Sliktāk kā ar Zelenski... Tramps Ovālajā kabinetā visu priekšā neiedomājami pazemo Dienvidāfrikas prezidentu
foto: ZUMAPRESS.com
Trampa atbalstītāji internetā slavēja šo konfrontāciju, uzskatot to par vēl vienu piemēru, kā ASV prezidents sauc citu valstu līderus pie atbildības.
Pasaulē

Sliktāk kā ar Zelenski... Tramps Ovālajā kabinetā visu priekšā neiedomājami pazemo Dienvidāfrikas prezidentu

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Brīdi pirms Tramps vakardien pavadīja savu viesi - Dienvidāfrikas prezidentu Sirilu Ramafosu - uz Ovālo kabinetu, bija redzams kā Baltā nama personāls iestumj ēkā divus lielizmēra ekrānus. Ciemiņam no Dienvidāfrikas pat murgos nerādījās, kas viņu sagaida.

Sliktāk kā ar Zelenski... Tramps Ovālajā kabinetā ...

Kā vēsta CNN, iesākumā publiskā tikšanās ar mediju klātbūtni noritēja kā ierasts – Ramafosa un Tramps viegli aprunājās par golfu. Kādā brīdī viens no žurnālistiem pavaicāja par tēmu, kuru Tramps un viņa komanda apcilā jau mēnešiem ilgi, un kurai viņš bija pievērsies jau savas pirmās prezidentūras laikā – baltādaino fermeru “genocīdam”, kā tas tiek dēvēts.

Ramafosa sākotnēji noraidīja jebkādus apgalvojumus par to, ka Dienvidāfrikā būtu organizēts “genocīds pret baltādainajiem fermeriem”. Te jāpiebilst, ka par ko tādu Dienvidāfrikā nerunā neviena no politiskajām partijām, taču apgalvojumi par “baltādaino fermeru genocīdu” ir izplatīti starp radikāli labējo grupējumu pārstāvjiem. Noziedzība Dienvidāfrikā ir liela problēma, arī atsevišķi baltādainie fermeri ir nogalināti, taču dezinformācijas apjoms par šo internetā ir ievērojams, savā faktu pārbaudē norāda BBC.

Trampam gan ar Ramafosas lakoniskajiem attaisnojumiem nepietika – viņš piepeši pavēlēja samazināt apgaismojumu telpā un ieslēgt video. Šajā videoklipā tika demonstrēti kadri no Dienvidāfrikas politiķu, aktīvistu uzrunām, mītiņiem, kuros runāts par agresiju pret baltādainajiem un revolūciju, “kura nevar notikt bez slepkavošanas”.

Kādā brīdī video parādījās aina, kurā redzami ļoti daudzi balti krusti ceļa malā un blakus novietotas automašīnas. Tramps tobrīd apgalvoja, ka tie esot masu kapi, bet Ramafosa, neprasmīgi slēpjot šoku un kaunu par publiskās tikšanās daļas pavērsienu – vienkārši noskatījās. ASV medijs CNN pēcāk informēja, ka video redzamie krusti ceļa malā ir neviens masu kapi, bet gan piemiņas simboli.

Lieki piebilst, ka šis brīdis bija rūpīgi iestudēts un nekāda veida Ramafosas laipnībai un iestarpinājumiem par golfu nevienā brīdī nebija izredžu glābt viņu no tā, ko Trampa komanda bija sagatavojusi. Tūlīt pēc video pienāca kārta izprintētiem materiāliem ar tādu pašu saturu. Tos Ramafosa pieņēma apskatīšanai, norādot, ka Tramps ir “partneris, kura bažas mēs [Dienvidāfrika] esam gatavi izvērtēt”. Vēl Ramafosa paskaidroja, ka Dienvidāfrikā politiķiem un aktīvistiem ir tiesības brīvi izteikties, bet valsts valdība nekādā veidā neatbalsta šāda veida apgalvojumus [video dzirdētais par slepkavošanu un revolūciju].

Samontētu videoklipu un izprintētu materiālu “triks” Ovālajā kabinetā, mediju priekšā pārspēj jebko, kas iepriekš Trampa administrācijas laikā noticis šajā telpā, norāda CNN, tostarp skaļo strīdu ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, kuru daudzi pasaulē vēroja ar aukstiem sviedriem.

Baltais nams pēcāk paziņoja, ka Tramps izmantoja trešdienas pasākumu, lai “izgaismotu jautājumu, par kuru administrācija uzskata, ka mediji klusē”. Arī CNN ir pētījis apgalvojumus par “baltādaino genocīdu” Dienvidāfrikā, neatrodot nekādus pierādījumus.

Tomēr Tramps sacīja, ka viņš ir saņēmis ziņas no “tūkstošiem” cilvēku par to, kas notiek Dienvidāfrikā. Neskatoties uz Ramafosas mēģinājumiem klātienē saglabāt mieru, aprakstīt situāciju viņa vadītajā valstī un mainīt Trampa nostāju, ASV prezidents palika pie sava.

Trampa atbalstītāji internetā slavēja šo konfrontāciju, uzskatot to par vēl vienu piemēru, kā ASV prezidents sauc citu valstu līderus pie atbildības.

Iepriekš Jauns.lv jau vēstīja, ka ASV ir sākušas paātrinātā kārtā uzņemt bēgļus no Dienvidāfrikas, vienlaikus bremzējot šo procesu attiecībā pret citām valstīm. Gada sākumā ASV izraidīja Dienvidāfrikas vēstnieku.