ASV cenšas nopelnīt no miera radīšanas Āfrikā
foto: ddp/abaca press/ Vida Press
M23 teroristi šoziem Kongo Demokrātiskās Republikas austrumos sarīkoja slaktiņu. Gomas pilsētā vien atrada ap 2000 nogalināto.
Pasaulē

ASV cenšas nopelnīt no miera radīšanas Āfrikā

Māris Puķītis

Kas Jauns Avīze

Ruandas un Kongo Demokrātiskās Republikas ārlietu ministri Vašingtonā parakstījuši miera līgumu, cerot izbeigt asinsizliešanu Kongo austrumos. Vienošanās panākta ar ASV pūlēm, bet tā nav nesavtīga – amerikāņi iegūst tiesības uz derīgo izrakteņu ieguvi.

ASV cenšas nopelnīt no miera radīšanas Āfrikā...

Kongo DR ir pasaules līderis kobalta ražošanā, tai ir vismaz 60% pasaules koltāna krājumu – no šā minerālu maisījuma iegūst niobiju un tantalu, pēdējais ir ļoti vērtīgs elektronikā. “Visam reģionam atveras jauna cerības un iespēju, harmonijas, uzplaukuma un miera nodaļa. Šī ir brīnišķīga diena,” paziņojis ASV prezidents Donalds Tramps.

Dokumentā pausts, ka abas valstis apņemas cienīt viena otras teritoriālo vienotību un pārtrauc kara darbību Kongo DR austrumos, kas sākās pēc formējuma M23 uzbrukuma. Šis etnisko tutsu veidotais dumpinieku grupējums gadiem ilgi cīnās pret Kongo DR armiju un spēja janvārī īsā laikā sagrābt lielu daļu valsts austrumu, ieskaitot reģiona lielāko pilsētu Gomu.

Tūkstošiem cilvēku nogalināja, sievietes izvaroja, simtiem tūkstošu civiliedzīvotāju devās bēgļu gaitās. Un vēl ļaunāk – ir izvaroti ap 4000 bērnu, gan meitenes, gan zēni, pat desmit gadus veci un jaunāki. Kongo DR valdība vērsās pēc palīdzības pie ASV, pretim par drošības garantijām piedāvājot pieeju stratēģiski svarīgu minerālu atradnēm – tā pati shēma, ko Vašingtona izmantoja sarunās ar Ukrainu.

Neraugoties uz pierādījumiem, Ruanda noliedz atbalstu M23 un uzstāj, ka tās armija atrodas kaimiņvalstī tikai tādēļ, lai aizsargātos no citiem bruņotiem grupējumiem, pirmām kārtām Ruandas Demokrātiskajiem atbrīvošanas spēkiem, kurus atbalstot Kongo DR. Šie nemiernieki pārstāv hutus, kas 1994. gadā izvērsa šausminošo genocīdu Ruandā, nogalinot līdz miljonam tutsu.

Ruanda ir atteikusies izvest karaspēku un līgumā panākusi maigu formulējumu – spēku atvilkšana. Turklāt Ruanda norāda, ka turpmākais atkarīgs no minēto hutu nemiernieku “neitralizācijas”. Tāpat nav skaidrs, vai M23 atstās sagrābtās teritorijas. Šis jautājums ir būtisks Vašingtonai, pretējā gadījumā pie Kongo bagātībām netikt. Savus armijniekus ASV turp negrasās sūtīt, ja nu vienīgi militāros instruktorus un padomniekus apmācībai, Vašingtona piedāvā arī modernu aprīkojumu, satelītu informāciju, izlūkošanas atbalstu.