Pasaulē

"Ārsti bez robežām": Ebolas vīruss izplatās straujāk par mūsu spējām to apkarot

Jauns.lv

Ebolas vīrusa uzliesmojums, kas jau ir prasījis vairāk nekā tūkstoš dzīvību Āfrikas rietumos, izplatās straujāk nekā palīdzības organizācijas var ar to tikt galā, piektdien paziņoja mediķu nevalstiskā organizācija "Medecins Sans Frontieres" ("Ārsti bez robežām", MSF).

"Ārsti bez robežām": Ebolas vīruss izplatās strauj...

Brīdinājums izplatīts dienu pēc tam, kad Pasaules Veselības organizācija (WHO) paziņoja, ka epidēmijas apmērs lielākoties tiek novērtēts par zemu un ir jāīsteno "ārkārtēji pasākumi", lai iegrožotu nāvējošās slimības izplatīšanos.

Apvienoto Nāciju Organizācijas paspārnē esošā veselības aģentūra paziņoja, ka lielākais Ebolas vīrusa uzliesmojums 40 gadu laikā ir prasījis 1069 dzīvības četrās Āfrikas valstīs.

"Tā saasinās straujāk un pārvietojas ātrāk nekā mēs varam uz to reaģēt," žurnālistiem Ženēvā teica MSF vadītāja Džoanna Liu.

"Tas ir kā kara laikā," viņa raksturoja situāciju.

WHO paziņojumā ceturtdien informēja, ka koordinē "starptautiskās palīdzības mēroga pastiprinājumu", lai reaģētu uz slimības izplatīšanos, jo īpaši Gvinejā, Libērijā, Nigērijā un Sjerraleonē.

"Gaidāms, ka uzliesmojums turpināsies kādu laiku. WHO darbības atbildes plāns ir izstrādāts dažiem tuvākajiem mēnešiem," tajā piebilsts.

Bažas par Ebolas vīrusa izplatīšanos valda arī slimības epicentram tuvākajās valstīs, piemēram, Ķīna piektdien aizliedza iebraukt trim sportistiem no slimības skartajām valstīm, kas bija plānojuši piedalīties Jaunatnes olimpiskajās spēlēs.

Vissmagāk skartās valstis gaida no ASV līdz tūkstoš devu medikamenta  "ZMpp", kas laboratoriski ir apstiprināts kā iedarbīgs cīņā pret Ebolas vīrusu, bet uz cilvēkiem praktiski nav pārbaudīts.

Kanāda paziņoja, ka ar WHO starpniecību tiks izplatītas 800-1000 devas vakcīnas "VSV-EBOV", kas eksperimentos uz dzīvniekiem ir parādījusi cerīgus rezultātus, bet nekad nav izmēģinātas uz cilvēkiem.

Neizmēģinātu zāļu izmantojums, no vienas puses, izraisa plašas diskusijas par tādas rīcības ētiskumu un drošumu, bet, no otras puses, raisa cerības uz dzīvību glābšanu. WHO šonedēļ apstiprināja, ka tādu medikamentu izmantojumā nav saskatāma neētiska rīcība.

Bažas rada arī jau tā nabadzīgo Rietumeiropas valstu budžetu spējas izturēt tik lielus izdevumus, kas saistīti gan ar ārstēšanu, gan slimības ierobežošanas centieniem.

Vairākas reģiona valstis ir apturējušas avioreisus no slimības skartajām valstīm, kā arī drošības pasākumi ir pastiprināti Indijas lidostās.

Ebolas vīrusa izraisītās slimības simptomi ir drudzis, galvas, muskuļu un krūšu sāpes, kam seko vemšana un caureja, kuras var būt asiņainas. Tālākie simptomi ir asiņu izdalīšanās no visām ķermeņa atverēm.

Kopš 1976.gada, kad šis vīruss pirmoreiz tika konstatēts, ir mirušas apmēram divas trešdaļas ar to inficēto cilvēku. Divās šī vīrusa epidēmijās letāli bija apmēram 90% infekcijas gadījumu.

Pašreizējā epidēmijā ir miruši 55% no inficētajiem.

BNS