Azerbaidžāņi mūsu "Latvijas balzamu" vaino stiprinātā vīna "Agdam" viltošanā
Padomju laikā brūvētais stiprinātais vīns „Agdams” izraisījis teju vai starptautisku skandālu. Azerbaidžāņi protestē, ka Rīgā joprojām ražo padomju laiku „bormatuhu”.
Bizness un ekonomika

Azerbaidžāņi mūsu "Latvijas balzamu" vaino stiprinātā vīna "Agdam" viltošanā

Kasjauns.lv

Azerbaidžānas vīndari ir neizpratnē par „Latvijas balzama” plaģiātismu, kurš joprojām ražo padomju laikā iecienīto stiprināto vīnu „Agdams”. „Agdams” esot Azerbaidžānas zīmols un to drīkstot ražot tikai šajā Aizkaukāza republikā.

„Agdama” vīns patentēts 1947. gadā, un tas iesākumā tika ražots no Azerbaidžānas Agdamas rajonā ienākošajām vīnogām, un nevienam citam kā tikai azerbaidžāņiem neesot tiesības piesavināties šo vīnu. Par to ir sašutuši Azerbaidžānas vīndari, kuri „Latvijas balzamam” piesūtījuši protesta vēstuli.

Jāteic, ka 19 grādus stiprais „Agdams” nekad nav bijis somaljē jeb vīnziņu topā. Tā drīzāk bija lēta apreibinoša lēta dzira, ko padomjlaikā brūvēja no vīnogu sulas, cukura un kartupeļu spirta, pēc kura malkošanas nākamajā rītā bija šausmīgas paģiras un milzīgas galvassāpes.

Tomēr vairākās bijušajās PSRS republikās – „zilīšu” aprindās šis alkoholiskais padzēriens joprojām bauda cieņu. Piemēram, Baltkrievijā šādus stiprinātos vīnus  pirms gadiem pieciem pat domāja aizliegt, bet tas neizdevās. Arī Latvijā, pēc „Latvijas balzama” datiem, tas esot desmit pirktāko kompānijas ražoto dzērienu skaitā.

Lai aizstāvētu savu godu, azerbaidžāni vēršas arī pie sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem, kuriem jāapliecina „Latvijas balzama” plaģiātisms. Viens no autentiskā „Agdama” aizstāvjiem izrādījies eksprezidents Valdis Zatlers, kurš Azerbaidžānas ziņu portālam Haqqin.az teicis: „Labi atceros, kā padomju laikā Rīgas veikalos bija azerbaidžāņu portvīns „Agdams”.Bet tas bija eksportēts, Latvijā to nekad neražoja”.

Azerbaidžānas internetu pārplūdina ieraksti, kas pieprasa „Latvijas balzamam” paskaidrot, kā tas nākas, ka Rīgā ražo „Agdamu”. „Latvijas balzama” sabiedrisko attiecību pārstāve Dana Hasana taisnojusies, ka padomju laikā daudzās rūpnīcās brūvēja „Agdamu”, arī Rīgā, un katrā bija savādāka receptūra. Latvijā, piemēram, „Agdamu” ražo no Spānijas vīnogām.