Junkers: Krievija ir stratēģiska problēma, bet jāpadara to par stratēģisku partneri
Šobrīd Krievija Eiropas Savienībai (ES) ir "stratēģiska problēma", bet Brisele strādās, lai atkal padarītu Krieviju par partneri, ceturtdien paziņoja Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers.
Junkers arī uzsvēra, ka gāzes vadu "South Stream" (Dienvidu plūsma) uz Eiropu joprojām var uzbūvēt, neskatoties uz to, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir atteicies no tā būvniecības.
"Jā, Krievija šobrīd ir stratēģiska problēma, un es ceru, ka rīt Krievija būs stratēģiskais partneris," EK prezidents sacīja pēc sarunām ar Bulgārijas premjerministru Boiko Borisovu.
"Komisija šajā jautājumā izdarīs visu, ko iespējams," Junkers teica reportieriem.
Junkeram tika jautāts par jaunā Eiropadomes prezidenta Donalda Tuska teikto, ka Krievija ir kļuvusi par stratēģisku problēmu.
""South Stream" var tikt uzbūvēts. Apstākļi ir skaidri jau ilgu laiku, tur nav nekā jauna. Bumbiņa ir Krievijas laukuma pusē," paziņoja EK prezidents.
"Mēs esam gatavi, sagatavošanas darbi notiek," viņš paskaidroja.
Krievija ir atteikusies no Ukrainu apejošā gāzesvada "South Stream" projekta realizācijas un tā vietā koncentrēsies uz attiecību veicināšanu ar Turciju enerģētikas jomā, paziņoja Krievijas prezidents Vladimirs Putins.
ES ierēdņu galvenās pretenzijas pret "South Stream" projektu saistītas ar to, ka saskaņā ar ES tiesību normām energoresursu piegādātājam nav tiesību kontrolēt pieeju cauruļvadiem. Šajā gadījumā piegādātājs ir Krievijas gāzes koncerns "Gazprom".
"South Stream" ir Krievijai nozīmīgs stratēģisks projekts, kas ļautu sūknēt dabasgāzi uz ES, šķērsojot Melno jūru un Balkānu valstis, neizmantojot Ukrainas gāzes tranzīta tīklu. Cauruļvads šķērsotu Bulgārijas, Serbijas, Ungārijas, Slovēnijas un Austrijas teritoriju.
Pakļaujoties ES un ASV spiedienam, Bulgārija jūnijā apturēja "South Stream " būvniecību savā teritorijā.
Vairāki eksperti uzskata, ka "South Stream" ir politisks projekts, kura nolūks ir palielināt Krievijas klātbūtni ES. Pastāv bažas par šā projekta ekonomisko lietderīgumu tā lielo izmaksu dēļ. Projekta sākotnējie dalībnieki ir "Gazprom" un Itālijas energofirma ENI. 2011.gada rudenī tiem oficiāli pievienojās Vācijas kompānijas "Wintershall" un Francijas uzņēmuma EDF izveidots konsorcijs.