Piesakot bankrotu, Ķirsons un Plaude „atkratās” no kreditoriem
Bizness un ekonomika

Piesakot bankrotu, Ķirsons un Plaude „atkratās” no kreditoriem

Jauns.lv

Paziņojot par savu maksātnespēju pašās oktobra beigās, „Lido” īpašnieks Gunārs Ķirsons un „Kolonnas” saimniece Ieva Plaude – Rēlingere, pēc visa spriežot, paildzinājuši savu agoniju.

Pasludinot maksātnespēju līdz 1. novembrim, Gunārs Ķirsons un Ieva Plaude ir paildzinājuši savu agoniju vai parādu atmaksas termiņu.
Pasludinot maksātnespēju līdz 1. novembrim, Gunārs Ķirsons un Ieva Plaude ir paildzinājuši savu agoniju vai parādu atmaksas termiņu.

Pāris dienu pirms jaunās Maksātnespējas likuma redakcijas stāšanās spēkā par savu maksātnespēju jeb bankrotu pēkšņi paziņoja divi redzami latviešu uzņēmēji – „Lido” īpašnieks Gunārs Ķirsons un skaistumkopšanas impērijas „Kolonna” saimniece Ieva Plaude – Rēlingere.

Vairāki eksperti publiskajā telpā pauduši iespējamību, ka Ķirsona un Plaudes – Rēlingeres maksātnespējas pasludināšana ir tikai priekstvēstnesis daudz masveidīgākai pazīstamu Latvijas uzņēmēju un bagātnieku bankrotam.

Tomēr tā, iespējams, nemaz nav, jo abi uzņēmēji par savu maksātnespēju paziņojuši pāris dienas pirms jaunā Maksātnespējas likuma stāšanās spēkā.

Tas nozīmē, ka tie, kuri paziņo par savu privātpersonas maksātnespēju pēc 1. novembra vairs nebauda tādas privilēģijas, kādas ir izkarojuši „Lido” un „Kolonnas” īpašnieki. Vienkāršoti runājot, viņi abi ir paildzinājuši savu agoniju vai parādu atmaksas termiņu.

Banku augstskolas asociētais profesors Jānis Grasis kasjauns.lv teica, ka abi uzņēmēji, pašās oktobra pēdējās dienās piesakot maksātnespēju, var novilcināt parādu atdošanas termiņus.

Ja pēc jaunā likuma kreditori parāda piedziņu un mantas izpārdošanu var ierosināt jau pēc pusgada, tad pēc vecā Maksātnespējas likuma normām parādu var nomaksāt piecu gadu laikā – kaut vai šī piecu gada perioda pašās beigās.

Tas nozīmē, ka tie. kas maksātnespēju pieteica, piemēram, 29. oktobrī, ūtrupi parādu nenomaksāšanas gadījumā sagaidīs tikai 2015. gada rudens beigās, bet tie, kas 1. novembrī, – jau nākamgad pirms Jāņiem.

Plaude – Rēlingere atzinusi, ka viņa maksātnespēju pieteikusi pēc tam, kad „Parex banka” uzlikusi arestu uzņēmējas bankas kontiem un īpašumiem. Arī Ķirsons esot parādos līdz ausīm. Tagad kreditori, prasot parādu piedziņu, abus uzņēmējus ūtrupei varēs nodot tikai pēc pieciem gadiem, nevis dažiem mēnešiem.

Vēl vismaz piecus gadus abi bankrotējušie uzņēmēji varēs nešķirties no saviem ekskluzīvajiem mājokļiem un dārgajām automašīnām, aizdevējiem maksājot tikai simbolisku naudu, kaut vai desmit latus mēnesī.

Protams, arī šajos piecos gados viņi no nepatikšanām un skaidrošanās netiks pasargāti, bet tās būs daudz nesāpīgākas. Viņus, piemēram, neizliks uz ielas. Plaude – Rēlingere varēs turpināt dzīvot villā, ko viņa uzcēlusi Langstiņos un kas formāli pieder viņas dēlam. Tomēr viņas Vecrīgas dzīvokli gan kreditori varēs atņemt, jo tas ir ieķīlāts.

Zaudētājos var palikt ne tikai kreditori, bet arī „Lido” un „Kolonnas” darbinieki, ja šie uzņēmumi bankrotē – bijušie darbinieki tādā gadījumā „pa tiešo” no uzņēmumu īpašniekiem nevares piedzīt darba algu, viņiem būs jāstājas garajā kreditoru rindā un gadiem ilgi jāgaida, kamēr pienāks viņu rinda, protams, ja vispār pienāks.

Elmārs Barkāns/Foto:LETA