VIDEO: spēcīgā vulkāna izvirdumā Indonēzijā izmesta dedzinoša gāzes mākoņu lavīna

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Indonēzijā, Floresas salā, 7. jūlijā izvirdis Levotobi Laki Laki vulkāns. Pēc izvirduma gaisā pacēlies milzīgs pelnu stabs 19 kilometru augstumā. Varas iestādes reģionā ir izsludinājušas ārkārtas stāvokli. Iedzīvotājiem un tūristiem ir aizliegts tuvoties krāterim 7 kilometru rādiusā.

VIDEO: spēcīgā vulkāna izvirdumā Indonēzijā izmest...

Indonēzijas Ģeoloģijas aģentūra izvirduma laikā reģistrēja dedzinošu gāzes mākoņu lavīnu, kas sajaukta ar akmeņiem un lavu un virzījās līdz pat 5 kilometriem lejup pa vulkāna nogāzēm. Novērojumi no droniem liecināja, ka lava piepilda krāteri, norādot uz dziļu magmas kustību, kas izraisīja vulkāniskas zemestrīces.

Karsto mākoņu stabs, kas no vulkāna pacēlās debesīs, bija augstākais kopš lielā izvirduma 2024. gada novembrī, kurā gāja bojā deviņi cilvēki un desmitiem tika ievainoti, sacīja Ģeoloģijas aģentūras vadītājs Muhameds Vafids. Tas izvirda arī martā.

"Šāda mēroga izvirdums noteikti rada lielāku bīstamības potenciālu, tostarp ietekmi uz aviāciju," Vafids pastāstīja "Associated Press" no Šveices, kur viņš apmeklēja semināru. "Mēs atkārtoti izvērtēsim, lai paplašinātu bīstamo zonu, kas ir jāatbrīvo no ciema iedzīvotājiem un tūristu aktivitātēm."

foto: Ekrānuzņēmums
Iedzīvotājiem un tūristiem ir aizliegts tuvoties krāterim 7 kilometru rādiusā.
Iedzīvotājiem un tūristiem ir aizliegts tuvoties krāterim 7 kilometru rādiusā.

Vulkānu monitoringa aģentūra pēc 18. jūnija izvirduma paaugstināja Levotobi Laki Laki kalna trauksmes statusu līdz augstākajam līmenim un kopš tā laika vairāk nekā divkāršoja aizlieguma zonu līdz 7 kilometru rādiusam, jo ​​izvirdumi kļuva biežāki.

Pēc izvirduma pagājušā gada sākumā tika evakuēti aptuveni 6500 cilvēku, un salas "Frans Seda" lidosta tika slēgta. Kopš tā laika lidosta ir palikusi slēgta nepārtrauktās seismiskās aktivitātes dēļ.

1584 metrus augstais kalns ir dvīņu vulkāns ar Levotobi Perempuan kalnu Flores Timuras apgabalā.

Pirmdienas izvirdums bija viens no lielākajiem vulkāna izvirdumiem Indonēzijā kopš 2010. gada, kad blīvi apdzīvotajā Javas salā izvirda Merapi kalns, valsts nāvējošākais vulkāns. Šajā izvirdumā gāja bojā 353 cilvēki un vairāk nekā 350 000 cilvēku bija spiesti evakuēties no skartajām teritorijām.

Indonēzija ir arhipelāgs ar vairāk nekā 280 miljoniem iedzīvotāju, kurā bieži notiek seismiskā aktivitāte. Tajā ir 120 aktīvi vulkāni, un tā atrodas gar "Uguns gredzenu" – pakava formas seismisko lūzumu līniju virkni, kas aptver Klusā okeāna baseinu.