Eksperiments. Mēs nevaram rūsu uzvarēt, bet varam to piemānīt. FOTO. VIDEO
Loģiski būtu, jo vecāks auto, jo vairāk rūsas. Paradoksāli, bet dažs labs 20 gadu vecs auto ir mazāk sarūsējis par dažus gadus jaunu mūsdienu spēkratu.
Ko gan mūsu senči nedarīja, lai pasargātu toreiz tik sūri grūti sarūpētos spēkratus. Nerunāsim par tik radikālām metodēm, kā automobiļa novietošana uz klučiem ziemas mēnešos. Tie, kas riskēja braukt ziemā, lietā lika gan izmantotu motoreļļu, gan piķi, jumta darvu un sazina vēl ko. Pilnīgi iespējams, ka tas nedaudz palīdzēja, taču arī izdarīja „lāča pakalpojumu”. Kā mēs labi zinām, tad augšminētie materiāli neelpo, līdz ar to veidojot kondensātu starp apstrādāto virsmu un pašu materiālu. Savukārt kondensāts ir viens no spēcīgākajiem un čaklākajiem rūsas iniciatoriem!
Talkā ņemam jau daudziem labi pazīstamo eksperimenta automobili Alfa Romeo 146. Rūsai gan te nevajadzētu mājot, jo ražotājs šim modelim virsbūves detaļas pārklājis ar cinku. Tomēr laika zobs dara savu un uz ceļiem kaisāmā sāls ir nepielūdzama, tāpēc šur tur automobiļa grīdā uzradies pa ielāpam, kurš mēģina sagrauzt vēl līdz šim nemetinātās paliekas.
Pretrūsas apstrādes variantu ir daudz, taču izvēlamies vienu. To, kurš dziļi Kanādas vidienē savulaik radīts militārajām vajadzībām. Nez kāpēc, tieši šis līdzeklis šķiet vispiemērotākais, jo ja jau paredzēts darbībai kaujas apstākļos, tad miera laikā būs vēl jo vairāk noderīgs.
Dodamies ciemos pie Krown. Daram to, galvenokārt, lai redzētu procesu, jo līdzekļa ķīmisko formulu tāpat mums neviens neatklās. Tiesa gan, esot bijuši mēģinājumi to nozagt, bet oriģināls paliek oriģināls.
Process sākas ar rūpīgu automobiļa mazgāšanu. Turklāt, pat tādās vietās, kur nespējam iedomāties. Piemēram, noņemot plastmasas uzlikas, ar augstspiediena strūklu tiek iztrausti vairāki kilogrami dubļu no spārnu apakšas, kur ikdienas automazgātāji pat nepalūkojas.
Tā kā visvairāk apdraudēta ir tieši automobiļa grīda, tad to sagatavo īpaši. Kad auto nomazgāts, spīd un laistās, apakšpuse tiek noklāta ar speciālām putām, kas attauko un atbrīvo no laika gaitā uzkrātiem sāļiem, sārmiem un citiem kultūrvēsturiskiem slāņiem.
Vispirms pretrūsas apstrādei tiek pakļauta automobiļa apakša. Ar speciālu ierīci T40 (tā sauc Krown līdzekli) biezā kārtā tiek uzklāts uz visa, kas ceļā patrāpās. Interesanti, ka tieši uz mitrās virsmas uzreiz pēc mazgāšanas. Izrādās, pretrūsas līdzeklis ne tikai atgrūž ūdeni, bet to arī izspiež.
Nākamā kārta pienāk motortelpai un bagāžas nodalījumam. Protams, no pretrūsas līdzekļa tiek pasargātas siksnas, jo tas tomēr ir pietiekami taukains. Visur citur T40 nonāk netaupīgā režīmā. Tajā skaitā katrā šķirbā motora un bagāžas nodalījuma vākos. Arī svečvadiem tiek, kas nebūt nav slikti, jo atgrūž mitrumu. Te gan esot jāuzmanās, jo T40 nedrīkst nonākt starp kontaktiem – tas nevada elektrisko strāvu.
Visbeidzot nonākamie „zivs galvas” – durvīm un sliekšņiem. Vietas, no kuras sāk rūsēt teju katrs automobilis. Un nav arī nekāds brīnums jo, piemēram, durvīs teju visu laiku uzkrājas kondensāts. Būsim godīgi, arī lietus lāses pamanās paspraukties garām blīvēm un gumijām.
Te sākās procedūras sadistiskākā daļa. Lai tiktu tur, kur jātiek, Krown meistari izurbj smukus caurumiņus gan durvīs, gan sliekšņos. Uztraukumam nav pamata, jo caurumi pēc apstrādes tiek aizvākoti ar gumijotiem korķiem. Tad izurbtajos caurumos pazūd vairāk kā metru gari metāla snīpji un, nospiežot pistoli, pa visām iespējamām un neiespējamām malām uzvirmo miglas mākonis.
Procedūra prasa divas stundas, ieskaitot vēl vienu rūpīgu mazgāšanu pēc apstrādes. Dažas stundas automobiļa salonā ož pēc ceptas kukurūzas, kamēr pretrūsas līdzekļa taukainās molekulas sadeg uz uzkarsušā dzinēja. Vēl vismaz pāris dienas stāvvietā var redzēt teju vai pa perimetru notecējušu eļļainu šķidrumu. Vietas, kur agrāk dižojās pretīgi sausi gaišbrūni rūsas plankumi, pēc apstrādes kļuvušas tumši brūnas.
Teorētiski pretrūsas apstrādes līdzeklim vajadzētu nosargāt no rūsas vēl veselās virsmas un apturēt jau esošās korozijas pazīmes. Kā būs īstenībā rādīs laiks. Kā nekā Krown piešķir veselu gadu garantiju. Tomēr jau tagad var izdarīt dažus secinājumus. Vispirms priecē tas, ka pretrūsas apstrādes līdzeklis netiek taupīts. Tas vēl vairākas dienas tek pa visiem caurumiem. Otrkārt ar bitumā samērcētu otiņu nevarētu piekļūt pat pusei tām vietām, kur rūsa jūtas vislabāk. Treškārt pat no niecīga dzeltenas neilona vējjakas pieskāriena apstrādātai virsmai veļas mazgājamai mašīnai bija darbs vairākas reizes no vietas. Visas no tām neveiksmīgi. Tas liek domāt, ka viela ir pietiekami noturīga, lai spētu pretoties arī prastai auto mazgāšanai. Par pārējiem rezultātiem, jācer, ka varēsim ziņot pavasarī. Pēc īstām ugunskristībām sāls zampā, kuru daži dēvē par notīrītu ceļu!
Profesionāla pretrūsas apstrāde
Ir vairāki veidi, kā pasargāt automobili no rūsas. Viens no tiem – profesionāla apstrāde ar īpašu auto ķīmiju un speciāliem ...
Video: Pretrūsas apstrāde
Kasjauns.lv, Foto: autodroms.lv