Rekords: 2,5 miljonu dolāru liels sods par braukšanu reibumā
Lai iedzeram, lai svinam šaj svētku vakarā... Bet automobili gan labāk atstāt drošā stāvlaukumā, lai kurā pasaules malā mēs arī atrastos!
Auto un tehnoloģijas

Rekords: 2,5 miljonu dolāru liels sods par braukšanu reibumā

Jauns.lv

Škiet, dažam labam mūsu pašmāju šņabdegunim arī miljards liktos nieks. Galu galā, ko tu no viņa paņemsi? Ja nu vienīgi tukšo pudeli?

Policijas statistika liecina, ka ar mainīgiem panākumiem katru dienu pie stūres alkohola reibumā pieķerti aptuveni 20 vieglprāši, kam dzert sīvo un vizināties pa koplietošanas ceļiem gribas vienlaicīgi. Un tie ir tikai tie, kurus pieķer! Pat skumji kļūst iedomājoties, cik viegli un ne tik viegli “iešmigojušie” ikdienā sēžas pie stūres un jūtas kā olimpiskie čempioni, jo nav pieķerti!

Dzer un brauc uz nebēdu. Turklāt, to dara ne jau tikai Latvijā. Arī citviet pasaulē netrūkst plānprātiņu, kas nejēdz pēc iedzeršanas atstāt automobili stāvvietā un mājup doties ar tramvaju, kamieļa mugurā vai suņu pajūgā. Kā tad cīnās pret braucošajiem dzērājiem plašajā pasaulē?

Krievijā sodi kļuvuši stingrāki un solās kļūt vēl nopietnāki. Ja uzraujies iedzēris pie stūres, tad autovadītāja apliecība tiek atsavināta uz laiku no pusotra līdz diviem gadiem. Naudas izpausmē maksimālais sods ir 5000 rubļu, jeb apmēram 90 latu. Turklāt pastāv arī iespēja tikt pie 15 diennakšu aresta! Ja alkohola reibumā pieķer jau otro reizi, tad no tiesībām jāatvadās uz trīs gadiem, bet pēc dzērumā izraisīta satiksmes negadījuma ar cietušajiem cietumsods līdz pat 7 gadiem.

Vācija dala dzērājšoferus ne tikai pēc promilēm, bet arī pēc vecuma un stāža. Jauniem un nepieredzējušiem braucējiem jābūt kristāltīriem un, ja atklājas alkohols izelpā līdz 0,5 promilēm, tad 250 eiro sods gatantēts. Visos pārējos gadījumos reizrēķins tāds – ja alkohols asinīs ir līdz 1,14 promilēm, tad 500 eiro un mēnesis bez tiesībām, par otro reizi 1000 eiro un trīs mēneši bez tiesībām un trešo reizi 1500 eiro un trīs mēneši kājāmgājējos. Ja alkohola koncentrācija pārsniedz 1,14 promiles, tad soda mēru nosaka tiesa katrā konkrētā gadījumā atsevišķi. Parasti tādās reizēs bez naudas soda tiesības atņem uz pusgadu un atgūt tās var tikai ar psihologa piekrišanu.

Somija un Zviedrija paliek uzticīga saviem principiem un sods tiek aprēķināts vadoties no vidējās mēneša izpeļņas – jo vairāk pelni, jo vairāk maksā! Somijā braukšana dzērumā var izmaksāt līdz 15 darba algām, bet Zviedrijā pat visas 40! Un algas, kā zināms, tur nav mazas...

Austrālijā lietai pieiet tā – ja alkohola sastāvs asinīs ir līdz 0.6 promilēm, tad sods 260 Austrālijas dolāri, kas ir ap 135 latiem plus vēl trīs soda punkti. Ja alkohols ir līdz 0.7 promilēm, tad sods ir tāds pats, bet punkti jau četri. Tiesības uz trīs mēnešiem atņem pie 15 sakrātiem punktiem. Bēdīgāk Austrālijā ir tad, ja alkohola blīvums pārsniedz 1.5 promiles – ap 500 latu sods un 10 mēnešus bez tiesībām vadīt auto. Ja uzraujies trešo reizi, tad autovadītāja apliecība tiek iznīcināta uz visiem laikiem.

Japānā cīņa pret dzērājšoferiem sit augstu vilni! Līdz šim rekords bijis 2,5 miljoni dolāru liels sods par satiksmes negadījuma izraisīšanu dzērumā. Šeit alkohola blīvums asinīs nedrīkst pārsniegt 0.3 promiles. Mazākais soda mērs par sēšanos pie stūres dzērumā ir cietumsods līdz trīs gadiem vai 6000 dolāri. Iedzerot vairāk sods var sasniegt 5 gadus aiz restēm un 12 000 dolārus. Vistrakāk ir tad, ja alkohola reibumā tiek izraisīts satiksmes negadījums – 10 gadi cietumā! Nemaz nerunājot par dolāriem... Starpcitu, Japānā līdz trīs gadiem cietumā var nonākt arī pasažieris, kurš zināja, ka vadītājs ir bijis iedzēris!

Amerikā sods par braukšanu dzērumā var būt dažāds katrā pavalstī. Piemēram Ilinoisas pavalstī maksimālais sods ir trīs gadi cietumā, atņemtas tiesības uz mūžu un 25 000 dolāru naudas sods. No 18 līdz 21 gada vecumam negrēko tas, kam alkohola saturs asinīs nepārsniedz 0.1 promili. Visiem pārējiem tas nedrīkst būt lielāks par 0.8 promilēm. Vidēji Amerikā par pirmo pārkāpumu pienākas naudassods no 400 līdz 1000 dolāriem un kājāmgājēju statuss uz pusgadu. Papildus var tikt pie 30 stundu lekciju kursa par alkohola negatīvo ietekmi un automobilis var tikt aprīkots ar tā saucamo alkoatslēgu. Ja pieķerts tiec otro reizi, tad tiesības atņem uz četriem gadiem un var tikt cietumā līdz pat trīs gadiem.

Dienvidāfrikas republikā cīņa pret dzērājšoferiem rit pilnu sparu! Lielākais naudas sods ir ap 1000 latiem mūsu naudā. Var tikt arī cietumā līdz pat četriem gadiem. Iebraucēji pēc soda izciešanas tiek izraidīti no valsts un atpakaļceļa vairs nav. Savukārt vietējiem iedzīvotājiem tas var nepatīkami ietekmēt darba meklējumus. Starpcitu, šeit pie soda var tikt ne tikai braucot alkohola reibumā, bet pat sēžot vadītāja sēdeklī miera stāvoklī. Ja uzliktā soda nauda netiek nomaksāta noteiktajā laikā, tad ceļš uz cietumu līdz pat diviem gadiem.

Gints Gavers, Foto: Lauris Nagliņš/LETA