Kā pareizi autovadītājam jāsēž pie stūres
Autovadītāja veselības stāvoklis un noskaņojums ietekmē viņa uzvedību uz ceļa, vienlaikus ietekmējot arī citu ceļa satiksmes dalībnieku drošību. Viens no veidiem, kā saglabāt labu pašsajūtu, ir pareiza pozīcija pie stūres, kas ļauj vadītājam ilgāku laiku saglabāt komforta sajūtu.
Lai pārliecinātos par drošību uz ceļa, autovadītājiem īpaša uzmanība jāvelta arī sava veselības stāvokļa uzraudzībai. Saskaņā ar acu ārstu teikto, pat tiem vadītājiem, kuriem nav konstatētas nekādas redzes problēmas autovadītāju apliecības iegūšanas brīdī, jāveic regulāras redzes pārbaudes vismaz reizi četros gados. Biežākas pārbaudes tiek rekomendētas vadītājiem pēc 40 gadu vecuma, kad ievērojami palielinās redzes pasliktināšanās risks.
Autovadītājiem ir jāatceras, ka par sevi jārūpējas katru dienu. Drošs autovadītājs ir atpūties un relaksējies autovadītājs. „Nekad neignorējiet nogurumu un spēcīgas emocijas, kas var kļūt uzmanību novērsošas. Automašīnas vadīšana, lai gan kļuvusi par ikdienišķu lietu, pieprasa atbilstošu stāvokli,” norāda Renault Braukšanas Skolas direktors.
Labs fiziskais stāvoklis un pareizas pozas ievērošana, vadot automašīnu, ir galvenie elementi, runājot par drošību. Īpaši nozīmīgi šie faktori ir tad, ja ieplānots brauciens vairāku stundu garumā. Vadītāji labā fiziskajā stāvokli spēj labāk koncentrēties, ir dzīvespriecīgāki un izturīgāki pret nogurumu. Tie vadītāji, kas spēj saglabāt pareizu braukšanas pozīciju, retāk sūdzas par diskomfortu, kas saistīts ar garākiem ceļojumiem. "Spēja noturēt pareizu pozīciju pie stūres samazina muguras sāpju rašanās risku. Savukārt muguras sāpes var būt traucējošas, jo pieprasa nemitīgu pozas maiņu,” brīdina Renault Braukšanas Skolas instruktori. Tomēr vienlaikus tiek rekomendēts ik pa laikam nedaudz mainīt pozīciju.
Pirms došanās uz ceļa, ieteicams rūpīgi pielāgot sēdvietu, nodrošinot komfortu un maksimālu drošības līmeni sadursmes gadījumā. Sēdvieta nedrīkst atrasties pārāk tuvu stūrei: minimālā distance starp stūri un jūsu krūtīm ir vismaz 25 centimetri, lai gaisa spilvenu darbība būtu droša. Sēdvieta nedrīkst atrasties arī pārāk tālu no pedāļiem, jo tas var izraisīt muguras augšdaļas vai kakla ievainojumus. Lai pasargātu muguru, vienmēr jāpielāgo galvas balsta augstums: jūsu galvas vidum vajadzētu atrasties galvas balsta vidusdaļā.
Ja jums regulāri garāku braucienu laikā rodas muguras sāpes, ir jāierēķina ilgākas atpūtas pauzes ceļojuma laikā. “Atcerieties, ka braukšanas laikā ir nepieciešama 15 minūšu atpūta ik pēc divām stundām, kuras laikā ir jāizkāpj no automašīnas, jāieelpo svaigs gaiss un jāveic daži vingrinājumi. Vingrinājumiem ir īpaša nozīme, ja pie stūres jūtat diskomfortu,” skaidro Renault Braukšanas Skolas instruktori. Jāpatur prātā, ka ilgstoši braucieni vājina muguru, padarot to vieglāk ievainojamu.