Jauno kases aparātu ieviešanai atvēlēts pusgads
Visā Latvijā jānomaina lielākā daļa no 60 000 kases aparātu.
Bizness un ekonomika

Jauno kases aparātu ieviešanai atvēlēts pusgads

Jauns.lv

No 1. janvāra stājušās spēkā jaunas prasības kases aparātiem. Ar to ieviešanu veicas lēni, un Valsts ieņēmumu dienests (VID) mierina, ka sankcijas vēl nesekos.

VID Nodokļu kontroles pārvaldes Elektronisko kases aparātu kontroles daļas galvenais nodokļu inspektors Jānis Skulte atgādina, ka jau oktobrī bija nolemts noteikt pārejas periodu.

VID pēc jaunajām prasībām atbilstošu kases aparātu nokļūšanas tirgū nosūtīs nodokļu maksātājiem EDS (Elektroniskās deklarēšanas sistēmas) paziņojumus par iespējām sākt šīs tehnikas nomaiņu. Tas būs jāizdara sešu mēnešu laikā pēc šā paziņojuma.

“Tātad lietotājiem jāsagaida paziņojums par aparātu pieejamību un tad jāpiemēro vecie aparāti jaunajām prasībām vai arī tie jānomaina,” Latvijas Radio1 norāda Skulte. Vienlaikus viņš aicina uzņēmējus neieslīgt bezrūpībā. Pagaidām tikai viens uzņēmums visā Latvijā nodarbojas ar kases aparātu un sistēmu sertificēšanu atbilstoši jaunajām prasībām – audita un biznesa konsultāciju kompānija "KPMG Baltics".

Pēc VID statistikas, Latvijā ir ap 60 000 kases aparātu, no kuriem jaunajām prasībām jāpielāgo lielākā daļa. Jauns aparāts maksā no 300 līdz 1000 eiro. VID argumentē, ka vecie kases aparāti nenodrošina datu reģistrācijas saglabāšanu un nemainību, tāpēc ir viegli slēpt, dzēst vai mainīt patieso informāciju par darījumiem.

Lauku veikaliņu īpašnieces viedoklis

Rudīte Duļķe, kurai Jaunpiebalgā saimnieko trijos pārtikas veikalos "Lats", uzskata, ka jauno kases aparātu ieviešana ir nelietderīga. “Kases aparātus nomainīju jau pagājušajā gadā, jo iepriekšējie bija novecojuši. Tagad šī aparātu maiņa mani vairs tik ļoti neskar. Viens aparāts maksāja ap 570–580 eiro, Rīgā tie ir vēl dārgāki. Bet arī šie iegādātie aparāti būs derīgi tikai līdz 1. jūlijam, tad būs jāmaina programmatūra. Cik tas izmaksās, neviens pagaidām vēl nevar pateikt.

Likumu pieņems pēdējā brīdi, kaut kad jūnijā, un tad atkal visi skries tos pārregulēt. Tas nozīmē, ka man aparāti būs jāved uz 45 kilometrus attālajām Cēsīm. Neviens jau nebrauks uz Jaunpiebalgu, bet, ja brauks, tas izmaksās desmit reizes dārgāk. Tas atkal nozīmē neērtības, jo pusi dienas veikali būs bez kases aparātiem. Agrāk jau atteicos no kases aparātiem, kurus apkalpoja tikai Rīgā. Firmas arī paaugstinājušas maksu par kases aparātu apkalpošanu. Bija jāmaksā ap 30 eiro gadā, tad tagad jau 60 eiro.

Uzskatu, ka jauno aparātu ieviešana ir nelietderīga. Ne jau mēs, mazie veikali, krāpjamies, to dara lielie. Nesaprotu, kā viņi var tirgot preci par cenām, kas ir mazāka, nekā mums to piegādā. Lielie jākontrolē, nevis mazie. Bet Rīgā jau neviens mūs, lauciniekus, nesaprot. Tur domā, ka kartupeļi paši lec katlā iekšā un gaļa staigā pa ledusskapi.”

Kasjauns.lv/Foto: Ieva Čīka/LETA