"Parex bankas" jaunais nosaukums būs "Reverta"
Bizness un ekonomika

"Parex bankas" jaunais nosaukums būs "Reverta"

Jauns.lv

"Parex bankas" jaunais nosaukums būs "Reverta", trešdien žurnālistiem paziņoja "Parex bankas" valdes priekšsēdētājs Kristofers Gviljams.

AS "Parex banka" valdes priekšsēdētājs Kristofers Gviljams pie bankas jaunā zīmola "Reverta".
AS "Parex banka" valdes priekšsēdētājs Kristofers Gviljams pie bankas jaunā zīmola "Reverta".

"Parex banka" kopš 2010.gada augusta  vairs nesniedz komercbankām raksturīgos pakalpojumus un tādēļ banka lēma par statusa un nosaukuma maiņu, turpinot darbu kā profesionāls problemātisko aktīvu pārvaldīšanas uzņēmums ar mērķi atgūt valsts ieguldītos līdzekļus.

"Zīmolam izvēlētais apzīmējums ir latīņu valodas vārds 'reverto', kas tulkojumā nozīmē atgriešanos visplašākajā šā vārda nozīmē. Esam izvēlējušies atgriešanos par jaunā zīmola galveno simbolu – vai runājam par atgriešanos pie pamata darbības mērķiem vai par valdības veikto investīciju atgūšanu," sacīja Gviljams.

Pēc viņa teiktā, "Parex bankas" pārveide par aktīvu pārvaldes uzņēmumu ļaus būtiski samazināt ar kredītiestādes licences uzturēšanu saistītās un citas administratīvās izmaksas. Viņš informēja, ka ietaupījums ik gadu sasniegs 0,5 miljonus latu. Tāpat līdz ar statusa maiņu "Parex banka" vairs nebūs pakļauta kredītiestāžu darbību regulējošajām normatīvajām prasībām, līdz ar to valstij nebūs jāveic "Parex bankas" restrukturizācijas plānā paredzētā kapitāla palielināšana. ""Parex bankas" statusa maiņas dēļ valsts kopējais ietaupījums pārsniedz 160 miljonus latu," paskaidroja Gviljams.

Viņš arī pastāstīja, ka zīmola izstrāde bankai izmaksājusi 15 tūkstošus latu.

"Mēs šodien nesvinam svētkus, bet šodien ir nozīmīgs notikums," žurnālistiem norādīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts un piebilda, ka "Parex bankai" ir jāsper nākamais solis un to ir jābeidz saukt par "Parex banku".

"Mēs, protams, būtu vēlējušies, lai tas, kas notika ar "Parex banku", nebūtu noticis, bet to atdarīt mēs nevaram. Toties mēs varam pāršķirt lappusi un iedot nākamai nodaļai jaunu nosaukumu, jaunu virsrakstu. Tas ir simbolisks un nepieciešams solis, jo mums ir jāsignalizē, ka organizācija ir mainījusies, ir mainījusies tās kultūra un ir ļoti būtiski mainījušies tās mērķi. Šīs organizācijas uzdevums ir iespējami īsā laikā atgūt iespējami daudz valsts nodokļu maksātāju ieguldītās naudas. Šis, protams, nav galīgais punkts "Parex bankas" stāstam kopumā, bet katrā ziņā tā ir jauna nodaļa ar jaunu nosaukumu," uzsvēra Pavļuts.

Savukārt "Parex bankas" valdes locekle Solvita Deglava aģentūrai BNS sacīja, ka 27.aprīlī notiks bankas akcionāru kārtējā sapulce, kurā plānots pieņemt lēmumu par nosaukuma maiņu un pēc tam vērsties Uzņēmumu reģistrā, lai iegrāmatotu jauno nosaukumu. Tādējādi, pēc Deglavas teiktā, visticamāk, bankas nosaukums juridiski mainīsies maija sākumā.

"Parex banka" kopš 2010.gada augusta vairs nesniedz komercbankām raksturīgos pakalpojumus un tādēļ banka lēma par statusa un nosaukuma maiņu, turpinot darbu kā profesionāls problemātisko aktīvu pārvaldīšanas uzņēmums ar mērķi atgūt valsts ieguldītos līdzekļus.

Jau vēstīts, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padome 15.martā nolēma anulēt ''Parex bankai'' izsniegto licenci kredītiestādes darbībai un atļāva bankai veikt reorganizāciju, pārreģistrējot to par komercsabiedrību, kuras darbība nav saistīta ar kredītiestādes darbību. Pērn 22.novembrī valdība atbalstīja "Parex bankas" turpmākās darbības modeli, paredzot bankas statusa maiņu un atteikšanos no kredītiestādes licences. Savukārt "Parex bankas" akcionāri 2011.gada 28.decembrī ārkārtas sapulcē nolēma atteikties no bankai izsniegtās licences kredītiestādes darbībai.

Tāpat Gviljams pastāstīja, ka banka valstij šogad plāno atmaksāt 50 miljonus latu.

"Parex bankas" restrukturizācijas plāns noteic, ka tai valsts ieguldījumu jāsāk atmaksāt 2012.gada otrajā pusgadā, taču banka pirms termiņa pērn atmaksājusi septiņus miljonus latu, bet šogad ‒ astoņus miljonus latu.

Gviljams pastāstīja, ka "Parex banka" kopš 2010.gada augusta, veicot problemātisko aktīvu izstrādi, ir atguvusi vairāk nekā 248 miljonus latu, tostarp šajā gadā banka atguvusi 26 miljonus latu.

Viņš uzsvēra, ka bankas aktīvi pagājušā gada beigās bija 536 miljonu latu apmērā, tostarp "Parex bankas" kredītportfelis bija 425 miljonu latu apmērā, ieguldījumi īpašumos - 40 miljoni latu, bet naudas līdzekļi un vērtspapīri ‒ 54 miljoni latu.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka 2010.gada 1.augustā beidzās "Parex bankas" operacionālās sadalīšanas process. Valdība 2010.gada martā pieņēma lēmumu par "Parex bankas" restrukturizācijas modeli, nodalot daļu aktīvu jaunā bankā. Atbilstoši restrukturizācijas modelim no "Parex bankas" tika izdalīta daļa aktīvu un izveidota jauna banka "Citadele". Savukārt "Parex banka" kopš 2010.gada augusta vairs nesniedz bankām raksturīgos pakalpojumus, tostarp kreditēšanu, klientu depozītu un noguldījumu kontu apkalpošanu un citus. Bankas darbība pamatā ir saistīta ar tās kredītportfelī esošo problemātisko aktīvu izstrādi: kredītu restrukturizāciju, parādu piedziņu un nekustamo īpašumu pārvaldīšanu.

Ziņots arī, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padome 15.martā nolēma anulēt ''Parex bankai'' izsniegto licenci kredītiestādes darbībai un atļāva bankai veikt reorganizāciju, pārreģistrējot to par komercsabiedrību, kuras darbība nav saistīta ar kredītiestādes darbību. Pērn 22.novembrī valdība atbalstīja "Parex bankas" turpmākās darbības modeli, paredzot bankas statusa maiņu un atteikšanos no kredītiestādes licences. Savukārt "Parex bankas" akcionāri 2011.gada 28.decembrī ārkārtas sapulcē nolēma atteikties no bankai izsniegtās licences kredītiestādes darbībai.

Kasjauns.lv/ BNS/Foto: Evija Trifanova/LETA