Pētījums: kāpēc latvieši pārsniedz atļauto ātrumu
Diez vai vajadzēja tērēt laiku aptaujām un pētījumiem? Rīgas ielās ar neapbruņotu aci vērojams, ka ātruma pārkāpumi nav nekas cits, kā bravūra un klaja necieņa pret citiem satiksmes dalībniekiem.
Aptaujā, kas veikta "Drošas Braukšanas Skolas" un Valsts policijas rīkotās satiksmes drošības nedēļas ietvaros, tika noskaidrots, ka trīs no pieciem autovadītājiem neievēro atļauto braukšanas ātrumu pilsētā, savukārt katrs ceturtais – ārpus pilsētām. Vidēji ātrums tiek pārsniegts par 11 – 14 km/h. Kā jau nesen noskaidrojām, šāds ātruma pārkāpums pārsvarā ir tikai “principa pēc”, jo praktisku labumu nesniedz. Pat vairāku tūkstošu kilometru garā ceļā tās ir labākā gadījumā ietaupītas pāris stundas.
Kā galvenos avāriju cēloņus Latvijas autovadītāji visbiežāk min citu autovadītāju neprasmi, neprofesionalitāti, slikto sagatavotību un citus trūkumus. Arī tas patiesībā nav nekas jauns, jo lielākais vairums Latvijas iedzīvotāju vislabāk par pārējiem zina arī to, kā vadīt valsti, kā veidot budžetu, kā izdot avīzi, ražot automobiļus vai spēlēt hokeju.
Nozares speciālisti uzskata: “ja priekšā esošais autovadītājs brauc pārāk lēni, tas nozīmē, ka, visticamāk, viņš ievēro atļauto braukšanas ātrumu konkrētajā vietā vai izvēlējies to atbilstoši konkrētajiem apstākļiem. Šādus ātruma ierobežojumus nosaka speciālisti, balstoties uz konkrētu informāciju un ar mērķi veicināt satiksmes drošību. Un to vajadzētu atcerēties, pirms sākt nervozēt.”
Valsts policijas pārstāvji norāda, ka viens no ātruma pārsniegšanas iemesliem ir pārlieku lielā pašpārliecinātība un bravūra uz ceļa. “Šādus cilvēkus parasti ir visgrūtāk pārliecināt mainīt savus ieradumus,” norāda Renault Braukšanas Skolas instruktori.
Kasjauns.lv, Foto: LETA/AFP