Ķīna un Krievija sevi pozicionē kā "starptautiskās kārtības un ANO sistēmas aizstāvjus"
foto: EPA/Scanpix
Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins ieradies Maskavā, lai piedalītos Krievijas 9. maija militārajā parādē.
Pasaulē

Ķīna un Krievija sevi pozicionē kā "starptautiskās kārtības un ANO sistēmas aizstāvjus"

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins trešdien ieradās Maskavā, lai tiktos ar Krievijas vadītāju Vladimiru Putinu un piektdien Maskavā piedalītos 9. maija militārajā parādē.

Ķīna un Krievija sevi pozicionē kā "starptautiskās...

Sji Dzjiņpins ir ietekmīgākais pasaules līderis, kurš piektdien piedalīsies Krievijas rīkotajā militārajā parādē Maskavas Sarkanajā laukumā, lai atzīmētu Padomju Savienības un tās sabiedroto uzvaras pār nacistisko Vāciju 80. gadadienu. Viņa vizīte Putinam ir diplomātiski svarīga, jo Krievijas līderis vēlas parādīt, ka viņa vadītā valsts nav izolēta pasaules arēnā. Parādē piealīsies arī Ķīnas karaspēks, tomēr Ukraina norāda, ka šāda dalība parādē ir pretrunā ar Ķīnas deklarēto neitralitāti karā.

Sji, kura vadītā valsts iepērk vairāk Krievijas naftas un gāzes nekā jebkura cita valsts un kas ir devusi Maskavai ekonomisku glābšanas riņķi, kas tai daļēji palīdzēja pārvarēt Rietumu sankcijas, nolaidās Maskavas "Vnukov-2" lidostā neilgi pēc tam, kad Krievijas varasiestādes paziņoja, ka ārpus galvaspilsētas ir notriekušas vēl vienu Ukrainas bezpilota lidaparātu. Tikmēr, neraugoties uz to, ka Krievijas vadītājs no 8. līdz 10. maijam izsludinājis pamieru, jau tā sākumā Krievijas karaspēks īstenojis triecienus Ukrainas piefrontes rajoniem.

Ķīna un Krievija sevi pozicionē kā "starptautiskās kārtības aizstāvjus"

Trešdien, 7. maijā, Krievijas plašsaziņas līdzekļos tika publicētā Ķīnas prezidenta parakstīta vēstule, kurā viņš klāstīja, ka "Ķīnai un Krievijai ir "stingri jāuztur pēckara starptautiskā kārtība". "Abām pusēm kopīgi jāpretojas jebkādiem mēģinājumiem izjaukt un graut Ķīnas un Krievijas draudzību un savstarpējo uzticēšanos," teikts rakstā.

"Otrā pasaules kara uzmanības centrā ir pēckara starptautiskā kārtība, un tagad ASV to demolē vai grauj. Tāpēc Ķīna un Krievija sevi pozicionēs kā starptautiskās kārtības un ANO sistēmas aizstāvjus un iestāsies pret ASV unilaterālismu un hegemoniju," norāda Ķīnas politikas analītiķis Stimsona centrā Juņs Suns. Kremļa pārstāvis Jurijs Ušakovs norāda, ka vizītes laikā Sji un Putins apspriedīs enerģētikas jautājumus un ierosinātā, bet vēl neuzbūvētā gāzes cauruļvada "Sibīrijas spēks 2" iespējamo būvniecību, kas padarītu abu valstu sadarbību ciešāku.