Vācija pastiprina noteikumus uzņēmumu iegādei stratēģiski svarīgās nozarēs
Vācijas valdība trešdien nolēmusi pastiprināt noteikumus, kas regulē Eiropas Savienībā (ES) neietilpstošo valstu uzņēmēju iespējas iegādāties Vācijas uzņēmumus stratēģiski svarīgās nozarēs.
Jaunie noteikumi dos amatpersonām ilgāku laiku potenciālā darījuma izpētei, kā arī paplašinās to darījumu spektru, kuru pētīs varasiestādes.
"Mēs joprojām esam viena no atvērtākajām ekonomikām pasaulē, bet mēs arī domājam par godīgu konkurenci. Mēs to esam parādā mūsu uzņēmumiem," norādīja Vācijas ekonomikas ministre Brigita Ciprīsa.
Ministre norādīja, ka jaunie noteikumi sniegs lielāku aizsardzību uzņēmumiem stratēģiski svarīgās nozarēs, tostarp, attieksies uz uzņēmumiem, kas sniedz pakalpojumus tādās jomās kā elektroapgāde, ūdensapgāde, telekomunikāciju tīkli, slimnīcas un lidostas.
Paplašināts arī to aizsardzības nozares uzņēmumu spektrs, uz kuriem attieksies jaunie noteikumi. Tie dubulto laiku, kas dots amatpersonām, lai izpētītu līgumus, ko gatavojas noslēgt pircēji no valstīm, kas neietilpst ES vai Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijā (EBTA).
Jaunie noteikumi skaidri noteic, ka izmeklēšanai tiks pakļautas arī netiešās pārpirkšanas, kad pircējs ārpus ES nodibina kādā no bloka valstīm uzņēmumu tikai ar mērķi noslēgt konkrēto darījumu.
Vācijas Ekonomikas ministrija paziņoja, ka sadarbosies ar Franciju un Itāliju, lai panākta līdzīgas izmaiņas ES tiesību normās.
Kopš Ķīnas sadzīves tehnikas un gaisa kondicionieru ražotājs "Midea" pagājušajā gadā nopirka lielāko daļu Vācijas industriālo robotu ražotāja "Kuka" akciju, Berlīnē pieaugušas bažas par Ķīnas uzņēmumu pārpirkšanas darījumiem.
Pēc "Kuka" darījuma Vācijas varasiestādes atsauca akceptu Ķīnas uzņēmuma "Grand Chip Investment" darījumam par "Aixtron" pārpirkšanu. Lēmuma pieņemšanā tika ņemtas vērā ASV bažas par "Aixtron" produktu iespējamo izmantošanu armijas vajadzībām.
Bažas par pārpirkšanām vēl vairāk palielināja ASV bāzētā uzņēmuma "Tesla Motors" darījums par "Grohmann Engineering" pārņemšanu, pēc kura "Grohmann Engineering", kas iepriekš apgādāja ar savu produkciju "BMW" un "Daimler", savus ražojumus novirzīja "Tesla Motorts".
Vācijas kanclere Angela Merkele pēdējās nedēļās pietuvinājusies Francijas prezidenta Emanuela Makrona nostājai šajos jautājumos.
Makronam pagājušajā mēnesī neizdevās pārliecināt citus ES līderus piešķirt Briselei lielākas pilnvaras bloķēt pārpirkšanas darījumus, kas nodot ES uzņēmumus īpašniekiem ārpus bloka. Taču nedēļu vēlāk Merkele intervijā kādam žurnālam nostājās Makrona pusē, sakot, ka vēlas aizsargāt stratēģiskās ES nozares un vēlas, lai Eiropa aizsargā savu ietekmi un, pats svarīgākais, runā vienā balsī.