
Trampa "Zelta kupols" apdraud globālo drošību, uzsver Ķīna. Krievija par plānu izsakās piesardzīgi

Pekina paziņojusi, ka Amerikas Savienoto Valstu (ASV) "Zelta kupola" projekts apdraud stratēģisko līdzsvaru un globālo stabilitāti pasaulē un mudina ASV pēc iespējas ātrāk atteikties no globālas pretraķešu aizsardzības sistēmas izstrādes.
"Amerikas Savienotās Valstis, īstenojot politiku "ASV pirmajā vietā", ir apsēstas ar absolūtas drošības meklējumiem ASV. Tas pārkāpj principu, ka visu valstu drošība nedrīkst tikt apdraudēta, un grauj globālo stratēģisko līdzsvaru un stabilitāti. Ķīna par to ir nopietni noraizējusies," trešdien preses brīfingā Pekinā sacīja Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāve Mao Nina.
Viņa norādīja, ka Baltā nama plāns "pārveidos kosmosu par jaunu kaujas lauku", "projekts veicinās valstu bruņošanās sacensību un graus strarptautisko drošību". "Mēs aicinām Amerikas Savienotās Valstis pēc iespējas ātrāk atteikties no globālas pretraķešu aizsardzības sistēmas izstrādes un izvietošanas," norādīja Nina.
Arī Krievija mēneša sākumā kopīgā paziņojumā ar Ķīnu nodēvēja ASV "Zelta kupola" ideju par “dziļi destabilizējošu”, tomēr kopš tā laika Krievija šķietami "mīkstinājusi" savu nostāju. Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs trešdien pauda, ka "projekts ir suverēnas valsts jautājums", piebilstot, ka tas "tuvākajā nākotnē mudinās atjaunot Krievijas un ASV saziņu jautājumā par stratēģisko stabilitāti".
Jau ziņots, ka ASV prezidents Donalds Tramps paziņojis, ka ASV ieguldīs 175 miljardus dolāru tā saucamā "Zelta kupola" jeb pretraķešu aizsardzības sistēmas izveidē. Projekts tiek uzskatīts par Trampa militārā plāna stūrakmeni, kura mērķis ir bloķēt draudus no Ķīnas un Krievijas.
Kas ir "Zelta kupols"?
"Zelta kupolu" savā ziņā var salīdzināt ar 2011. gadā izveidoto "Dzelzs kupolu" Izraēlā - šis pretgaisa aizsardzības vairogs spējīgs atvairīt vairāk nekā 300 raķešu minūtē. Izraēlas kupols darbojas sekojoši: radars fiksē ienaidnieka izšautās raķetes, kontrolcentrs dažās sekundēs aprēķina to trajektoriju un iespējamo mērķi, tad ienaidnieka raidītajām raķetēm pretim paceļas Izraēlas raķetes, kuras šos mērķus iznīcina. Pārtvērējraķetes tiek izšautas tikai tad, ja aprēķini liecina, ka ienaidnieks trāpīs dzīvojamiem rajoniem vai citiem svarīgiem objektiem.
Izraēlas "Dzelzs kupols" var pārtvert raķetes, kas izšautas no nelieliem attālumiem, taču tas ir neefektīvs pret tāla darbības rādiusa raķetēm. Kā vēsta ASV Nacionālas pulbiskais radio, Ķīnas un Krievijas arsenālā ir starpkontinentālas ballistiskās raķetes, kas paceļas kosmosā un atgriežas uz Zemi ar hiperskaņas ātrumu. Un šādām raķetēm "Dzelzs kupols" nekad nespētu pretoties. Krievija jau šobrīd pret Ukrainu ir pielietojusi hiperskaņas raķetes, kuras ir praktiski neiespējami pārtvert.
Līdz ar to ASV "Zelta kupola" mērķis ir izvietot tehnoloģijas kosmosā, lai orbītā esošie satelīti spētu pamanīt ienaidnieka raķetes tad, kad tās paceļas no zemes, un trāpītu šīm raķetēm jau agrīnā stadijā. Hiperskaņas raķešu palaišanas fāze ilgst trīs līdz piecas minūtes, līdz ar to satelītiem būtu daži simti sekundžu, lai tās pārvertu palaišanas brīdī.