Donalds Tramps ierodas Skotijā. Vai savas mammas necilajai mājiņai viņš veltīs vairāk nekā 97 sekundes?

Kad ASV prezidents Donalds Tramps šodien ieradīsies piecu dienu privātā vizītē Skotijā, viņu gaidīs ne tikai pašam piederošie greznie golfa kūrorti, dažādi protestētāji vai Lielbritānijas premjerministrs Kīrs Stārmers. Tur viņu gaidīs neliela, necila māja tālu no Skotijas galvenajām pilsētām Ārējo Hebridu arhipelāga Luisa salā. Tur pirms 113 gadiem pasaulē nāca un uzauga Mērija Anna Maklauda, kurai bija lemts kļūt par pasaules varenākās valsts vadītāja mammu.
Mērija Anna bija viena no desmitiem tūkstošu skotu, kas 20. gadsimta sākumā devās uz ASV un Kanādu, lai izglābtos no ekonomiskajām grūtībām dzimtenē. Mājkalpotājas darba un labākas dzīves meklējumos viņa 18 gadu vecumā 1930. gadā devās uz Ņujorku. Sešus gadus vēlāk viņa apprecējās ar veiksmīgo nekustamo īpašumu attīstītāju Frederiku Trampu — vācu imigrantu dēlu un vienu no tobrīd iekārojamākajiem vīriešiem Ņujorkā. Viņu ceturtais no pieciem bērniem Donalds Džons, kā viņu joprojām dēvē Skotijas salās, nāca pasaulē 1946. gada 14. jūnijā.
Mērija Anna īslaicīgi atgriezās Skotijā 1934. gadā, taču tobrīd viņa jau bija iepazinusies ar Fredu Trampu un drīz vien uz visiem laikiem atgriezās uz dzīvi Ņujorkā. 1942. gadā viņa kļuva par naturalizētu ASV pilsoni un nomira Ņujorkā 2000. gada 7. augustā.
Luisa salā joprojām dzīvo trīs Trampa brālēni un māsīcas, turklāt divi dzīvo dzimtajā mājā, kura kopš Mērijas Annas laikiem ir pārbūvēta. Taču visi konsekventi atteikušies runāt ar medijiem. “Ļoti labi pazīstu šo ģimeni. Viņi ir jauki, klusi cilvēki, un esmu pārliecināts, ka viņi nevēlas visu šo publicitāti. Es viņus ļoti labi saprotu,” 2017. gada sarunā ar BBC pēc Donalda Trampa pirmās iekļūšanas Baltajā namā sacīja vietējās padomes loceklis un šo Trampa radinieku draugs Džons Makaivers.
Viņš norādīja, ka Mērija Anna Maklauda, vēlāk Mērija Anna Trampa bija labi pazīstama savā kopienā un mēdza apciemot dzimto Luisa salu, turklāt viņa vienmēr runāja gēlu valodā.
Viņas pasaulslavenais dēls bija krietni mazāk sentimentāls. Dzimis un uzaudzis Ņujorkā, viņš mammas dzimteni pirmo reizi kā pieaudzis cilvēks apciemoja tikai 2008. gadā, atlidojot uz salu ar savu grezno, privāto “Boeing 727”. Toreiz viņš atzina, ka Luisā bijis vēl kā mazs bērns “apmēram trīs vai četru gadu vecumā”, bet neko daudz neatceroties. Šoreiz savu senču mājas apmeklējumam viņam pietika ar 97 sekundēm.
Watch President Trump and his sister Maryanne Trump Barry visit their mother’s birthplace and cousins in Tong during a trip to Scotland back in 2008 👵🏻🏡 pic.twitter.com/a10YCAYE3d
— Jonas Viereck (@jonas_viereck) October 5, 2024
Līdz tam viņa vecākā māsa, vēlāk ASV federālā tiesnese Meriana Trampa Berija dzimto salu bija apmeklējusi 24 reizes, bet Donalds – tikai vienu reizi. “Es neatgriezos, jo biju aizņemts ar izklaidēm Ņujorkā, teiksim tā,” viņš toreiz sacīja.
Meriana Trampa Berija turpināja regulāri apmeklēt radiniekus Luisā līdz savai nāvei 2023. gadā. “Ja kādu vajadzētu godināt, tad tā būtu Meriana, kura salai patiešām daudz devusi. Donalds izkāpa no lidmašīnas un pazuda. Viena fotosesija, un viss. Nevaru teikt, ka viņš atstāja kaut kādu iespaidu,” ironiski izteicās ģeanologs Bils Lousons.
Šoreiz salinieki augsto viesi gaida arī ar sava veida protestu. Kaut gan plašāka mēroga protesti plānoti sestdien Aberdīnā un Edinburgā, arī Luisa sala nestāv malā. Šā gada pavasarī Ārējo Hebridu arhipelāga galvenajā pilsētā Stornovejā pie kāda veikala bija piestiprināts plakāts ar uzrakstu: “Kauns tev, Donald Džon!” Vietējās varas iestādes lūgušas plakātu noņemt, un tas ceļos pa salu, aicinot iedzīvotājus to parakstīt.
Stornoway, Island of Lewis, birthplace of the late Mrs Mary Anne Trump.
— Roger Hutchinson (@RogerMiles) March 5, 2025
As they say in the Western Isles, when you’ve lost Stornoway, you’ve lost the country.
(Thanks DJ MacSween) pic.twitter.com/Y7Gi9znZl3