Putins telefonsarunā Merkelei: Ukrainai vajadzīgas konstitucionālas reformas
Krievijas prezidents Vladimirs Putins telefonsarunā Vācijas kancleri Angelu Merkeli informējis par daļēju karavīru atsaukšanu no Ukrainas pierobežas.
Pasaulē

Putins telefonsarunā Merkelei: Ukrainai vajadzīgas konstitucionālas reformas

Jauns.lv

Krievijas prezidents Vladimirs Putins telefonsarunā ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli paudis pārliecību, ka Ukrainai nepieciešamas konstitucionālas reformas.

Putins telefonsarunā Merkelei: Ukrainai vajadzīgas...

"Apspriežot dažādus Ukrainas situācijas aspektus, (..) Putins uzsvēra konstitucionālo reformu nozīmīgumu" Ukrainā, teikts Kremļa paziņojumā.

Turklāt Putins Merkeli informējis par daļēju karavīru atsaukšanu no Ukrainas pierobežas.

"Abas amatpersonas apsprieda turpmākos soļus situācijas stabilizēšanai Ukrainā un Piedņestrā," teikts Merkeles pārstāvja izplatītajā paziņojumā.

Abu līderu telefonsarunā apspriests arī separātiskā Piedņestras reģiona jautājums, un Putins uzsvēris "nepieciešamību veikt efektīvus pasākumus, lai novērstu šī reģiona izolāciju no ārpasaules".

Maskava pārmetusi Moldovai un Ukrainai, ka tās bloķējot Piedņestru.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs sestdien paziņoja, ka "Kišiņeva un jaunās Ukrainas varasiestādes praktiski sarīkojušas" Piedņestras blokādi.

"Turklāt Eiropas Savienība un, cik saprotu, Savienotās Valstis iedrošina šādu rīcību," piebilda ministrs.

Jau vēstīts, ka Amerikas Savienotās Valstis piešķirs Moldovai 10 miljonus dolāru, lai tā varētu pastiprināt drošību pie robežas ar Ukrainu, svētdien paziņoja ASV valsts sekretāra vietniece Viktorija Ņūlenda.

Gar lielāko daļu Moldovas austrumu robežas stiepjas pašpasludinātā Piedņestras republika, kur joprojām atrodas Krievijas miera uzturēšanas spēku kontingents. Piedņestras Augstākās padomes priekšsēdētājs Mihails Burla šomēnes vērsās pie Krievijas Valsts domes priekšsēdētāja Sergeja Nariškina ar lūgumu izvērtēt iespēju uzņemt Piedņestru Krievijas sastāvā.

Kā, uzturoties Kišiņevā, norādījusi Ņūlenda, situācija Piedņestrā raisa bažas. Pēc viņas teiktā, Krievijai būtu jāizdara spiediens uz separātiskās republikas amatpersonām, pieprasot, lai tās pierobežas zonā tiktu ielaisti Eiropas drošības un sadarbības organizācijas novērotāji. Šo ideju atzinīgi vērtējusi arī Moldovas ārlietu ministre Natālija Germane.

Piedņestra, kuras iedzīvotāju lielākā daļa ir krievvalodīgie, paziņoja par atdalīšanos no Moldovas deviņdesmito gadu sākumā, bet 1992.gadā starp abām pusēm izraisījās bruņots konflikts, pēc kura tur tika izvietoti Krievijas miera uzturētāji. Ekonomiskā ziņā Piedņestra ir atkarīga no Kremļa. 2006.gadā separātiskajā reģionā bija sarīkots referendums, kurā vairāk nekā 97% dalībnieku atbalstīja pievienošanos Krievijai. Šo referendumu neatzina nedz Moldova, nedz ASV un Eiropas Savienība (ES).

LETA/Foto: AFP/LETA