Darbinieku atstātās zīmītes “Zara” drēbēs esot tikai aisberga redzamā daļa
foto: AFP
Bizness un ekonomika

Darbinieku atstātās zīmītes “Zara” drēbēs esot tikai aisberga redzamā daļa

Kasjauns.lv

Fabrikas strādnieku zīmītes, kuras tika atstātas “Zara” drēbju kabatās, apgalvojot, ka par šo drēbju darināšanu viņi nav saņēmuši atalgojumu, esot tikai aisberga redzamā daļa, brīdinājuši cilvēktiesību eksperti. 

Atgādinām, ka fabrikas, kurā top "Zara", "Mango" un "Next" zīmolu drēbes, strādnieki gatavo apģērbu kabatās atstājuši vēstījumus to pircējiem. 

Slepenos ziņojumus apģērbu kabatās atstājuši nodarbinātie, kuri nav saņēmuši algu par savu darbu. Visvairāk šādu zīmīšu atrasts Stambulas "Zara" veikalos 

“Parasti darba ņēmēji ir pārāk nobijušies, lai šādas lietas izpaustu publiski. Es domāju, ka notikušais ir tikai aisberga redzamā daļa,” sacījis Lielbritānijas Cilvēktiesību un uzņēmējdarbības institūta izpilddirektors Džons Morisons. 

Morisons piebildis, ka šāds darbinieku solis liecina par vajadzību pēc efektīviem mehānismiem, kas  ļautu nodarbinātajiem izpaust sūdzības, nebaidoties par atriebību. 

Spānijas mazumtirdzniecības milzis un “Zara” mātes uzņēmums “Inditex” nekavējoties reaģējis uz notikušo, paziņojot, ka atvērs fondu, no kura tiks izmaksāts atalgojums tiem, kuri to nav saņēmuši. 

Kopš kampaņas sākuma, tūkstošiem cilvēku sociālajos tīklos pauduši atbalstu neatalgotajiem darbiniekiem, izmantojot mirkļbirku #BravoIscileriIcinAdalet (tulkojumā – Bravo darbinieku taisnīgumam).

“Zara”” apgalvo, ka tā sauktais “grūtību fonds” neatalgotajiem darba ņēmējiem kopumā izmaksājis jau  2 739 281 Turcijas liras. (602 793 eiro), vēsta "The Independent". 

Kasjauns.lv jau ziņoja, ka Vairāki pircēji vēsta, ka iegādātajās vai tikai uzlaikošanas kabīnēs piemērītajās drēbēs to kabatās atraduši zīmīti "Es uztaisīju šo apģērbu, ko tu tagad pērc, bet par to neesmu saņēmis samaksu".

Zīmītes apģērbos ielikuši darbinieki, paši savā brīvajā laikā dodoties veikalos un zīmītes saliekot drēbju kabatās. To mērķis bija pievērst uzmanību nodarbinātībai, kas netiek apmaksāta, proti, koncerna "Indetix" apģērbu rūpnīca "Bravo Textil" tika aizslēgta, darbiniekiem nesamaksājot par padarīto. 
Šūšanas rūpnīcas darbiniekiem bija jāsaņem gan atlaišanas pabalsts, gan alga triju mēnešu apmērā, taču ražotne to nav izdarījusi. Kopumā darbinieku petīcijā savākti 19 000 strādājošo paraksti.