Kuriozs: alus darītāji pelna ar atturībnieka Rūdolfa Blaumaņa ūsām
„Valmiermuižas alus” par godu Rūdolfa Blaumaņa 150 gadu jubilejai, sagaidot Blaumaņa teātra festivālu Valmierā, izlaidis alus pudeļu dizainu, kuru etiķetes rotā ikoniskās „Blaumaņa ūsas”. Amizanti, ka alus brūveri izmanto Blaumaņa vārdu, jo rakstnieka dzīves un daiļrades pārzinātāji teic, ka Blaumanis bija atturībnieks un neizrādīja interesi par alu.
„Valmiermuižas alus” par godu Rūdolfa Blaumaņa 150 gadu jubilejai, sagaidot Blaumaņa teātra festivālu Valmierā, izlaidis alus pudeļu dizainu, kuru etiķetes rotā ikoniskās „Blaumaņa ūsas”. Ja Blaumanis būtu dzīvs, diez vai viņš pieļautu, ka kāds alkoholisks dzēriens tiktu nosaukts viņa vārdā vai ka tā etiķeti rotātu viņa attēls. Rakstnieka dzīves un daiļrades pētnieki spriež, ka Blaumanis ir bijis atturībnieks; nav ziņu, ka viņš būtu dzēris alu. Tādēļ jāpieņem, ka „Valmiermuižas alus”, izveidojot speciālu Blaumaņa alu, nav līdz galam aizdomājušies par izcilā rakstnieka nostāju pret alkoholu.
Rūdolfa Blaumaņa daiļrades pētnieki uzskata: „Rakstniekam nepatika alkohola cienītāji, jo viņš uzskatīja, ka cilvēka organisms ir trausls, jūtīgs un katram māksliniekam jo īpaši sargājams viņa talanta un spēju dēļ.”
Par Blaumaņa attieksmi pret alkoholu rakstnieka muzeja „Braki” vecākā speciāliste Anna Kuzina Kasjauns.lv teica: „Blaumanis alkoholu nelietoja, varbūt nu vienīgi kādu glāzīti iedzēra saviesīgā reizē. Viņš katrā ziņā bija pret pārmērīgu aizraušanos ar alkoholu. Pieņemts uzskatīt, ka Blaumanis bija atturībnieks.” Tāpat Kuzina uzsvēra, ka nekur literatūrā vai vēstures avotos nav atradusi norādes, ka Blaumanis būtu dzēris alu. Viņa pieļauj, ka rakstnieks kādu alus malku varētu būt nobaudījis vienīgi Jāņos.
Kuzina uzskata, ka alus nodēvēšana Blaumaņa vārdā ir neveiksmīga viņa vārda valkāšana. Viņa domā, ka jēdzīgāk, ja gribētu godināt Blaumaņa veikumu, būtu alu nodēvēt Silmaču vai „Skroderdienas Silmačos” varoņa Pindaka vārdā. „Ir taču Silmaču desa, kāpēc nevarētu būt arī Silmaču alus,” noteica Kuzina.
Jāteic, ka gandrīz pirms gada „Valmiermuižas alus” ierobežotā daudzumā jau bija izlaidis „Silmaču alu”, kas bija pieskaņots Valmieras teātra lugas „Advents Silmačos” pirmizrādei.
Arī „Braku” muzeja direktore Zinta Saulīte „Valmiermuižas alus” izdarības vērtē divējādi. No vienas puses Blaumanis bija ļoti liels atturībnieks un visās publiskās saiešanās iestājās pret alkohola lietošanu un viņa vārda saistīšana ar alkoholu nebūtu pieņemama. Savukārt no otras puses, šāds alus varētu alusdzērājus ieinteresēt par Blaumaņa daiļradi un tas savukārt ir pozitīvi.
Kasjauns.lv jau rakstīja, ka uzņēmums „Valmiermuižas alus” izveidojis īpašu alus pudeļu dizainu Rūdolfa Blaumaņa 150 gadu jubilejai un rakstniekam veltītajam teātra festivālam Valmieras drāmas teātrī.
Alusdarītava izveidojusi savu interpretāciju par Blaumaņa daiļradi un kā īpašu festivāla suvenīru piedāvā oriģinālu gaišā un tumšā alus pudeļu etiķešu dizainu, kuru rotā ikoniskās „Blaumaņa ūsas”. Rakstnieka darbos sava loma ir bijusi atvēlēta arī alum, atklājot gan tā gaišo un komisko, gan arī tumšo un traģisko pusi, tādēļ īpašajās festivāla etiķetēs ir ietērpts kā gaišais, tā tumšais „Valmiermuižas alus”, uzsver alus darītavas pārstāvji. No katras pārdotās oriģinālā dizaina pudeles „Valmiermuižas alus” veltīs 20 santīmus latviešu lugu jauniestudējumiem Valmieras drāmas teātrī.
„Valmiermuižas alus” pārstāve Elīna Megne sarunā ar Kasjauns.lv atzina, ka viņi alusdarītāji nav īpaši eksperti Blaumaņa attieksmē pret alu un alkoholu vispār, bet par šāda Blaumaņa teātra festivālam veltīta alus izlaišanu viņi ir vienojušies ar Valmieras drāmas teātri un par to, ka rakstnieka daiļradē attieksme pret alkoholu ir bijusi divējāda liecinot tas, ka īpašajās pudelēs tiks pildīts gan gaišais, gan tumšais miestiņš.