"Gaismas pils" arhitekts Birkerts: Latvija izceļas ar spēju "vilkt garumā" būvprojektus
"Gaismas pils" gadījumā laiks tiek stiepts garumā daudz vairāk, nekā tas būtu nepieciešams, kas savukārt rada lielus zaudējumus, norāda pasaulslavenais arhitekts Gunārs Birkerts.
Bizness un ekonomika

"Gaismas pils" arhitekts Birkerts: Latvija izceļas ar spēju "vilkt garumā" būvprojektus

Jauns.lv

Latvijā ir īpašība, kas arhitektūrā un celtniecībā nav pieredzēta citās valstīs – mācēt lietas ievilkt garumā, ceturtdien žurnālistiem teica Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) un jaunās Okupācijas muzeja ēkas pasaulslavenais arhitekts Gunārs Birkerts.

Birkerts ieradies Latvijā, lai tiktos ar Okupācijas muzeja rekonstrukcijas tehniskā projekta izstrādātāja "Būvprojektu vadība" un "Valsts nekustamo īpašumu" pārstāvjiem.

Viņš ir gan LNB jaunās ēkas arhitekts, gan arī Okupācijas muzeja rekonstrukcijas un jaunās ēkas "Nākotnes nams" idejas autors un pēdējos gados ierodas Latvijā pāris reižu gadā, lai klātienē novērtētu savu projektu attīstību.

Arhitekts norādīja, ka gan LNB, gan "Nākotnes nama" gadījumā laiks tiek stiepts garumā daudz vairāk, nekā tas būtu nepieciešams, kas savukārt rada lielus zaudējumus. Piemēram, Okupācijas muzeja skiču projekts izstrādāts jau 2008.gadā un atkārtoti saskaņots 2011.gadā, savukārt tehniskā projekta izstrāde apstrīdētu iepirkumu dēļ sākusies vien tagad.

Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs paskaidroja, ka tehniskā projekta izstrāde būtu jāpabeidz līdz šā gada beigām, savukārt jau nākamā gada maijā varētu sākt "Nākotnes nama" būvdarbu. Vienlaikus ir tapuši arī jaunās muzeja ekspozīcijas plāni, kas patlaban ir jāsaskaņo ar arhitektiem.

Birkerts pastāstīja, ka "Nākotnes namu" iecerēts veidot no Latvijā ražotiem materiāliem. Jaunās ēkas fasādi arhitekts vēlas izveidot no līdzīgām dolomīta vai šūnakmens plātnēm kā Brīvības piemineklim. Neviens gan no materiāliem Latvijā nav pieejams pietiekami lielā daudzumā vai piemērotās dimensijās, atzina arhitekts. Pagaidām vēl tiek spriests, kur šīs plātnes iegūt, ja ne Latvijā.

Ja tehniskā projekta izstrāde neaizkavēsies, rekonstruēto Okupācijas muzeju un jauno ēku plānots atklāt apmeklētājiem 2015.gadā.

BNS/ Foto: Renāte Briede/ LETA