Sieviete, kas piedzima bez dzemdes, laidusi pasaulē mazuli. FOTO
Kāda 36 gadus veca sieviete Zviedrijā kļuvusi par pasaulē pirmo, kas laidusi pasaulē mazuli pēc dzemdes transplantācijas, sestdien vēstīja medicīnas izdevums "The Lancet", uzsverot, ka tas varētu būt precedents, kas mainīs daudzu neauglīgu sieviešu dzīvi.
Laikraksts norādīja, ka zēns svēris 1,775 kilogramus, kad ar ķeizara griezienu pagājušajā mēnesī nācis pasaulē 31.grūtniecības nedēļā, jo sievietei bija attīstījusies preeklampsija - grūtniecības patoloģija, kurai raksturīgi simptomi, piemēram, paaugstināts asinsspiediens, izteikta ķermeņa tūska un izmaiņas urīna analīzē. Jaundzimušais un māte jūtas labi un desmit dienas pēc dzemdībām devās mājās.
Sieviete slimoja ar ģenētisku kaiti - Rokitanska sindromu -, kas nozīmē, ka viņa piedzima bez dzemdes, lai gan viņas olnīcas bija neskartas. Iepriekšējos pētījumos noskaidrots, ka no šī sindroma cieš viena no 4500 jaundzimušām meitenēm.
Dzemdes problēmas ir biežs sieviešu neauglības iemesls, tomēr daudzos gadījumos tās tiek uzskatītas par neārstējamām. Zviedrijā ārsti pērn desmit stundu ilgā operācijā veica sievietei dzemdes transplantāciju. Donors bija kāda 61 gadu veca sievietes ģimenes draudzene, kurai septiņus gadus jau bija iestājusies menopauze.
Gadu pēc transplantācijas sievietē tika ievietots embrijs agrīnā stadijā, kas attīstījies no sievietes olšūnas un viņas partnera spermas. Pēc trim nedēļām veikts grūtniecības tests bija pozitīvs.
Lai gan īslaicīgi transplantētā dzemde nepieņēma augli, tomēr ar medikamentiem to izdevās pārvarēt.
Gēteborgas Universitātes profesors Matss Brenstrēms, kas vadīja operāciju, stāstīja "The Lancer", ka veiksmīgā operācija notikusi pēc desmit gadus ilgiem intensīviem pētījumiem ar dzīvniekiem.
Brenstrēma programmā dzemdes transplantātu no dzīva donora saņēmušas deviņas sievietes, no kurām divām vēlāk ievietotā dzemde medicīnisku sarežģījumu dēļ izņemta. Pārējām septiņām sievietēm divu vai trīs mēnešu laikā pēc operācijas sākās menstruācijas un pirmajā gadā pēc operācijas transplantētais orgāns turpināja darboties.
Ārsts paziņoja, ka vēl divas sievietes ar transplantētām dzemdēm ir vismaz 25.grūtniecības nedēļā.
Lai gan tas ir jauns medicīnas veiksmes stāsts, maz ticams, ka tāda veida dzemdes transplantācija un grūtniecība kļūs par biežu praksi, jo tā ir dārga un riskanta.
Dzemdes transplantācija pirmo reizi tika veikta Saūda Arābijā 2000.gadā, tomēr pēc trīs mēnešiem transplantētais orgāns bija jāizņem.
Otra tāda veida operācija īstenota Turcijā 2011.gadā, kad dzemde tika transplantēta no miruša cilvēka. Sieviete tika apaugļota vairākas reizes, tomēr visos gadījumos sešu nedēļu laikā embrijs gāja bojā.