Krievijas pārstāvis Stambulā notiekošajās pamiera sarunās kā gangsteris izteica draudus Ukrainas delegācijai
foto: Lev Radin/Shutterstock/ Vida Press
Krievi ukraiņiem Stambulas pamiera sarunu laikā izteica draudus, norāda Ukrainas vēstnieks Serhijs Kislica.
Pasaulē

Krievijas pārstāvis Stambulā notiekošajās pamiera sarunās kā gangsteris izteica draudus Ukrainas delegācijai

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Stambulā 16. maijā tika aizvadītas Krievijas - Ukrainas pamiera sarunas, kuru laikā Krievijas delegācijas vadītājs Vladimirs Medinskis izteica tiešus draudus Ukrainas pārstāvjiem, norāda Ukrainas vēstnieks Serhijs Kislica.

Krievijas pārstāvis Stambulā notiekošajās pamiera ...

"Biedējošs bija brīdis, kad krievi draudēja saviem sarunu biedriem kā tādi gangsteri," mikroblogošanas vietnē "X" norāda Kislica. Viņš skaidro, ka Medinskis pie sarunu galda esot ukraiņiem veltījis sekojošu frāzi: "Varbūt kāds no tiem, kas sēž pie šī galda, zaudēs vēl vairāk savu tuvinieku. [...] Krievija ir gatava karot mūžīgi." Ukraina norāda uz nepieciešamību pēc starptautiskas sabiedrības stingras reakcijas uz šādiem draudiem.

Krievija pieprasa Ukrainas teritorijas

Krievija sarunu laikā pieprasīja Ukrainu atteikties no savas zemes, kas joprojām atrodas Kijivas kontrolē - Doņecku, Luhansku, Zaporižju un Hersonu. Šis nosacījums tika pasniegts kā ultimāts un priekšnoteikums pamiera iespējamībai no Maskavas puses. Sarunu laikā Medinskis pauda, ka Krievija ir gatava karot "bezgalīgi", un draudēja ar iespējamu Sumu un Harkivas apgabalu okupāciju. "Mēs karojām ar Zviedriju 21 gadu. Cik ilgi jūs esat gatavi karot?" sacīja Medinskis.

Krievijas delegācijas vadītājs Stambulā bija Krievijas vadītāja Vladimira Putina palīgs un kādreizējais Krievijas kultūras ministrs Vladimirs Medinskis. Viņš ir pazīstams kā viens no galvenajiem Putina režīma ideologiem, kurš pastāvīgi apgalvo, ka krievi un ukraiņi ir viena tauta, bet invāzija Ukrainā bija neizbēgama, jo Ukraina nelikumīgi izstājās no Padomju Savienības un vispār ir daļa no krievu zemes.

Savulaik viņa vadībā tika izstrādāta Krievijas vēstures mācību grāmata, kurā Ukraina nodēvēta par “antikrieviju”, kurā valda asiņainā apvērsumā pie varas nākusī hunta, bet valstī “faktiski aizliegta” krievu valodas lietošana. Mācību grāmatā apgalvots, ka ukraiņiem vairākas paaudzes iepotēts naids pret Krieviju, pamatojoties uz neonacistiskām idejām, un krievu okupanti tur tagad “cīnās par labo un patiesību”.

Par ko abas puses vienojās?

Ukrainas delegācijas vadītājs aizsardzības ministrs Rustems Umerovs pēc sarunām paziņoja, ka sarunās apspriesta gūstekņu apmaiņa un uguns pārtraukšana, kā arī iespējamā Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska un Krievijas vadītāja Vladimira Putina tikšanās. "Apmaiņas jautājums un jautājums par pamieru. Šie divi jautājumi tika apspriesti," viņš sacīja sarunā ar žurnālistiem Stambulā. Uz žurnālistu jautājumu, vai tika apspriesti iespējamie Putina un Zelenska tikšanās, Umerovs atbildēja: "Tika apspriesti. Mēs strādājam pie šī jautājuma." Viņš apstiprināja, ka tuvākajā laikā Krievija un Ukraina rīkos gūstekņu apmaiņu.

Krievijas delegācijas vadītājs sarunās ar Ukrainu Vladimirs Medinskis pavēstīja, ka ir apmierināts ar sarunu gaitu un pauda gatavību turpināt saziņu. "Lūk, par ko ir panākta vienošanās: Pirmkārt, tuvākajās dienās notiks plaša mēroga ieslodzīto apmaiņa: 1000 pret 1000 cilvēkiem. Otrkārt, Ukrainas puse ir pieprasījusi tiešas sarunas starp valstu vadītājiem. Mēs esam ņēmuši šo lūgumu vērā. Un treškārt, esam vienojušies, ka katra puse iesniegs savu redzējumu par iespējamu turpmāku pamieru, detalizēti to izklāstot rakstiski. Kad šīs vīzijas būs iesniegtas, mēs uzskatām, ka sarunas varēs turpināties," norādīja Medinskis.