"Gazprom" draud aizgriezt gāzes krānu Ukrainai, jo nav samaksāts par februāri
Faktiski tas nozīmē, ka Ukraina ir pārtraukusi maksāt par gāzi.
Pasaulē

"Gazprom" draud aizgriezt gāzes krānu Ukrainai, jo nav samaksāts par februāri

Jauns.lv

Ukrainas pieaugošo parādu par dabasgāzes piegādēm dēļ tai Krievija tai varētu pārtraukt dabasgāzes piegādes un varētu rasties jauna gāzes tranzīta krīze, piektdien brīdināja Krievijas valsts dabasgāzes koncerna "Gazprom" vadītājs Aleksejs Millers.

"Gazprom" draud aizgriezt gāzes krānu Ukrainai, jo...

"Šodiena, 7.marts, bija pēdējais termiņš samaksai par gāzes piegādēm Ukrainai februārī. Maksājums "Gazprom" kontā nav saņemts. Ņemot vērā atlaidi, kas darbojās pirmajā ceturksnī, kopējais parāds ir ievērojami palielinājies un sasniedz 1,89 miljardus ASV dolāru (1,4 miljardus eiro)," Millers teica žurnālistiem.

"Faktiski tas nozīmē, ka Ukraina ir pārtraukusi maksāt par gāzi. Tas ir pilnībā pretrunā līguma nosacījumiem un starptautiskajai tirdzniecības praksei. Mēs no savas puses vienmēr esam izpildījuši un izpildīsim savas līgumā noteiktās saistības. Tomēr mēs nevaram piegādāt gāzi bez maksas. Vai nu Ukraina dzēsīs parādu un apmaksās kārtējās piegādes, vai arī radīsies riski par 2009.gada sākuma situācijas atgriešanos. Par esošo situāciju mēs informēsim Krievijas Federācijas valdību," klāstīja "Gazprom" vadītājs.

Pirmo reizi pēdējo piecu gadu laikā Krievijas un Ukrainas attiecības ir sarežģījušās tik tālu, lai ietekmētu gāzes tranzītu.

Krievijas gāzes monopoluzņēmums "Gazprom" 2009.gada 1.janvārī jau pārtrauca gāzes eksportu uz Ukrainu, jo ar to neizdevās vienoties par gāzes cenu - Ukraina vēlējās saņemt gāzi lētāk nekā citas Eiropas valstis, bet "Gazprom" tam nepiekrita. Apsūdzot Kijevu citām Eiropas valstīm paredzētās gāzes zagšanā, tā paša gada 7.janvārī Krievija apturēja arī gāzes piegādes 18 Eiropas valstīm tranzītā caur Ukrainu, radot bažas par Maskavas iespējām izmantot gāzi kā ieroci politisku jautājumu risināšanā. Gāze Eiropai no Krievijas caur Ukrainu netika piegādāta 20 dienas.

BNS, Foto: AFP/LETA