Nodokļu reforma radījusi būtisku darba pieaugumu grāmatvežiem
Nodokļu reformas rezultātā būtiskas izmaiņas ir skārušas darba algu aprēķināšanas kārtību. Salīdzinot ar iepriekšējo kārtību, nenoliedzami tā ir kļuvusi sarežģītāka grāmatvežiem, jo prasa individuālāku attieksmi katram darba ņēmējam, aprēķinot darba algu, īpaši darba ņēmējiem, kuru atalgojums ir no 440 līdz 1000 EUR.
Individuālāka attieksme ir saistīta ar diferencējamo neapliekamo minimumu, kas pašlaik ikvienam darba ņēmējam ir noteikts pamatojoties uz saņemto darba algu pērnajā gadā, kas šī gada vidū tiks aktualizēts. Datu aktualizēšana ir pamatota ar iespējamajām izmaiņām katra darba ņēmēja ieņēmumos no darba algas.
Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācija (LRGA), kuras biedri pārstāv būtisku daļu no grāmatvežiem, atzīst, ka tieši darba algu aprēķināšana ir nodokļu reformas lielākais darba sloga palielinājums. Vienlaikus LRGA atzīst, ka neviena reforma nav iespējama bez pārmaiņām, kas skar ikvienu grāmatvedi, lai kopējiem spēkiem sasniegtu reformas mērķus, īpaši, jau ilgstoši valstī sasāpējušo mazo algu saņēmēju problēmu.
LRGA valdes priekšsēdētāja vietniece Ilze Palmbaha: "Pirmais mēnesis ir bijis sarežģīts, tomēr prognozētās grūtības grāmatvežiem ir krietni vien pārspīlētas. Nenoliedzami nodokļu reforma tieši grāmatvežiem ir radījusi būtisku darba pieaugumu un darba izmaiņas, jo reforma ir ļoti pamatīga un prasa individuālu algu aprēķinu, pamatīgas nozares zināšanas, atbilstošas programmas, kā arī nepārtrauktu klientu konsultēšanu. Protams, tas ir sarežģīti, bet vienlaikus profesionālam grāmatvedim tas ir profesionāls izaicinājums un izaugsme."
Lai palīdzētu grāmatvežiem pilnveidoties, LRGA ir rīkojis un rīko seminārus un aktīvi konsultē savus biedrus. Tāpat LRGA atzīst, ka ievērojami ir uzlabojusies sadarbība ar Valsts ieņēmumu dienestu, kas sniedz uz sadarbību vērstu atbalstu un pretimnākšanu nozares profesionāļiem, tos konsultējot, rīkojot VID speciālistu seminārus, sniedzot skaidrojumus, lai efektīvi varētu realizēt izmaiņas nodokļu jomā.
Jau vēstīts, ka nodokļu reforma Latvijā sākta realizēt 2018. gadā, ieviešot būtiskas izmaiņas nodokļu aprēķināšanas un maksāšanas kārtībā, lai mazinātu sociālo nevienlīdzības plaisu un veicinātu Latvijas izaugsmi un konkurētspēju.