Pasaulē

Ķīna apsūdz ASV par iejaukšanos iekšējās lietās Tibetas jautājumā

Jauns.lv

Ķīna sestdien apsūdzēja ASV par iejaukšanos tās iekšējās lietās pēc tam, kad ASV prezidents Baraks Obama Tibetas budistu garīgo līderi dalailamu, un paziņoja, ka ASV ir jārīkojas, lai izvairītos no turpmāka kaitējuma abu valstu attiecībām.

Ķīna apsūdz ASV par iejaukšanos iekšējās lietās Ti...

"ASV nopietni iejaucās Ķīnas iekšējās lietās, ļaujot dalailamas vizīti Savienotajās Valstīs un organizējot tikšanās ar ASV līderiem," paziņoja Ķīnas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis Cjiņs Gans.

"Mēs aicinām ASV nopietni uztvert Ķīnas bažas, izbeigt toleranti izturēties un atbalstīt pret Ķīnu noskaņotus separātistu spēkus, izbeigt iejaukties Ķīnas iekšējās lietās un nekavējoties veikt pasākumus, lai mazinātu šo kaitīgo ietekmi, lai izvairītos no tālāka kaitējuma Ķīnas un ASV attiecībām," viņš norādīja.

Ķīna piektdien pēc tam, kad izplatījās informācija par plānoto Obamas tikšanos ar dalailamu, brīdināja, ka tāda tikšanās kaitē abu valstu attiecībām un aicināja ASV to atcelt.

Ķīna uzskata Tibetu par savu teritoriju, bet dalailamu - par separātistu.

Tikšanos ASV neatcēla, un tās laikā Obama piektdien piedāvāja savu "stingru atbalstu" tibetiešu cilvēktiesību aizstāvībai Ķīnā.

Ķīnas viceprezidents Džans Jesui piektdienas vakarā izsauca ASV vēstniecības pagaidu pilnvaroto lietvedi, lai paustu protestu pret tikšanos, ministrija norādīja atsevišķā paziņojumā.

"Ķīna pauda stingru sašutumu un stingru pretestību" ASV "kļūdainajai rīcībai", iejaucoties Ķīnas iekšlietās, norādīja Džans.

Ministrijas paziņojumā ASV amatpersona ir nosaukta ķīniešu vārdā, bet oficiālā ziņu aģentūra "Sjiņhua" vēstīja, ka izsauktais pagaidu pilnvarotais lietvedis ir Daniels Kritenbirks.

"Tibetas jautājums ir tikai Ķīnas iekšēja lieta," Džans uzsvēra. "ASV nav tiesību iejaukties," viņš piebilda.

Tikšanās ar dalailamu "nopietni sabotēs Ķīnas un ASV attiecības un noteikti kaitēs pašu ASV interesēm," piebilda Ķīnas ārlietu viceministrs.

"ASV ir jāveic noteikti pasākumi, lai iegūtu Ķīnas valdības un tās cilvēku uzticību," viņš norādīja.

Dalailama ir dzīvojis trimdā Indijā kopš 1959.gada pēc neveiksmīgas sacelšanās pret Ķīnas komunistu režīmu.

BNS