Daudzus gadus atpakaļ viņa aizbēga no Ziemeļkorejas – tagad viņa grib iesūdzēt līderi Kimu Čenunu tiesā
foto: AP/Scanpix
Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns.
Pasaulē

Daudzus gadus atpakaļ viņa aizbēga no Ziemeļkorejas - tagad viņa grib iesūdzēt līderi Kimu Čenunu tiesā

Zanda Rītuma

Jauns.lv

Bijusī Ziemeļkorejas iedzīvotāja Čoi Minga Kjonga (Choi Min-kyung) ir iesniegusi gan civillietas, gan krimināllietas prasību pret Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu un četrām citām amatpersonām, vēsta “BBC”.

Daudzus gadus atpakaļ viņa aizbēga no Ziemeļkoreja...

Čoi Minga Kjonga (Choi Min-kyung) aizbēga no Ziemeļkorejas 1997. gadā. Viņai paveicās iekļūt Ķīnā. Taču 2008. gadā viņa tika repatriēta. Pēc tam, kad viņu atgrieza, viņa apgalvo, ka tikusi spīdzināta un seksuāli izmantota.

Kad viņa piektdien Seulā iesniegs prasību, tā būs pirmā reize, kad Ziemeļkorejā dzimis pārbēdzējs uzsāks tiesvedību pret režīmu, sacīja Dienvidkorejā bāzēta tiesību aizsardzības grupa, kas palīdz Čoi.

Lai gan Dienvidkorejas tiesās ir izskatītas līdzīgas lietas, taču pieņemtie spriedumi pārsvarā ir simboliski un netiek atzīti no Ziemeļkorejas puses. 

Prasībā ir minēts Kims Čenuns un vēl četras citas amatpersonas no Ziemeļkorejas. Cilvēktiesību organizācija “Ziemeļkorejas cilvēktiesību centrs” (NKDB) apgalvo, ka plāno Čoi lietu iesniegt arī Apvienoto Nāciju Organizācijā un Starptautiskajā Krimināltiesā.

“Es ļoti vēlos, lai šis nelielais solis kļūtu par stūrakmeni brīvības un cilvēka cieņas atjaunošanai, lai neviens nevainīgs ziemeļkorejietis vairs neciestu šī brutālā režīma dēļ,” trešdien sacīja Čoja, atsaucoties uz NKDB paziņojumu.

“Kā Ziemeļkorejas režīma spīdzināšanas upurei un izdzīvojušajai man ir pienākuma un atbildības sajūta saukt Kimu dinastiju pie atbildības par noziegumiem pret cilvēci,” viņa uzsvēra.

Čoi 2012. gadā atkārtoti aizbēga no Ziemeļkorejas un apmetās uz dzīvi Dienvidkorejā. Viņa atzīst, ka joprojām cieš no psiholoģiskām traumām un lieto medikamentus.

Gadu gaitā starptautiskās cilvēktiesību organizācijas ir dokumentējušas dažādus pārkāpumus Ziemeļkorejā – no politisko ieslodzīto spīdzināšanas līdz sistemātiskai diskriminācijai dzimuma un sociālā statusa dēļ.