Trešdaļa cilvēku, mainot darbavietu, nezina par kādu svarīgu ierobežojumu
foto: Shutterstock
Bizness un ekonomika

Trešdaļa cilvēku, mainot darbavietu, nezina par kādu svarīgu ierobežojumu

LETA

Vairāk nekā trešdaļa jeb 35% aptaujāto darba ņēmēju, stājoties darba attiecībās, nezina, kas ir konkurences ierobežojums, vai arī nepievērš tam uzmanību, liecina darba portāla "cvmarket.lv" veiktā aptauja.

Aptaujā "Vai Jūsu darba līgumā ir iekļauts punkts par konkurences ierobežošanu pēc darba attiecību izbeigšanas?" 49% respondentu atbildējuši noraidoši, savukārt 16% aptaujāto norādījuši, ka šāds noteikums ir.

Kā skaidro "cvmarket.lv" personāla atlases vadītājs Kristaps Kolosovs, konkurences ierobežojums ir profesionālās darbības ierobežojums pēc darba attiecību pārtraukšanas, kuru darba devējs atrunā līgumā, lai aizstāvētu savas kompānijas intereses. Tas nepieciešams, lai, bijušajam darbiniekam stājoties līdzvērtīgā amatā citā darbavietā, neradītu tiešu konkurenci uzņēmumam.

Aptaujas dati arī atklāj, ka biežāk konkurences ierobežojumi darba līgumā ir iekļauti pārdošanas, apkalpojošajā un vadības jomās strādājošajiem. Tikmēr šāds punkts retāk darba līgumā ir rūpniecības, ražošanas, celtniecības, kā arī interneta tehnoloģiju jomās strādājošajiem. No tiem respondentiem, kuri zina, ka šāda punkta darba līgumā nav, pārliecinoši vairāk ir sievietes un vīrieši vecumā virs 35 gadiem. Savukārt no vīriešu dzimuma pārstāvjiem, kuri atbildējuši, ka nezina par konkurences ierobežojumu, lielākā daļa ir vecumā līdz 35 gadiem.

Taču Kolosovs skaidro, ka konkurences ierobežojuma fakta nezināšana bijušajam darbiniekam var radīt nepatikšanas, ja viņš, neizpētot darba līgumu, uzreiz pēc darba attiecību pārtraukšanas ieņem līdzvērtīgu amatu konkurējošā uzņēmumā.

"Darba likums paredz darba devējam pienākumu izmaksāt bijušajam darbiniekam atbilstošu ikmēneša atlīdzību par konkurences ierobežojuma ievērošanu, taču bieži vien tā nenotiek. Lai neradītu nepatikšanas sev, kā arī saņemtu visus sev pienākošos labumus, iesaku darba ņēmējiem daudz rūpīgāk pievērst uzmanību visiem darba līguma nosacījumiem brīdī, kad stājas jaunajā amatā," norāda Kolosovs.

Viņš arī atzīmē, ka konkurences ierobežojums lielākoties tiek iekļauts darba līgumā augsti kvalificētam personālam un uzņēmuma vadītājiem. Konkurences ierobežojums var sastāvēt no vairākiem punktiem, no kuriem populārākie ir liegums noteiktu laiku strādāt līdzvērtīgā amatā, liegums pārvilināt bijušos klientus līdzi uz jauno darba vietu, liegums sadarboties ar bijušajiem darba kolēģiem un liegums izpaust uzņēmuma komercnoslēpumu. Šādu konkurences ierobežojumu darbības termiņš pēc darba attiecību uzbeigšanas biežāk ir no sešiem līdz 12 mēnešiem.

Portāla "cvmarket.lv" aptauja interneta vidē veikta no 6. līdz 30.aprīlim, un tajā kopumā piedalījās 686 respondenti vecumā no 20 līdz 55 gadiem.