Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Kā un par cik ārzemnieki izpērk Jūrmalu? 18

Bizness un ekonomika
2011. gada 3. janvārī 08:44 2011. gada 3. janvārī 08:44
Jūrmalā sācis atdzīvoties mājokļu tirgus. Turklāt darījumu apmērs ir ne tikai simtos tūkstošu, bet arī miljonos. Kasjauns.lv iepazīstina ar lielākajiem darījumiem 2010. gadā.

Lato Lapsa

Jūrmalas īpašumu tirgus sāk atdzīvoties, taču pretējā virzienā: ja pirms krīzes apartamentus un savrupmājas reizēm pat par miljoniem iegādājās pašmāju miljonāri, tad tagad tos no viņiem — turklāt bez cerētās peļņas — atpērk ārzemnieki vai vienkārši atņem bankas.

Kūrortpilsētas šāgada 20 lielāko nekustamo īpašumu darījumu saraksts rāda, ka nu vienreiz tiešām pienācis brīdis, kad galvenie pircēji ir nevis vietējie miljonāri vai spekulanti, bet gan NVS valstu iedzīvotāji.

Tiesa, arī viņi nemetas masveidā iegādāties joprojām par miljoniem pārdodamās villas, — mājas Jūrmalā tiek pirktas tikai paretam, savukārt daudz pieprasītāki izrādās dzīvokļi jaunajos projektos, turklāt arī tikai tad, ja cena salīdzinājumā ar „treknajiem gadiem” ir nolaista uz pusi.

Savukārt pārdevēji ir gan attīstītāji un spekulanti, no kuriem dažs jau iekļuvis valsts lielāko nodokļu parādnieku vidū, gan labi pazīstami ļaudis — viņu vidū Aizkraukles bankas līdzīpašnieks Ernests Bernis, Trasta komercbankas prezidenta dzīvesbiedre Jeļena Buimistere, pazīstamā Ventspils tranzītuzņēmēja Oļega Stepanova dzīvesbiedre Viktorija Stepanova un saistībā ar skaļām krimināllietām pieminētais krievu—igauņu uzņēmējs Ralfs Millers, kas plašāk zināms kā Ralfs Koppels.

Līdztekus ārzemniekiem pa kādam dārgam pirkumam gan izdarījuši arī mazpazīstami Latvijas iedzīvotāji, turklāt faktiski visos gadījumos viņi pierādījuši, ka nauda valstī vēl ir palikusi, tikai tiek skaitīta daudz rūpīgāk — summas ir krietni mazākas nekā vēl pirms gada, toties maksāts tiek no pašu līdzekļiem, joprojām bez banku hipotekāro aizdevumu izmantošanas.

Savukārt bankas joprojām ir tās, kas nevis kreditē jaunu īpašumu iegādi, bet gan tādā vai citādā veidā atņem parādniekiem viņu īpašumus, — darījumu pirmajā desmitniekā tādu, spriežot pēc zemesgrāmatu informācijas, vien ir vismaz trīs.

2,91 miljons latu

Šī rekordsumma fiksēta šā gada februārī, kad DnB NORD Bankas meitasuzņēmuma SIA Salvus īpašumā nonācis 3645 kvadrātmetrus liels zemesgabals Edinburgas prospektā 11, uz kura atrodas 2008. gadā ekspluatācijā nodota mazstāvu daudzdzīvokļu māja ar 36 dzīvokļiem. Neveiksmīgais šā projekta attīstītājs — SIA Q Flight — īpašumu bija iegādājies 2005. gadā par 0,5 miljoniem latu.

2,45 miljoni latu

Par šādu summu SIA Rožu 4 (vienīgais īpašnieks — Uzbekistānas iedzīvotājs Igors Cojs) par 2,5 miljoniem latu no SIA Jūras avots iegādājusies 4668 kvadrātmetrus lielu zemesgabalu Rožu ielā 4, uz kura atrodas 2009. gada vasaras vidū pabeigta savrupmāja. Iepriekšējais īpašnieks zemesgabalu ar uz tā esošajām vecajām celtnēm 2003. gadā iegādājās tikai par 250 tūkstošiem latu. SIA Jūras avots, kuras lielākais īpašnieks ir Aizkraukles bankas vadītājs Ernests Bernis, īpašumu bija vairākkārt ieķīlājusi un, spriežot pēc zemesgrāmatām, kopsummā no šīs pašas bankas kredītos saņēmusi un arī atmaksājusi gandrīz 7 miljonus latu. Jaunais īpašnieks — SIA Rožu 4 — vairākus mēnešus pēc pirkuma veikšanas īpašumu tajā pašā Aizkraukles bankā ieķīlājis par 2,1 miljonu latu.

2,18 miljoni latu

Par šādu kopējo summu SIA Dinors pārdevusi lielāko daļu sava īpašuma Madonas ielā 7, kur uz 10 593 kvadrātmetriem zemes atrodas piecu viesu namu jaunbūves. Rezultātā tur izveidojies neliels „miljonāru rezervāts”: par vairāk nekā 600 tūkstošiem latu 189/1000 no visa īpašuma iegādājās 1966. gadā dzimusī Latvijas bagātāko sieviešu saraksta dalībniece Tatjana Omeļčenko, 1955. gadā dzimušais Andrejs Jerņevs iegādājies 190/1000 daļas no īpašuma par 400 tūkstošiem latu, 1951. gadā dzimusī Jeļena Para par vairāk nekā pusmiljonu latu ieguvusi 280/1000 īpašuma domājamās daļas, bet ārzemniece 1952. gadā dzimusī Olga Sverdlova par vairāk nekā 500 tūkstošiem latu nopirkusi 171/1000 īpašuma daļas. SIA Dinors īpašnieks Nikolajs Dikijs, runājot par šiem darījumiem, neizklausās īpaši laimīgs: „Ļoti neizdevīgi pārdevām. Ko ielikām, to knapi dabūjām atpakaļ. Bet ko lai dara — bankai kredīts jāmaksā, nav jau izvēles. Vēl viena mājiņa ir palikusi. Esam gatavi to pārdot kaut vai šodien, ja tik būtu pircējs. Tie, kam pārdeva, bankā naudu neaizņēmās, viņiem bija pašiem savi uzkrājumi. Ir jāmeklē tādi cilvēki, kuriem ir uzkrājumi, jo bankas kredītu tagad saņemt ir gandrīz neiespējami.”

1,94 miljoni latu

Turpinās apartamentu pārdošana SIA Jūrmalas vilnis (jaunais īpašnieks kopš šā gada novembra beigām — Lielbritānijā reģistrētā EG Real Investments) 2007. gadā ekspluatācijā nodotajā no sanatorijas par atpūtas namu pārbūvētajā īpašumā Dzintaru prospektā 13/15: šeit kopumā veikti vairāk nekā 20 pārdošanas un pirkšanas darījumi, par katru no apartamentiem maksājot no 100 līdz 200 tūkstošiem latu. Turklāt visi pēdējā gada laikā noslēgtie apartamentu pārdošanas līgumi, kuru kopsumma ir gandrīz divi miljoni latu, noslēgti ar ārzemniekiem — NVS valstu pilsoņiem, kā arī ar pāris juridiskām personām, un tikai viens no pircējiem ņēmis hipotekāro kredītu, bet pārējie pirkumiem izmantojuši pašu līdzekļus. „Šis bija ļoti veiksmīgs gads, gandrīz viss ir pārdots,” teic SIA Jūrmalas vilnis menedžere Natella Sirmbārde. „Galvenais veiksmes avots — pareizi noteikta cena. Protams, to nolaidām apmēram uz pusi. Es nemāku pateikt, vai pārdevām ar zaudējumiem vai peļņu. Pirmo pusi dzīvokļu iztirgojām pirmajā gadā pēc uzcelšanas, tad divus gadus bija klusums, bet tagad palikuši vairs tikai pāris dzīvokļu. Šovasar aktīvi izvērsām reklāmu Krievijas interneta medijos, un tas izrādījās veiksmīgi. 99% pircēju ir ārzemnieki, tā ir mūsu mērķauditorija.”

1,30 miljoni latu

Kiprā reģistrēta firma Tobis Ent.Limited divos darījumos ar pāris nedēļu intervālu septembra beigās un oktobra vidū kopsummā par šādu summu nopirkusi īpašumu Jūras ielā 53, iegūdama 7678 kvadrātmetrus zemes, divus guļamkorpusus un sarga māju. Pārdevēja — 1966. gadā dzimusī Nataļja Podgorbunskiha — īpašumu ieguva 2007. gadā, to uz nomaksu par 1,25 miljoniem latu nopērkot no Finanšu ministrijas. Maksāšana pabeigta, īpašumu pārdodot. Citas hipotēkas nav reģistrētas.

0,99 miljoni latu

Par šādu summu gandrīz 7 hektārus lielu zemesgabalu Slokas ielā 92b jūlijā divos pirkumos pārņēmis Latvijas Biznesa Bankas meitasuzņēmums LBB īpašumi. Pārdevējs — SIA Metropolitan — šo īpašumu tāpat divos pirkumos bija iegādājies 2006. gadā par nedaudz vairāk nekā 200 tūkstošiem latu

0,98 miljoni latu

Par nepilnu miljonu latu 1969. gadā dzimusī Ludmila Kalašņika no krīzes smagi skartā nekustamo īpašumu uzņēmēja Jurija Šabaļina iegādājusies īpašumu Kāpu ielā 33 — 3521 kvadrātmetru zemes, dzīvojamo māju un pagrabu. Šabaļins īpašumu 2009. gada vidū bija ieguvis, pēc Jūrmalas pilsētas Domes 2009. gada janvāra lēmuma un jūlijā noslēgtās vienošanās saņemot īpašumā 5763/9284 daļas no īpašuma, bet pārējās daļas viņš bija iegādājies jau 2003. gadā par nedaudz vairāk nekā 2 tūkstošiem latu. Zemesgrāmatu informācija rāda, ka Jurijs Šabaļins īpašumu bija ieķīlājis piecas reizes.

0,94 miljoni latu

Februāra sākumā īpašumu Kāpu ielā 49a par šādu summu nopirka 1933. gadā dzimusī Ludmila Siņajeva. Pārdevēja — Trasta komercbankas valdes priekšsēdētāja dzīvesbiedre Jeļena Buimistere to 2006. gadā divos blakus dienās veiktos darījumos bija iegādājusies par miljonu latu, līdz ar to šāgada darījumā formāli pazaudējot dažus simtus latu. Trasta komercbankā 2006. gadā ņemto hipotekāro kredītu 1,82 miljonu latu apmērā Buimistere dzēsusi šā gada martā.

0,84 miljoni latu

Rietumu bankas meitasuzņēmums SIA KI Zeme jūnijā par šādu summu formāli iegādājies, bet faktiski pārņēmis divas trešdaļas no īpašuma Rēzeknes pulka ielā 3. Pārdevējs — 1963. gadā dzimušais viesnīcnieks Māris Dedelis — saskaņā ar zemesgrāmatu informāciju 1999. gadā visu 3362 kvadrātmetrus lielo zemesgabalu privatizēja un 2001. gadā uz tā uzcēla piecas dzīvojamās mājas, īpašumu ieķīlādams Rietumu bankā; pēc darījuma Dedelis savu hipotēku daļēji dzēsis.

0,80 miljoni latu

Ārzemnieks, 1972. gadā dzimušais Aleksejs Meļņikovs, jūlija beigās par šādu summu no 1954. gadā dzimušās Viktorijas Stepanovas (pazīstamā uzņēmēja Oļega Stepanova dzīvesbiedre) nopircis 2239 kvadrātmetrus zemes, dzīvojamo māju un slēgtu baseinu Bulduru prospektā 122. Pārdevējas rīcībā īpašums nonāca 2003. gadā, kad divos darījumos ar pāris dienu atstarpi viņa to iegādājās par nieka 167 tūkstošiem latu.

0,7 miljoni latu

1981. gada dzimusī Jūlija Milova par šādu summu iegādājusies 4281 kvadrātmetru zemes E. Birznieka–Upīša ielā 21, uz kuras atrodas pamatceltne un palīgceltne. Pārdevēja bijusi Zviedrijā reģistrētās R.I.T. International Trading AB meitaskompānija SIA Ritalt.

0,53 miljoni latu

Aprīlī ofšoru paradīzē Belizā reģistrētas kompānijas meitasuzņēmums SIA Westbalt Housing par šādu summu iegādājies 6437 kvadrātmetrus lielu zemesgabalu ar namīpašumu Strēlnieku prospektā 50/52. Pārdevēja bijusi kādreiz labi pazīstamā uzņēmēja Aleksandra Bašarina kompānija SIA Interhaus (tagad pieder divām Latvijas un Krievijas iedzīvotājām), kas 2006. gadā pie īpašuma bija tikusi par tieši tādu pašu cenu.

0,49 miljoni latu

Par vairāk nekā uz pusi zemāku summu, nekā iegādājusies 2006. gadā, 1971. gadā dzimusī Ligita Kalvāne ārzemniekam Vadimam Gurinovam divos darījumos septembra beigās un oktobra sākumā pārdevusi savu īpašumu Rotas ielā 20, par kuru pati bija samaksājusi 1,1 miljonu latu.

0,4 miljoni latu

Aprīļa sākumā starp diviem ārvalstniekiem noslēgts pirkuma līgums par īpašumu Jūras ielā 38. Par 0,4 miljoniem latu 1621 kvadrātmetru lielu zemesgabalu, uz kura atrodas dzīvojamā ēka ar sešiem dzīvokļu īpašumiem un trīs palīgceltnes, iegādājās 1975. gada dzimusī Nataļja Zamaškina. Pārdevējs — Seids Seidovs — pirms gada īpašumu bija iegādājies par krietni lielāku summu — 0,7 miljoniem latu.

0,38 miljoni latu

Jūlijā 1973. gadā dzimušais Jurijs Bezmeļņickis par šādu summu iegādājies 659/5510 daļas no 5510 kvadrātmetrus liela īpašuma Braslas ielā 1 — 659 kvadrātmetrus zemes un dzīvojamo māju, Nordea Bank paņemot 389 tūkstošus latu lielu kredītu un ieķīlājot vēl arī otru savu īpašumu Rīgā. Viņš īpašumu nopircis no SIA Transporta nedēļa, kas savukārt to bija iegādājusies par nedaudz vairāk nekā ceturtdaļmiljonu latu tikai pirms nepilna gada.

0,38 miljoni latu

Ar īpašumu Plūdu ielā 10 pēdējā gada laikā notikuši divi darījumi. Aprīlī 1112 kvadrātmetru lielo zemesgabalu, uz kura atrodas 2007. gadā uzcelta dzīvojamā māja, no 1974. gadā dzimušā Renata Kerša par 0,3 miljoniem latu nopircis 1967. gadā dzimušais Takhirs Sabirovs, bet jūlija sākumā viņš pusi īpašuma pārdevis tālāk 1971. gadā dzimušajai Lenarai Sabirovai.

0,35 miljoni latu

Divos darījumos pie 5014 kvadrātmetriem zemes un mājas Bulduru prospektā 75 tikusi 1973. gadā dzimusī Nataļja Svinareva. Iepriekšējā īpašniece — 1949. gadā dzimusī Jeļena Durandina — to bija ieguvusi 2003. gadā maiņas ceļā.

0,35 miljoni latu

Augustā no 1969. gadā dzimušās Viktorijas Jonienes 1976 kvadrātmetrus lielu zemesgabalu un dzīvojamās mājas jaunbūvi Lūšu ielā 1 nopirkuši divi ārzemnieki — 1955. gadā dzimušais Iskenders Halilovs un 1983. gadā dzimusī Kamila Najafova, katrs samaksājot 0,18 miljonus latu. Joniene īpašumu 2006. gadā iegādājās par 0,33 miljoniem latu.

0,33 miljoni latu

Verendelu dzimtas īpašumu Kāpu ielā 127 — dzīvojamo māju ar 2025 kvadrātmetriem zemes — augusta vidū iegādājusies 1961. gadā dzimusī Dace Mergina, no saviem līdzekļiem samaksājot nepilnus 340 tūkstošus latu.

0,31 miljons latu

Trīs ārzemnieki — 1955. gadā dzimusī Valentīna Dorohova, 1952. gadā dzimušais Viktors Dorohovs un 1980. gadā dzimusī Alīna Dorohova — par šādu summu marta vidū no 1952. gadā dzimušā Ralfa Millera iegādājušies īpašumu Strēlnieku prospektā 56, kur uz 1529 kvadrātmetriem zemes atrodas divas dzīvojamās mājas un saimniecības ēka. Skandalozais pārdevējs, tobrīd vēl saucoties Ralfs Koppels, tieši par tādu pašu summu šo īpašumu 2007. gada pavasarī bija nopircis no 1959. gadā dzimušās jūrmalnieces, par autentiski renovētām koka jūgendstila ēkām Jūras ielā savulaik slavētās uzņēmējas Tatjanas Okladņikovas.

Lato Lapsa, Baltic Screen/Foto: LETA, no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva

Citi šobrīd lasa

Māte par bērnu vidū tik populāro sejas apgleznošanu: "Mūsu taurenis pārvērtās pumpās" 1
Maikls Duglass un Ketrīna Zeta-Džounsa nopērk māju ar 22 istabām 5
Avokado kauliņi varētu būt vēl viens superprodukts, ko izmantot, ārstējot cilvēkus 7
Skatīt visus komentārus

Болезнь Заворотнюк связали с «проклятием» сериала «Моя прекрасная няня»

Дмитрий Шепелев впервые показал на телешоу лицо сына Жанны Фриске