Cik iedzīvotājiem izmaksās gāzes balonu nomaiņa?
Nākamgad Latvijas mājsaimniecībām būs jāatsakās no lielajiem sarkanajiem 50 litru gāzes baloniem, kas praktiski ir katras lauku sētas virtuves neatņemama sastāvdaļa.
Tas neizbēgami iesitīs pa gāzes lietotāju maciņiem – viņiem būs jāpērk gan jauni gāzes baloni, gan arī pēc tiem būs jābrauc divreiz biežāk, kā arī jāpārkārto virtuves iekārtojums.
Gāzes balonu nomaiņu Latvijā būs jāveic, pakļaujoties Eiropas Savienības regulām, jo tās aizliedz ES tirgū lietot bīstamas spiediena iekārtas, kas nav atbilstoši sertificētas. Savukārt vecos lielos sarkanos gāzes balonus vairs nav iespējams sertificēt, jo tie ražoti vēl padomju laikos (daži pat ir vairāk nekā 40 gadus veci) un tiem vairs nav iespējams dabūt ražotāja datus, jo tos ražojošās rūpnīcas vienkārši vairs nepastāv.
Lielākais balongāzes tirgotāja „Latvijas propāna gāze” tehniskā direktora vietnieks Ivans Hatiņecs „Neatkarīgajai Rīta Avīzei” arī pastāstīja, ka, veicot drošības pārbaudes, arvien lielāks balonu skaits ir jāatzīst par ārā metamiem – tie ir sarūsējuši un vairs netur nepieciešamo spiedienu.
Šobrīd sarkanie baloni legālā apritē ir tikai divās ES valstīs – Latvijā un Lietuvā. Ministru kabinets ir noteicis pārejas periodu regulas ieviešanai līdz nākamā gada martam un tuvākajā laikā to grasās vēl nedaudz pagarināt – līdz 2012. gada beigām. Pēc tam 300 000 Latvijas mājsaimniecībās un uzņēmumos lietoto gāzes balonu nonāks metāllūžņos.
Veco balonu piespiedu nomaiņa iedzīvotājiem izmaksās vairākus desmitus latus. Būs jāpērk jaunais gāzes balons, kura tilpums ir gandrīz uz pusi mazāks – tikai 27 litri, jo tieši tādus pārsvarā izmanto ES valstīs. Jaunais gāzes balons maksā ap 25 latiem, bet par veco, kuru nāksies nodot metāllūžņos, metāllūžņu uzpircēji labākajā gadījumā samaksās piecīti (šāda gāzes balona oficiālā cena pašlaik ir ap 20 latiem). Balons gan nebūs jāpērk vairākas reizes, jo pastāvēs līdzšinējā kārtība, ka arī turpmāk tukšo balonu varēs apmainīt pret pilnu, būs jāmaksā tikai par gāzi. Šobrīd 27 litri propāna gāzes balonā maksā gandrīz desmit lati.
Savukārt iedzīvotājiem pēc tiem būs jābrauc divas reizes biežāk un attiecīgi jārēķinās ar transporta izdevumiem, kas varētu būt ievērojami, jo balongāzi lieto lauku apvidos, kur līdz tuvākajai propāna gāzes tirgotavai reizēm ir jāveic pat vairāki desmiti kilometru. Tāpat daudziem arī nāksies pārveidot virtuves izskatu, jo to iekārtojums līdz šim ir pielāgots 50 litru gāzes baloniem.
Tā kā balongāzi lieto daudzi mazturīgie iedzīvotāji lauku apvidos, tad šāda izmaiņa sāpīgi atsauksies uz viņu ģimenes budžetu. Ekonomikas ministrija teic, ka par iespējamo atbalstu mazturīgajiem ir domājusi, taču pašlaik ir simtprocentīgi pārliecināta, ka tāda nebūs.