Aplokšņu algas pagaidām vēl notur Latviju pie dzīvības
Ēnu ekonomika šobrīd uztur pie dzīvības daudzus cilvēkus un silda ekonomiku, – tā arodbiedrību vadītājs Pēteris Krīgers komentē ekonomista Ulda Oša izteikumus par to, ka strādnieki masveidā sāk pieprasīt maksāt algu aploksnēs.
Uzņēmēji patiešām ir spiesti maksāt algas aploksnēs, jo oficiāli normālu algu strādniekiem nespēj samaksāt, portālam kasjauns.lv saka Latvijas brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers. „Ēnu ekonomika šobrīd uztur pie dzīvības daudzus ekonomikas sektorus. Aploksnēs samaksātā alga tiek izlietota, lai nosegtu komunālos maksājumus, iegādātos preces un pakalpojumus. Ja šie cilvēki nestrādātu, viņi kļūtu par slogu sociālajam budžetam, viņi nespētu uzturēt ģimeni un bērnus. Tas ir zināms glābiņš īstermiņā, bet ilgtermiņā valsts iet bojā. Tas ir valdības uzdevums — domāt, kā mainīt situāciju,” stāsta Krīgers.
Viņaprāt, valdība nemaz nav ieinteresēta apkarot ēnu ekonomiku, jo no tās budžetā nāk nauda caur pievienotās vērtības nodokli un akcīzes nodokli. Savukārt pārējos iedzīvotājus būtu vēlams dabūt ārā no valsts. Ja tie, kas ir aizbraukuši, būtu palikuši Latvijā, viņi būtu slogs sociālajam budžetam. Nākotnē vieta tukša nepaliks, jo pasaulē ir pietiekami daudz pārapdzīvotu reģionu, bet Latvijas lielajās pilsētās ir gatava infrastruktūra un pakalpojumi. Nākotnē ēnu ekonomika pieaug, iekšējais patēriņš samazināsies un cilvēki aizbrauks.
Uzņēmēji domā, ka, ja strādnieki algu nesaņems kaut daļēji aploksnēs, tie pametīs Latviju, laikrakstam „Dienas Bizness” iepriekš sacīja ekonomists Uldis Osis. Strādnieki ar oficiāli saņemto algu nespējot nosegt savus ikdienas tēriņus un apmaksāt komunālos rēķinus un kredītus. Turklāt tie ir zaudējuši ticību valsts sociālajai sistēmai un necer, ka saņems adekvātas pensijas. Osis uzskata, ka arī uzņēmēji ir zaudējuši ticību valstij.