Daugavpils reģionā 60% smēķē nemuitotas cigaretes
Bizness un ekonomika

Daugavpils reģionā 60% smēķē nemuitotas cigaretes

Jauns.lv

Pagājušā gada decembrī nelegālās tabakas tirgus daļa Latvijā bija 38%, liecina "TNS Latvia" veiktais pētījums.Lietuvā nemuitoto cigarešu tirgus daļa ir 47%, Igaunijā - 19%.

Nelegālo cigarešu smēķētāju skaits 2010.gadā pieaudzis visos Latvijas reģionos, bet īpaši Daugavpils reģionā - līdz 60% smēķētāju smēķē nemuitotās cigaretes. Rīgas reģionā, salīdzinot ar 2009.gadu, nelegālo cigarešu smēķētāju skaits pieaudzis par 13 procentpunktiem, sasniedzot 35%. Valmierā nelegālo cigarešu smēķētāju skaits ir 32%, Liepājā - 25%.

Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālās asociācijas valdes priekšsēdētājs un "British American Tobacco" ģenerāldirektors Baltijas valstīs Peters Halacs uzsvēra, ka Latvijā nelegālo cigarešu apjoms, salīdzinot ar citām valstīm, ir šokējoši augsts. Pēc viņa domām, galvenais spēlētājs Latvijas tabakas tirgū joprojām ir organizētā noziedzība, kas valsts budžetam gadā izmaksā 80 miljonus latu.

Pusi no visām kontrabandas cigaretēm veido "More", kas lielākoties tiek ievestas no Krievijas. Otra populārākā marka ir "Winston", kas veido 8%. No cigarešu markām, kas legāli vispār nav pieejamas Latvijas tirgū, topa virsotnē ir "Jing-Ling", "Kiss", "Premyer" un "Prima".

Tāpat pētījuma dati liecina, ka ielu tirgotāji kļuvuši par galveno nelegālo cigarešu pārdošanas kanālu Latvijā. 73% smēķētāju nelegālās cigaretes iegādājas "no rokas" un tikai 12% tās pērk atklātos tirgos.

"Japan Tobacco International" korporatīvo attiecību vadītājs Baltijas valstīs Ramūns Macus norādīja, ka šāda tendence ir ļoti satraucoša, jo pārdošana "no rokas" nozīmē ļoti ciešu kontaktu starp pārdevēju un pircēju, kas kļūst neredzams tiesībsargājošajām iestādēm.

Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālā asociācija novērtē muitas un tiesībsargājošo iestāžu padarīto kontrabandas apkarošanā. Taču arvien augošais kontrabandas apmērs un arī pēdējā laikā muitas veikto aktivitāšu rezultātā pārķertās kontrabandas kravas un nelegālās ražotnes atklāšana liecina, ka problēma ir izvērsusies plašumā un pret to jācīnās ar nesaudzīgākiem līdzekļiem.

Asociācija norāda, ka, pirmkārt, likumdošanā jāparedz izmaiņas, lai konfiscētās tabakas izstrādājumu ražošanas iekārtas netiktu izsolītas un pārdotas. Tās būtu obligāti jāiznīcina, citādi nelegālā ražošana un tirdzniecība nav apkarojama. Šī situācija ir absurda, jo ieņēmumi, ko sniedz iekārtu pārdošana, neatsver zaudējumus, ko ar to palīdzību rada nelegālie izstrādājumi.

Otrkārt, nepieciešams pārskatīt esošo likumdošanu un izstrādāt efektīvāku un stingrāku sodu sistēmu. Patlaban pastāv samērā lielas variācijas iespējas sodu piemērošanā, kā rezultātā bieži vien noziedznieki reāli saņem minimālo sodu. Piemēram, par nesen Daugavpils novadā atklātās jaudīgās nelegālās ražotnes izveidi, kuras jauda, pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) informācijas, veido miljonu nelegālo cigarešu dienā, saskaņā ar esošo likumdošanu iespējamais cietumsods ir no trīs līdz desmit gadiem, taču tikpat labi var tikt piemērots tikai naudassods vai piespiedu darbs.

Treškārt, tikko VID informējis, ka tam nav vairāk resursu, ko investēt kontrabandas novēršanā. "Valstij būtu jāpārdala resursi tām institūcijām, kur tie nes vislielāko atdevi, - jo intensīvāk tiks apkarota kontrabanda, jo vairāk nodokļu ieņēmumu no cigaretēm akcīzes nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa veidā nonāks valsts budžetā," uzsver asociācijas pārstāvji.

Ceturtkārt, ņemot vērā to, kā pieaugusi cigarešu pārdošana "no rokas", jāaktivizē kontroles pasākumi iekšējā tirgū jeb jāpalielina tā saukto reidu skaits, nesaudzīgi vēršoties pret ielu tirgoņiem.

Tāpat asociācijas biedri atzīst, ka akcīzes nodoklim jāpieaug pakāpeniski un bez straujiem lēcieniem līdz 2018.gadā Eiropas Savienības noteiktajām likmēm, jo Latvijas pieredze liecina, ka arī kontrabandas pieaugums ir lēcienveidīgs - ik reizi pēc nepārdomāti straujas nodokļu celšanas legālajiem produktiem. Patlaban līdz 90% no cigarešu paciņas cenas veido nodokļi.

Pētījumu jau otro gadu ir veikusi pilna servisa tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūra "TNS Latvia" pēc Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālās asociācijas pieprasījuma. Pētījums veikts no 2010.gada aprīļa līdz decembrim ar datorizētu tiešo interviju palīdzību respondentu dzīves vietās. Aptaujā piedalījušies 1318 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem, kas izsmēķē vismaz divas cigaretes dienā. Interviju laikā respondenti tiek aicināti uzrādīt cigarešu paciņu, pēc kuras brīdinājuma uzraksta valodas tiek identificēta cigarešu paciņas izcelsmes valsts.

Tabakas izstrādājumu ražotāju asociācija dibināta 2006.gadā. Nozares asociācija dibināta ar mērķi pārstāvēt legālo tabakas izstrādājumu nozari sadarbībā ar valsts institūcijām un sabiedrību. Tās uzmanības fokusā ir nepilnību novēršana normatīvo aktu piemērošanā, nodokļu ienākumu stabilizēšana valsts budžetā, kā arī atbalsts valsts centieniem nelegālā tirgus apjoma mazināšanā. Asociācijas biedri ir "British American Tobacco Latvia" un "JTI Sales and Marketing", kas kopā veido 60% no Latvijas cigarešu legālā tirgus.

LETA/FotoLETA