
Diplomāti: Krievija pret NATO sākusi pielietot senu padomju stratēģiju

Krievija izmanto kibertelpu demokrātijas apdraudējumu radīšanai NATO dalībvalstīs un ASV sabiedroto vidū. Balstoties uz neseno vēlēšanu pieredzi Rumānijā, šādu viedokli slejā izdevumam "Politico" pauduši trīs bijušie ASV vēstnieki Rumānijā - Marks Gitenšteins (ieņēma vēstnieka amatu 2009-2012), Adrians Cukermans (2019-2021) un Džims Rozapepe (1998-2001).
Viņi raksta, ka Rumānija 2024. gadā piedzīvojusi Krievijas iebrukumu, kur galvenais ierocis bijuši tvīti, nevis tanki kā Ukrainā. Runa ir par prezidenta vēlēšanām, kuru laikā Rumānijas specdienesti pamanījuši ārējās iejaukšanās pazīmes.
Pēc vēstnieku domām, saskaroties ar Ukrainas izturību, Krievija citās valstīs sākusi pielietot senu padomju stratēģiju, mēģinot iznīcināt demokrātisko iekārtu. Galvenā metode ir manipulācijas ar sabiedrisko domu caur sociālajiem tīkliem.
"TikTok", "Telegram" un citi sociālo tīklu kanāli tagad ir ierocis šajā jaunajā karā. Putina agresija ir vērsta uz ASV un visiem to sabiedrotajiem. Viņš tērē miljoniem dolāru, bombardējot Eiropas vēlētājus ar manipulatīviem ierakstiem sociālajos tīklos un dezinformācijas kampaņām masveidā. Tas ir jauns kara veids ar demokrātiju, kas izslēdz nepieciešamību iebraukt tankos galvaspilsētās," teikts rakstā.
Izskatot vēlēšanas Rumānijā, vēstnieki atgādina, ka Krievija ir iepludinājusi miljonus sava kandidāta atbalstam. Caur sociālajiem tīkliem īsā laikā nevienam nezināmo kandidātu Kelīnu Džeordžesku padarīja atpazīstamu un populāru, un līdz ar to viņš gandrīz ieguva pirmo vietu vēlēšanās. Nacionālās drošības apdraudējumu dēļ vēlēšanu rezultātus atcēla, bet vēlētāji balsoja atkārtoti. Galarezultātā uzvarēja kandidāts Nikušors Dans, kurš piedāvāja rumāņiem attīstīt valsti NATO ietvaros.
Tomēr diplomāti saka, ka pēc Rumānijas līdzīgi iejaukšanās mēģinājumi vēlēšanu procesā varētu būt vērojami arī citās valstīs. Viņi atgādina, ka rudenī notiks vēlēšanas Moldovā, Igaunijā, Gruzijā, Nīderlandē, Čehijā un citās valstīs, un nevienā no tām nevar izslēgt mēģinājumus iejaukties Krievijā balsošanā. Bijušie vēstnieki secināja: "Cīņa par demokrātiju tagad attiecas uz kibertelpu, kur Putina iebrukuma taktika būtu noraujama, tāpat kā tas bija kaujas laukā. Jaunais kaujas lauks ir tiešsaistē, un likme ir demokrātiska suverenitāte."