Nulles deklarācijas var iesniegt līdz 1. jūnijam
Vēl ir palikušas tikai dažas dienas, lai paspētu iesniegt tā dēvēto nulles deklarāciju. Deklarācijas iesniedzējiem tiks pasludināta nodokļu amnestija par nenomaksātajiem nodokļiem no 1991. līdz 2007. gadam.
Nulles deklarācija jāiesniedz par naudas uzkrājumiem, kuri ir lielāki par 10 000 latiem, vai arī par kredītsaistībām, kuras ir lielākas par 10 000 latiem. Deklarācija arī jāiesniedz par nekutamajiem īpašumiem, kuru vērtība pārsniedz 10 000 latus, ja to īpašumtiesības nav nostiprinātas Zemesgrāmatā, kā arī tikpat vērtiem un dārgākiem transportlīdzekļiem, ja tie nav ierakstīti attiecīgajos reģistros, kā arī citos atsevišķos gadījumos, piemēram, ja īpašumā ir vērtīgi mākslas priekšmeti. Jāteic, ka deklarācija ir jāiesniedz arī to nepilngadīgo bērnu, uz kuru vārda ir noguldīta ievērojama naudas summa, vecākiem vai aizbildņiem.
Ja cilvēka naudas uzkrājumi vai nedeklarēto īpašumu vērtība nepārsniedz 10 000 latus, tad viņu šī nulles deklarācija neskar. Tiek lēsts, ka nulles deklarācija būtu jāiesniedz līdz 7% valsts iedzīvotāju. Deklarācija nav jāiesniedz arī valsts amatpersonām, kuras VIDā iesniedz ikgadējās deklarācijas.
No 1. marta, kad Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzsāka pieņemt mantiskā stāvokļa jeb nulles deklarācijas. Tiek prognozēts, ka vislielākā iedzīvotāju interese par sākumdeklarēšanos tiks izrādīta tieši nulles deklarācijas iesniegšanas termiņa pēdējās dienās.
Finanšu ministrijas izstrādātajos noteikumos paredzēts konkrēts brīdis, kurā tiek fiksēta naudas līdzekļu esamība kontā kredītiestādē, kas pierāda personas naudas līdzekļu esamību, - 2012. gada 1.jūnija dienas beigas pulksten 24.00.
Deklarācijas iesniedzējiem pasludinās nodokļu amnestiju
Vienlaikus ar mantiskā stāvokļa deklarēšanu, likums izsludina amnestiju iepriekš nedeklarētajiem ienākumiem. Amnestijas termiņš sakrīt ar nulles deklarācijas iesniegšanas termiņu. Amnestijas ietvaros fiziskajām personām – Latvijas nodokļu rezidentiem, kuri laika posmā no 1991. gada 1. janvāra līdz 2007. gada 31. decembrim ir guvuši ar iedzīvotāja ienākuma nodokli apliekamus ienākumus, kas nav tikuši deklarēti un no kuriem nav samaksāti nodokļi, likums piedāvā iespēju deklarēt šos ienākumus, iesniedzot nulles deklarāciju, un mēneša laikā samaksāt par tiem nodokļus saskaņā ar samazināto likmi – 15%, nevis 25%.
Jāuzsver, ka iepriekš nedeklarēto ienākumu deklarēšana, norādot tos nulles deklarācijā, ir brīvprātīga - to var darīt, ja kāds vēlas legalizēt savus skaidras naudas uzkrājumus, par kuriem valsts iestādes līdz šim neko nav zinājušas. Nodokļu atbalsta pasākuma likums dos iespēju uzņēmējiem un fiziskajām personām atbrīvoties no nokavējuma naudas un soda naudas 90% apmērā par jau aprēķināto vai uzrēķināto nodokli. Šis likums varētu būt risinājums, piemēram, personām, kuras VID vaino spekulācijās ar nekustamo īpašumu. Izmantojot amnestiju, persona tiks atbrīvota arī no administratīvās un kriminālatbildības par nodokļu nesamaksāšanu.
Attiecībā uz amnestējamajiem ienākumiem deklarācijā ir jāmin tikai to kopsumma, nav jāmin to gūšanas veids, avots un gūšanas periods. Tomēr nodokļu amnestija neattiecas uz personām, pret kurām ir ierosināta krimināllieta vai administratīvais process par nodokļu nemaksāšanu, kā arī uz valsts amatpersonām.
Ienākumi, kas gūti pēc 2007. gada 31. decembra, amnestijā neietilpst, jo laika periods no 2008. gada vēl ir parastajā kārtībā pieejams nodokļu auditiem.
Par deklarācijas neiesniegšanu vai nepatiesu ziņu sniegšanu lielā apmērā būs paredzēta kriminālatbildība. Savukārt par mazākiem pārkāpumiem varēs piemērot sodu līdz 250 latiem, bet par skaidras naudas neiemaksāšanu likumā noteiktajos termiņos varēs piemērot administratīvo sodu līdz 500 latiem.
„Jāgatavojas, ka ne tikai VID bet arī citas tiesībsargājošas iestādes interesēsies par deklarētajiem ienākumiem”
Zvērinātā advokāte Ingrīda Latimira Kasjauns.lv pastāstīja, ka joprojām ir vairākas neskaidrības, kas saistās ar tā dēvēto nulles deklarāciju:
„Fizisko personu mantiskā stāvokļa un nedeklarēto ienākumu deklarāciju, manuprāt, nevar uzskatīt par nulles vai sākumdeklarāciju. Sākumdeklarācija, manuprāt, nozīmē sava mantiskā stāvokļa deklarēšanu bez jebkādu nodokļu nomaksas. Šo deklarāciju būtu jāiesniedz visiem valstī dzīvojošiem pilngadīgiem iedzīvotājiem. Tas būtu brīdis, ar kuru sākas nākamo ieņēmumu un izdevumu kontrole un atbildības noņemšana arī par iepriekšējos gados nedeklarētiem (ne kriminālā ceļā iegūtiem) ienākumiem.
Likums, kas pieņemts Latvijā, faktiski ir uzskatāms par nodokļu amnestiju, taču šis likums neaizliedz Latvijas atbilstošām institūcijām veikt darbības, lai noskaidrotu ienākumu izcelsmi, jo runā par ienākumu un izdevumu atbilstību un ienākumu legalitātes kontroles iespējām. Tātad visiem jāgatavojas, ka noteikti ne tikai VID bet arī citas tiesībsargājošas iestādes interesēsies par deklarētajiem ienākumiem.
Likums nosaka, ja nav iespējams noteikt mantas iegādes vērtību, tā jānovērtē pēc nominālvērtības vai tirgus cenā. Ja runājam par mākslas priekšmetiem vai juvilierizstrādājumiem, domāju, ka būs pietiekoši lielas problēmas novērtēt šīs lietas. Acīmredzot jāpieaicina mākslas eksperts vai juvelieris, kas, protams, prasīs papildus izdevumus no cilvēka, kas vēlas deklarēt savus ienākumus. Rodas jautājums , vai VID pieņems šo ekspertu vērtējumu, vai arī noteiks savus ekspertus, kuru viedoklim ticēs, domāju ir atvērts. Tas, protams, var radīt jaunas koruptīvu darbību iespējas.
Taču, domājot loģiski, mākslas priekšmeta vai juvilierizstrādājuma tirgus vērtību mēs varam noteikt tikai tad, ja ir tirgus ir pircēji un ir pārdevēji. Piemēram, jums mājās ir nezināma autora glezna un Jūs neatcerieties iegādes izmaksas un, ja neviens to nevēlas pirkt, kā jūs sapratīsiet tās tirgus vērtību. Jo tirgus vērtību, kā mēs visi zinām, nosaka pieprasījums un piedāvājums.”
Kasjauns.lv/Foto: no izdevniecības „Rīgas Viļņi” arhīva