Rīgas Piena kombināts nonāks krievu kontrolē
Par Latvijas lielākā piena pārstrādes uzņēmuma – „Rīgas Piena kombināts” – īpašnieku drīzumā kļūs krievu biznesmenis Andrejs Bezhmeļņickis, kurš vada lielāko piena pārstrādes uzņēmumu NVS valstīs.
Bezhmeļņickis ir kompānijas „Danone – Unimilk” direktoru padomes priekšsēdētājs. Bezhmeļņicka savulaik dibinātais „Unimilk” gandrīz pirms gada apvienojās ar Francijas uzņēmumu „Danone”, ir lielākais piena pārstrādes uzņēmums četrās lielākajās Neatkarīgo Valstu Savienības (NVS) valstīs - Krievijā, Baltkrievijā, Ukrainā un Kazahstāna.
Krievijas biznesmeņa „personisks biznesa plāns”
Jāatgādina, ka tieši pirms mēneša - aprīļa sākumā – „Rīgas Piena kombināta” (RPK) vadība paziņoja, ka uzņēmums, kurš pērn strādāja ar ievērojamiem – 1,45 miljonu latu lieliem zaudējumiem ir piesaistījies investoru - Krievijas uzņēmēju Andreju Bezhmeļņicki, un viņam ir rezervēta uzņēmuma akciju pakete. Cik liela tā ir, gan netika atklāts. RPK pārstāve Irēna Bērziņa uzsvēra: „Tā kā Komerclikums neparedz akciju sabiedrībām publiskot savus akcionārus un akciju sadalījumu, tas pagaidām netiks atklāts. RPK ir vairāk nekā 600 akcionāru, tai skaitā uzņēmumi, pašvaldības, uzņēmuma darbinieki un zemnieki.”
Krievijas laikrakstam „Kommersant” Bezhmeļņickis teicis, ka viņa akciju pakete būs tik liela, lai varētu pieņemt stratēģiskus lēmumus par uzņēmuma tālāku attīstību. Savukārt kāds cita laikraksta informators paziņojis, ka akciju skaits būs tik liels, lai varētu uzlikt veto jebkuram akcionāru lēmumam, kurš nepatiks Bezhmeļņickim. Tas nozīmē, ka krievi biznesmenis praktiski jau ir ticis pie RPK kontrolpaketes.
Jāteic, ka Rīgas Piena kombināts nebūs saistīts ar kompāniju „Danone – Unimilk”, kura pēc Bezhmeļņicka vārdiem darbojas tikai NVS tirgū un neplāno pārkāpt NVS robežas. Dalība RPK ir tikai Bezhmeļņicka „personīgs biznesa projekts”, raksta Krievijas prese.
Latvijas pārtikas pārstrādes flagmaņi – ārzemnieku rokās
Jāteic, ka tagad gandrīz visi Latvijas pārtikas nozares lielākie uzņēmumi pieder ārvalsts kompānijām vai uzņēmējiem, raksta „Latvijas Avīze”. Latvijas pārtikas uzņēmumu pārdošana ārvalstīs reģistrētiem uzņēmumiem sākās pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu vidū un turpinās joprojām.
* Pagājušajā nedēļā uzņēmums „Pure Food” tika pārdots Beļģijas saldumu un konditorejas izejvielu ražotājam „Puratos”.
* „Latvijas balzams” jau 2003. gadā tika pārdots Nīderlandē reģistrētajam pamatā Krievijas kapitāla uzņēmumam „S.P.I. Distilleries”.
* Sulu ražotāju akciju sabiedrība „Cido grupa” akciju kontrolpakete 2004. gadā tika pārdota Dānijā reģistrētajam uzņēmumam „Royal Unibrews”.
* „Aldaris” jau 1995. gadā nonāca zviedru kompānijas „Baltic Beverages Holding” īpašumā.
* „Valmieras piens” gan joprojām uzskatāms par nacionālā kapitāla uzņēmumu. Uzņēmuma kontrolpakete pieder firmai, kuru kontrolē Andra Šķēles ģimenei piederoša SIA „Sabiedrība privātiem ieguldījumiem”.
* „Cēsu alus” kontrolpakete 1998. gadā nonāca Igaunijā reģistrētās „A. Le. Coq Group” īpašumā.
* „Dobeles dzirnavnieks” 2008. gadā publiski paziņoja, ka uzņēmuma kontrolpakete pārdota Igaunijas vienam no lielākajiem graudu pārstrādes uzņēmumiem „Tartu Veski”.
* „Rīgas dzirnavnieks” kontrolpaketes turētāja ir Zviedrijas akciju sabiedrība „Lantmannen Mills”.
* „Rīgas miesnieks” kopš 1999. gada pieder Igaunijas lielākajam gaļas pārstrādātājam „Rakvere Lihakombinat”.
* Saldumu ražotājs – „Laima”, šķiet, ir viens no retajiem uzņēmumiem, kura kontrolpakete pēc nokļūšanas Īslandes pilsonim Gisli Reinisonam piederoša uzņēmuma īpašumā teorētiski atgriezusies Latvijā. Ar Īslandes banku aizdotu naudu saldumu ražotājs nonācis „Nordic Partners”, kas pieder Daumantam Vītolam, īpašumā.
* Par „Hanzas maiznīcas” lielākajiem noteicējiem 2000. gadā kļuva Zviedrijas „Vaasan Leipomot”.
* „Fazer maiznīcas” kopš 2003. gada pieder Somijas uzņēmumam „Fazer Bakeries”.
* Tomēr tā gluži nav, ka visi lielākie pārtikas pārstrādes uzņēmumi piederētu ārvalstniekiem. Latvijas pilsoņi joprojām tur kontrolpaketi "Valmieras pienā", Daugavpils konditorejas uzņēmumā „Antaris”, „Preiļu sierā” un „Rēzeknes gaļas kombinātā”.
Elmārs Barkāns/ Foto: Ieva Čīka/LETA