Policija izposta Arnolda medību veikala biznesu - izkrata, aptur, bet 2 gadus nelikumības tā arī neatrod
Neapskaužamā situācijā nonācis uzņēmējs Arnolds Libeks: policija gadiem vēršas pret uzņēmumu, bet pretlikumības pierādīt tā arī nespēj.
Bizness un ekonomika

Policija izposta Arnolda medību veikala biznesu - izkrata, aptur, bet 2 gadus nelikumības tā arī neatrod

Jauns.lv

Valsts policija pirms diviem ar pusi gadiem sāka vērienīgu izmeklēšanu par pārkāpumiem šaujamieroču munīcijas pārdošanā. Izmeklēšana iedragājusi Arnolda Libeka un uzņēmuma “Strēlnieks-A” biznesu, jo policija izņēmusi ieročus un munīciju, faktiski izslēdzot uzņēmumu no tirgus un īpaši valsts iepirkumiem. Tomēr pretlikumības policija tā arī nav spējusi pierādīt, šovakar ziņo LTV raidījums “de facto”.

2014.gada janvārī policija veica eksperimentu - nopirka no uzņēmuma “Strēlnieks-A” konsultanta Arnolda Libeka pāris kastītes medību patronu. Trīs mēnešus vēlāk, sešos no rīta pie Libeka ieradās policija. Pret viņu bija sākta izmeklēšana par munīcijas pārdošanu cilvēkam bez ieroča atļaujas.    

Policija veica kratīšanas pie Libeka un uzņēmumā “Strēlnieks-A”. Izņēma šaujamieročus, munīciju, dokumentus. Mednieku veikalu slēdza, darbiniekus atlaida.

Lietu izmeklēja gandrīz gadu un tikai tad Rīgas reģiona kriminālpolicijas inspektore Veronika Čuprika secināja, ka nav noticis noziegums. Libeks tomēr drīkstējis patronas realizēt, jo pircējam bija reģistrēts attiecīgā kalibra ierocis.

“Laikam ir šoreiz tiešām jāatzīst tas, ka plānojot pasākumu, mēs neņēmām vērā un neparedzējām to, ka [Libeks] aizstāvību veidos uz to, ka [pircējam] bija šī atļauja. Mēs kā policija centāmies pierādīt visu, ka munīcijas pārdevējs nezināja, ka cilvēkam ir atļauja,” eksperimenta izgāšanos “de facto” komentēja Rīgas reģiona kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Sozinovs.

Pēc Sozinova teiktā, Libeks viņus ieinteresējis, jo senāk bijis policijas redzes lokā. Ieroču biznesa ilgdzīvotājs Libeks agrāk tiesāts par ieroču darījumu 90.gados.

Kādēļ gadu stiepta lieta, kurā jau sākumā varēja pamanīt, ka nav nozieguma?

Izbeidzot lietu pret Libeku, policija sāka izmeklēšanu pret viņa darbavietu “Strēlnieks-A”. Kā varēja noprast, par grāmatvedības normu neievērošanu. “Šaujamieroču tirdzniecība nevar būt kā malkas šķūnis, kad nezin no kurienes un kad atvesta munīcija. Ja uzņēmējam nav sakārtota grāmatvedība, par ko ir tas otrs process, tad tā ir viņa atbildība,” pavasarī “de facto” sacīja Sozinovs.

Taču vasarā lietu uzraugošais prokurors Kaspars Cakuls lika izbeigt arī otru kriminālprocesu par it kā notikušiem grāmatvedības pārkāpumiem. Policijas izmeklētājas vairākas reizes mēģināja saukt pie atbildības “Strēlnieks-A” bijušo vadītāju, taču trīs dažādi prokurori norādīja, ka noziegums nav pierādīts. Prokurore Ilze Līviņa vēl vasarā lika izpildīt prokurora Cakula norādījumus un nekavējoties atgriezt “Strēlnieks-A” izņemto mantu un dokumentus.

Manta aizvien nav atdota. Uzņēmumā min, ka policijā aizvien atrodas munīcija 400 tūkstošu eiro apmērā.  

Pašreizējā lietas izmeklētāja Natalija Ladaņuka atteicās iepazīstināt “Strēlnieks-A” pārstāvi ar pilnu izņemto dokumentu sarakstu. Šajā sakarā prokurors Cakuls lūdzis policijas vadību arī izvērtēt Ladaņukas pieļautos pārkāpumus.  

“Par Rīgas reģiona darbu es esmu ne vienu reizi vien kritiski izteicis. Neredzu šajā pārvaldē nekādus būtiskus darba uzlabojumus,” saka ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers. Viņš min, ka no Rīgas reģiona pārvaldes izmeklēšanas pēdējā laikā jau izņemtas vairākas krimināllietas, jo bija notikusi izmeklēšanas vilcināšana. Kalnmeiers neesot detaļās informēts par izmeklēšanu uzņēmumā “Strēlnieks-A”, bet “ļoti iespējams, ka tur notiek tieši tas pats - notiek apzināta lietas izmeklēšanas novilcināšana. Paldies par informāciju, uzdošu pārbaudīt.”

Libeks uzskata, ka izmeklēšanu ne vien vilcina, bet aiz tās stāv vēlme izputināt uzņēmumu, kas vēl pirms pāris gadiem aizņēma nozīmīgu daļu ieroču tirgū. Libeks pieļauj, ka policija rīkojas konkurentu interesēs.   

“Varbūt šie cilvēki [policijā] Latvijas labā ir izdarījuši kaut kādus varoņdarbus, ir ar īpašiem nopelniem,  un viņus negrib saukt pie atbildības, negrib šo procesu publiskot. Bet tad viņiem bija godīgi jāatstāj savi amati, ja viņi ir izdarījuši noziedzīgas darbības. Es uzskatu, ka tie ir noziedzīgi nodarījumi pret mani, pret uzņēmumu,” pauž Libeks.

Pagājušo gadu uzņēmums “Strēlnieks-A”, kurā Libeks investējis savu naudu, beidzis ar pusmiljona eiro zaudējumiem. Uzņēmumam bija grūtības pildīt piegādes Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Sabojātas attiecības ar atsevišķiem ārzemju piegādātājiem, piemēram, “Zeiss” un “Dedal”, kuriem Rīgas reģiona kriminālpolicijas priekšnieks Sozinovs, apejot ierasto starptautiskās sadarbības kārtību, pa tiešo sūtīja vēstules, informējot par kriminālizmeklēšanu un pieprasot informāciju par līgumiem ar “Strēlnieks-A”.

Vairāki juristi ar specializāciju krimināltiesībās “de facto” pauda izbrīnu par šādām tiešām vēstulēm un pat nosauca to par iejaukšanos citas valsts jurisdikcijā. Tomēr vairākas iestādes, kurās Libeks vērsies, tajā skaitā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs un Iekšējās drošības birojs nav saskatījis pārkāpumus policijas rīcībā.

Rīgas reģiona Kriminālpolicijas vadība šonedēļ atteica “de facto” interviju. Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļā minēja, ka policija negrasās iesaistīties publiskā izmeklēšanā un norādīja, ka uzraugošajam prokuroram ir tiesības izprasīt lietu un pašam to izbeigt, ja policijas darbs to neapmierina.

LTV sižets par radušos situāciju:

LTV “De Facto”/Kasjauns.lv/Foto: Ekrānuzņēmums no video