējiet galda saklāšanu un, piemēram, silto maltīti. Es ieteiktu pagatavot tieši silto ēdienu, jo nereti dažāda veida auksto uzkodu pagatavošana prasa krietni lielāku piepūli un laiku nekā siltu vakariņu pagatavošana,” iedrošina Iluta Piternika. „Svarīgi pirkumus ballītei sagādāt vienu dienu pirms svinībām, jo veikalā patērētais laiks ļoti nogurdina. Tāpat mājas uzkopšanu vajadzētu paredzēt dienu pirms svinībām, lai viesu uzņemšanas dienā jūsu vienīgās rūpes būtu nesteidzīgi pagatavot gardu maltīti un skaisti noformēt galdu. Bieži saimnieki nevar līdz galam izbaudīt savus svētkus, jo pārāk daudz ir uzņēmušies izdarīt paši un tieši svinību dienā.”
Vērtējot aptaujāto kopējo noskaņu attiecībā uz viesu uzņemšanu, vairums respondentu (40 %) viesus mājās labprāt uzņem vien pāris reizes gadā, to apvienojot ar īpašu svētku atzīmēšanu, svinot, piemēram, dzimšanas dienas, kāzu jubilejas vai Ziemassvētkus. Nedaudz mazāks skaits respondentu (37 %) atzinuši, ka viesus labprāt uzņem vienu līdz divas reizes mēnesī. Interesanti, ka vīrieši ir viesmīlīgāki un viesus labprāt uzņem katru nedēļu. Vien desmitā daļa respondentu atzinuši, ka viesus mājoklī uzņem nelabprāt, priekšroku dodot viesību apmeklēšanai pie citiem.
*Aptauja veikta sadarbībā ar Norstat Latvija, kopā aptaujājot 1026 respondentus no visas Latvijas.