
Ijabs un Eiropas Parlamenta deputāti prasa ierobežot Krievijas dezinformāciju “Youtube” platformā

Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Ivars Ijabs nosūtījis 35 deputātu parakstītu vēstuli Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājas vietniecei, Augstajai pārstāvei ārlietās un drošības politikā Kajai Kallasai, aicinot uz steidzamu un noteiktu rīcību pret Krievijas finansētas dezinformācijas izplatību digitālajās platformās, jo īpaši “YouTube”.
Vēstulē paustas bažas, ka kaut arī Eiropas Savienība (ES) centusies noteikt ierobežojumus Krievijas propogandas kanāliem, dezinformācija turpina izplatīties, izmantojot it kā neitrālu trešo pušu kanālus sociālajos tīklos, it īpaši “YouTube” platformā.
“Brīdī, kad Ukraina turpina cīnīties par savu brīvību, Eiropas informatīvā telpa nedrīkst kļūt par Krievijas ietekmes instrumentu. Mums ir jāaizsargā Eiropas sabiedrība pret manipulācijām, kas grauj uzticēšanos demokrātijai,” norāda Ijabs.
Deputāti aicina EK uzsākt likumdošanas iniciatīvu, lai liktu tādām platformām kā ”YouTube” aktīvi identificēt un noņemt saturu, kas kalpo par Krievijas propagandas kanālu - arī tad, ja tas tiek pārpublicēts no citiem avotiem.
Tāpat platformām būtu jāsadarbojas ar dalībvalstu regulatoriem un kiberdrošības iestādēm, lai veidotu kopīgu melno sarakstu ar šādiem dezinformācijas avotiem. No platformu turētājiem būtu jāprasa lielāka algoritmu caurspīdība, lai nejauši nepastiprinātu prokremliska satura izplatību. Savukārt visā ES ir jāstiprina medijpratības iniciatīvas, lai sabiedrība labāk spētu atpazīt manipulācijas un viltus naratīvus.
Kā uzsver deputāti, informācijas telpas aizsardzība ir būtiska demokrātijas stiprināšanai un sabiedrības noturībai pret ārējiem draudiem.