Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Rapšu postītāja miltrasa un kaitēkļi rapša audzētājiem var radīt problēmas ar ražu. (Foto: LETA)

Noskaidrots, kas apdraud skaistos Latvijas rapšu laukus

Bizness un ekonomika
2017. gada 18. jūnijā 14:42 2017. gada 18. jūnijā 14:42
  LETA
Vasaras rapša laukos konstatēta rapša neīstā miltrasa ar izplatību vidēji 10% un krustziežu spīdulis, informē Valsts Augu Aizsardzības dienestā (VAAD).

Gulbenes pusē vienā laukā neīstās miltrasas izplatība konstatēta 20% apmērā, bet Lielvārdes pusē - pat 38%.

VAAD vērš rapša audzētāju uzmanību uz to, ka stipras neīstās miltrasas izplatības gadījumā iespējamie ražas zudumi var sasniegt 10-15%. Slimības attīstību veicina mitrs, vējains laiks, optimālā temperatūra 10 līdz 15 grādi, kā arī miglains laiks un ilgs rasas periods.

Vasaras rapsī aktīvi rosās arī krustziežu spīdulis un dažos laukos tā izplatība sasniedz 18 līdz 32%, bet Kurzemē vienā vasaras rapša laukā konstatēta 38% izplatība - invāzijas pakāpe trīs jeb no četriem līdz 10 pieaugušiem īpatņiem uz viena auga.

Turpinoties kaitēkļu izplatībai labvēlīgiem laika apstākļiem - siltām, saulainām dienām un siltām, mierīgām naktīm - krustziežu spīdulis var radīt lielus ražas zudumus, uzsver VAAD. Spīduļa vaboles izgrauž zieda iekšējās daļas ziedputekšņus, putekšņlapas un ziedlapas. Kāpuri pārtiek no putekšņiem un stipri bojātie ziedi sakalst un nobirst.

Tāpēc rapšu audzētājiem rūpīgi un regulāri jāapskata savi lauki. Ja ir sasniegts kaitīguma slieksnis, jāapdomā augu aizsardzības pasākumu nepieciešamību.

Citi šobrīd lasa

Viena aizbrauc bez kosmētikas, cita nevar iztikt bez fēna - kādas ir mūsu olimpisko dāmu sievišķīgās vājības 1
Sapotējušies ar "Sputnik" vakcīnām, bet nelaiž iekšā nevienā pasākumā. Ko šiem cilvēkiem darīt? 27
Sadumpojušies Jūrmalas pašvaldības policisti draud aiziet no darba 5

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē. Turpretī augu aizsardzības līdzekļu datu bāzē var atrast informāciju par augu aizsardzības līdzekļiem.

VAAD nodrošina valsts fitosanitāro drošību, veicot efektīvus uzraudzības pasākumus, lai valsti pasargātu no bīstamām augu slimībām un kaitēkļiem, un nodrošina augu un augu produktu eksportu.

Pievienot komentāru

"Я бросила пить": Агата Муцениеце удивила откровением

Мистические смерти: 7 актеров, повторивших судьбу своих героев