
Tirgū joprojām nonāk “toksiskas” rotaļlietas. Ko dara ES, lai to mainītu?

Katra piektā prece, kas atzīta par bīstamu un izņemta no Eiropas Savienības (ES) tirgus, ir rotaļlieta. Kas šobrīd tiek darīts, lai mainītu situāciju?
Nesen Eiropas Parlaments (EP) un Eiropas Padome panāca pagaidu vienošanos par stingrākām drošības prasībām rotaļlietu ražotājiem un pārdevējiem, tostarp tiem, kas darbojas tiešsaistes platformās. Aizliegums attieksies uz ķīmiskajām vielām, kas var izraisīt vēzi, bojāt DNS vai kaitēt reproduktīvajiem orgāniem.
Nav svarīgi, vai tā ir lelle vai rotaļu mašīna – ES turpmāk būs aizliegts pārdot bērnu rotaļlietas, kuru ražošanā izmantotas ķīmiskās vielas, kas apdraud bērnu veselību un attīstību. Jau 2024. gadā Eiropas Parlamenta deputāti atbalstīja nostāju par pārskatītajiem ES noteikumiem rotaļlietu drošuma jomā. Tika uzsvērta nepieciešamība aizliegt viskaitīgākās ķīmiskās vielas, piemēram, tās, kas izraisa endokrīnās sistēmas darbības traucējumus.
Saskaņā ar Eiropas Komisijas datiem bīstamas preces ir sastopamas teju visur mūsu ikdienā – visbiežāk tie ir kosmētikas izstrādājumi (36%). Taču pārsteidzoši, ka otrajā vietā ierindojas rotaļlietas (15%) – apsteidzot pat elektropreces (10%). Turklāt rotaļlietās visbiežāk tiek konstatētas veselībai kaitīgas ķīmiskās vielas, vēsta "Euronews". Katra piektā prece, kas atzīta par bīstamu un izņemta no ES tirgus, ir rotaļlieta. Tāpēc pirms rotaļlietu laišanas tirgū ražotājiem turpmāk būs jāveic drošības novērtējums, aptverot visus iespējamos riskus. Turklāt uz rotaļlietām būs jānorāda QR kods – digitālā pase, kas apliecina to atbilstību drošības standartiem.
Tomēr pat visstingrākie drošības likumi nevar pilnībā novērst negodīgu tirgotāju mēģinājumus pārdot nelegālas rotaļlietas. Tāpēc Eiropols ir izdevis vadlīnijas, kā atpazīt viltotas un potenciāli bīstamas rotaļlietas:
- cena šķiet pārāk zema, lai būtu ticama;
- trūkst obligātā marķējuma;
- rotaļlieta tiek pārdota caurspīdīgā plastmasas maisiņā, nevis oriģinālajā iepakojumā;
- zīmola nosaukumā vai lietošanas instrukcijā ir drukas kļūdas.
Eiropas Parlamenta Juridisko lietu komitejas priekšsēdētājas vietniece Mariona Valsmane (EPP) bija galvenā sarunu vedēja jautājumā par rotaļlietu drošību. Viņa sacīja "Euronews", ka šos tiesību aktus atbalstījuši daudzi politiķi, un norādīja: “Nākamais solis – vēl jāveic daži tehniski uzlabojumi un precizējumi. Tad Iekšējā tirgus un patērētāju aizsardzības komiteja tos vēlreiz apstiprinās balsojumā. Pēc tam sekos plenārsesijas balsojums oktobrī, un regula tiks publicēta Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī. Tā stāsies spēkā un būs piemērojama no 2029. gada.”
Ar atjaunotajiem noteikumiem Eiropas Savienība cenšas nodrošināt bērniem pēc iespējas drošākas rotaļlietas. Bērni tiks labāk aizsargāti pret neredzamiem draudiem, piemēram, kaitīgām ķīmiskām vielām, savukārt vecākiem būs pieejama visa nepieciešamā informācija par katru rotaļlietu.