Polija prasa palielināt Eiropas Savienības cukura kvotas; Latvija nepiekrīt
Eiropas Savienības (ES) Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomē izskatīts Polijas pieprasījums par ES cukura kvotas palielināšanu, jo ES dalībvalstīs cukura ražošana nenodrošina patēriņu un iztrūkums tiek segts, cukuru importējot.
Kā biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Zemkopības ministrijas pārstāvji, Latvija Polijas pieprasījumu neatbalsta.
"Kvotu atcelšana 2015. gadā dotu iespēju arī Latvijai atsākt cukura ražošanu un realizēt produkciju brīvā tirgū bez ierobežojumiem. Vairākas valstis, tai skaitā Latvija, reformas gaitā ir pārtraukušas cukura ražošanu, tāpēc mēs nevaram atbalstīt priekšlikumu, kas nedod nekādu iespēju Latvijai. Mēs varētu piekrist kvotu palielināšanai tikai tad, ja Latvijai un citām dalībvalstīm, kas agrāk ražoja cukuru un kurām šobrīd vairs nav kvotu, tās tiktu atjaunotas un šīs valstis varētu atsākt ražošanu jau tagad. Kā zināms, Latvijā ir lauksaimnieki, kuri vēlas atsākt cukurbiešu audzēšanu un cukura ražošanu," sacīja ZM parlamentārais sekretārs Armands Krauze.
Sanāksmē vairākas dalībvalstis izteicās par kopējās ES kvotas palielināšanu, tomēr vairums dalībvalstu nepiekrita šim priekšlikumam, tālab ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padome lēmumu nepieņēma un Polijas priekšlikumu tikai uzklausīja.
Kā ziņots, abas Latvijas cukurfabrikas - AS "Jelgavas cukurfabrika" un AS "Liepājas cukurfabrika" cukura ražošanu saskaņā ar ES īstenoto cukura reformu Latvijā pārtrauca 2007. gadā. Abas fabrikas, kā arī zemnieki, kas audzēja cukurbietes, kompensācijās no ES saņēma kopumā apmēram 30,2 miljonus latu. "Liepājas cukurfabrika" ražotais un fasētais cukurs noliktavās beidzās 2008. gada septembrī, savukārt Jelgavas cukurfabrika pēc darbības pārtraukšanas aktīvus, tostarp preču zīmi "Jelgavas cukurs", nodeva dāņu cukura ražotājam AS "Danisco Sugar", kas tagad darbojas ar nosaukumu "Nordic Sugar".
Kopš 2008.gada entuziastu grupa profesora Georga Bagātā vadībā plāno cukura nozari atjaunot, tomēr Zemkopības ministrijā ieceri kategoriski neatbalsta, atsaucoties uz pārāk lielo konkurenci cukura tirgū un jau saņemtajām kompensācijām.
LETA