21.gadsimta tehnoloģiju spīdekļi - verdzības produkts. FOTO. VIDEO
Kamēr Rietumu pasaulē pusaudži dižojas ar saviem spožajiem "smartphone", viņu vienaudži Ķīnā melnās miesās strādā viedtālruņu ražotnēs, lai izdzīvotu un apmaksātu savu izglītību.
Lielākā daļa jauniešu, kuru kabatās gulst iPhone vai Samsung jaunākie modeļi, nespēj pat iztēloties kā tas ir - dzīvot trūkumā.
Simtiem miljoni ķīniešu pamet mājas agrā vecumā, dodoties strādāt rūpnīcās tālu prom no savas ģimenes. 15 stundu darba diena bezgaisa apstākļos šiem jauniešiem ir pierasta lieta. Viņu veselība tiek neatgriezeniski iedragāta, un pašā mūža plaukumā viņi jūtas noguruši un sagrauti, bet daži pat izdara pašnāvību. Kompānijas, kas pelna biljoniem dolāru gadā, noliedz savu darbinieku veselības problēmu saistību ar darba vidi. Benzola klātbūtne ir riskanta ne tikai lielo fabriku darbiniekiem, bet arī mums - patērētajiem.
Ķīnas valdība aprēķinājusi, ka valstī ikkatras piecas stundas kāds strādnieks darbavietās saindējas ar toksiskām vielām, no kuriem vairākums - tieši ar benzolu, taču eksperti apgalvo, ka šie dati ir vēl dramatiskāki. Kas šķiet vēl neloģiskāk - ierīce, ražota bez benzola klātbūtnes, patērētājam neizmaksātu pat dolāru vairāk kā indīgais aparāts.
Šausminošie stāsti šķiet tik tāli un sveši, ka tiem pat grūti noticēt. Zinot šo jauniešu rūgtās pieredzes, diez vai glancīgie viedtālruņi kādam šķistu apbrīnas un plātīšanās vērti objekti. Posts - tāda ,lūk, ir cena, par 21.gadsimta tehnoloģiju spožumu.
Viedtālruņu ražošanas upuri
Dokumentālajā īsfilmā atklāti šokējoši stāsti par viedtālruņu ražotni un to upuriem
Šai īsfilmai sekos arī pilnmetrāžas filma, bet tikmēr interneta lietotāji aicināti parakstīties, lai izbeigtu šo ārprātu: