Somijas eksperts, kas veica ekspertīzi Zolitūdē, Latvijā bija ieradies pēc savas iniciatīvas
Somijas būvkonstrukciju simulācijas programmatūras izstrādātājkompānijas "Rak-Tek Solutions" galvenais inženieris Tomass Kaljass, par kura neatkarību publiskajā telpā izskanējušas šaubas, Latvijā bija ieradies pēc savas iniciatīvas, biznesa portālam "Nozare.lv" apgalvoja eksperts.
Kaljasa motīvus apšaubīja Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" veidotāja žurnāliste Inga Spriņģe, kura savā "Twitter" kontā vēstīja, ka no Zolitūdes projekta ģenerāluzņēmēja būvkompānijas "Re&Re" esot uzzinājusi, ka Somijas ekspertu neatkarīgai ekspertīzei esot piesaistījis lielveikalā izmantoto jumta metālkonstrukciju ražotājs un piegādātājs SIA "Vikom Industry".
Pēc Spriņģes rakstītā, "Re&Re" žurnālistei esot iedevuši Kaljasa veiktās ekspertīzes gala slēdzienu.
Kaljass pārmetumus par sevi kā neatkarīgu ekspertu "Nozare.lv" noraidīja. "Šādi atgadījumi man kā ekspertam ļauj iegūt daudz noderīgas informācijas," ierašanās iemeslus skaidroja "Rak-Tek Solutions" galvenais inženieris, uzsverot, ka ceļojuma izmaksas esot sedzis viņš pats.
Kā jau ziņots, Zolitūdes lielveikala jumta iebrukšanu varēja izraisīt tikai īpaši rupjas kļūdas projektēšanā, pie kā vainojamas fundamentālas problēmas izglītības sistēmā, kas sagatavo celtniecības konstrukciju inženierus, sestdien preses konferencē uzsvēra Kaljass.
Projektā iesaistītajiem būvinženieriem nav ne jausmas, kā projektēt šādas konstrukcijas, uzskata Kaljass, pēc kura domām, viņiem vajadzēja prasīt palīdzību projekta izstrādē. "Ēkas parasti sabrūk tad, ja to konstrukciju nestspējas aprēķinu kļūda pārsniedz divas reizes," skaidroja Kaljass un pastāstīja, ka vairums ēku, kuru konstrukcijās ir pieļautas kļūdas, var pat ļoti ilgu laiku kalpot bez redzamām problēmām, bet tad pēkšņi un lavīnveidīgi sabrūk, kā tas bija redzams Zolitūdes "Maxima" veikala gadījumā.
Somijas kompānijas galvenais inženieris secinājis, ka projektā nav ņemta vērā divu tonnu papildus noslodze uz kvadrātmetru. Viņš demonstrēja skrūvi no Zolitūdes lielveikala ar norautu uzgriezni, ko viņam esot iedevis kāds no glābējiem. "Kā redzams, skrūve ir savu uzdevumu pildījusi daudz labāk, nekā bija paredzēts, un norauts ir tikai uzgrieznis", norādīja Kaljass.
Kā ziņots, 21.novembrī, iebrūkot lielveikala "Maxima" griestiem, Zolitūdē bojā gāja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus savainojumus. Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.
Policija sāka kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 239.panta 2.daļas - par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, ja rezultātā iestājušās smagas sekas. Patlaban kriminālprocesā norit izmeklēšana.
Gan lielveikalu, gan tai blakus esošo daudzstāvu dzīvojamo māju attīstīja "Homburg" grupas uzņēmums "Homburg Zolitude". Kompleksa pirmā kārta tika pabeigta 2011.gada nogalē, kad tika atklāts iepirkšanās centrs. Ēkas daļa, kurā atradās sagruvušais "Maxima" veikals, patlaban pieder ar "Maxima Latvija" saistītajam SIA "Tineo".
Zolitūdes kompleksa otrās kārtas - 12 stāvu dzīvokļu kompleksa - celtniecība tika sākta 2013.gada maijā. Pēc traģēdijas otrās kārtas būvniecība ir apturēta.
"Re&Re" ir ģenerāluzņēmējs šī projekta būvdarbiem. Projektā iesaistīts arī būvuzraudzības uzņēmums "CMConsulting", arhitektu birojs "Kubs" un būvkonstruktoru birojs "HND grupa".
"Re&Re" nolīgtu neatkarīgu Latvijas ekspertu - sertificētu būvinženieru - pirmais slēdziens, izvērtējot Zolitūdē sabrukušā veikala projekta dokumentāciju, liecina, ka tehniskā projekta būvkonstrukciju izstrādes stadijā ir pieļautas rupjas kļūdas slodžu noteikšanā uz pārseguma konstrukciju un jumta nesošo tērauda kopņu apakšējās joslas savienojošam mezglam aprēķināta un izprojektēta nepietiekama nestspēja.
LETA, Nozare.lv