FKTK: ES līmenī būtu jāuzrauga sistēmiski nozīmīgas banku grupas
Protesti pret Eiropas Centrālās Bankas neizdarībām arī skāra tās galveno mītni Vācijā.
Bizness un ekonomika

FKTK: ES līmenī būtu jāuzrauga sistēmiski nozīmīgas banku grupas

Jauns.lv

Eiropas Savienības (ES) līmenī būtu jāuzrauga sistēmiski nozīmīgas banku grupas, savukārt nacionālo uzraugu kompetencē būtu jāpaliek nacionālā mēroga banku uzraudzības pilnvarām un atbildībai, šādu viedokli pauž Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Kristaps Zakulis.

FKTK izprot nepieciešamību iedarbināt integrētu finanšu ietvaru jeb banku savienību eirozonā un uzraudzīt bankas ES līmenī.

"Tomēr uzskatām, ka ES līmenī būtu jāuzrauga sistēmiski nozīmīgas banku grupas, lai nodrošinātu banku struktūrai un darbības modeļiem atbilstošu uzraudzību, t.i., novērstu neatbilstību starp pārrobežu banku grupu darbību un attiecīgajiem riskiem un to uzraudzību nacionālā līmenī, kā arī nodrošinātu iespēju nepieciešamības gadījumā pa tiešo rekapitalizēt bankas no Eiropas stabilizācijas mehānisma (ESM)," norāda FKTK priekšsēdētājs.

Savukārt nacionālo uzraugu kompetencē būtu jāpaliek nacionālā mēroga banku uzraudzības pilnvarām un atbildībai.

Patlaban ir iecerēts, ka visu eirozonā esošo banku licencēšanu un to finanšu stabilitātes uzraudzību veiks Eiropas Centrālā Banka (ECB), tai skaitā ietverot bankas licences izsniegšanu un anulēšanu, būtiskas līdzdalības iegūšanas bankās novērtēšanu, ES normatīvajos aktos noteikto regulējošo prasību (pašu kapitāls, likviditātes prasības) ievērošanas nodrošināšanu. ES normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos ECB būs paredzētas tiesības bankai noteikt augstākas kapitāla prasības, kā arī citas pilnvaras. Nacionālās kompetentās uzraudzības iestādes nodrošinās atbalstu un sadarbību šo pilnvaru realizācijā.

Tāpat tiek plānots ieviest kopīgu eirozonas noguldījumu garantiju sistēmu, turklāt iespēju iekļauties šajā sistēmā varēs izmantot arī valstis, kas patlaban vēl nav eirozonas dalībnieces, bet ir ES dalībvalstis, piemēram, Latvija. Tas viss tiks īstenots, saglabājot vienotu Eiropas finanšu tirgu.

Nacionālā finanšu sektora regulatora kā FKTK uzdevums joprojām būs pārraudzīt komercbanku iekšējās kontroles sistēmas, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas jautājumus, finanšu instrumentu tirgus likumdošanas ievērošanu un citus banku darbības aspektus. Tāpat valstu uzraudzības iestādes turpinās līdzšinējā kārtībā uzraudzīt visus tos tirgus dalībniekus, kuri nav kredītiestādes, - krājaizdevu sabiedrības, apdrošināšanas sektoru, finanšu instrumentu tirgus dalībniekus, pensiju fondus, maksājumu iestādes u.c.

FKTK uzsver, ka visi šie plāni pagaidām ir likumdošanas ietvara izmaiņu priekšlikumi. Priekšlikumi tiks izvērtēti un saskaņoti nacionālā līmenī, arī FKTK ir sākusi to detalizētu izpēti.

Kā ziņots, EK ierosinājusi jaunas ECB pilnvaras banku uzraudzībai.

Jaunajā vienotajā mehānismā galīgā atbildība par noteiktiem uzraudzības pienākumiem, kas saistīti ar visu eirozonas banku finansiālo stabilitāti, tiks uzticēta ECB. Valstu uzraudzības iestādēm arī turpmāk būs svarīga loma ikdienas uzraudzības darbā un ECB lēmumu sagatavošanā un īstenošanā.

EK iesniegtais tiesību aktu kopums ietver regulu, ar kuru ECB piešķir plašas pilnvaras visu eirozonas banku uzraudzībai, paredzot mehānismu, kas dod iespēju tam brīvprātīgi pievienoties arī dalībvalstīm ārpus eirozonas.

Ierosinājumi paredz, ka noteikti uzraudzības pienākumi eirozonā tiks pārcelti Eiropas līmenī, jo sevišķi tie, kas ir būtiski finansiālās stabilitātes saglabāšanai un banku dzīvotspējas risku konstatēšanai. ECB turpmāk būtu atbildīga par tādiem uzdevumiem kā kredītiestāžu darbības atļauju izsniegšana, atbilstības nodrošināšana kapitāla, saistību īpatsvara un likviditātes prasībām un finanšu konglomerātu uzraudzības īstenošana. Ja banka pārkāpj vai ir risks, ka tā varētu pārkāpt regulatīvās kapitāla prasības, ECB varēs īstenot agrīnas iejaukšanās pasākumus, nosakot prasību bankām veikt darbības stāvokļa uzlabošanai.

EK aicina Padomi un Eiropas Parlamentu līdz šā gada beigām pieņemt izstrādātos priekšlikumus.

LETA, Foto: EPA/LETA