
No "Titānika" nosūtīta vēstule pārdota izsolē par rekordaugstu summu

"Titānika" pasažiera dažas dienas pirms kuģa katastrofas rakstītā vēstule izsolē Lielbritānijā pārdota par rekordaugstiem 350 000 eiro. Izsoļu nams "Henry Aldridge and Son" vēstuli nodēvējis kā "pravietisku".
Pulkveža Arčibalda Greisija vēstuli anonīms pircējs nopirka izsoļu namā "Henry Aldridge and Son" Viltšīrā svētdien - par piecreiz augstāku cenu nekā gaidīts.
Vēstule tiek aprakstīta kā "pravietiska", jo tajā pulkvedis Greisijs paziņo paziņam, ka "gaidīs sava ceļojuma beigas", pirms spriedīs par "lielisko kuģi".
Vēstule datēta ar 1912. gada 10. aprīli - todien viņš uzkāpa uz "Titānika" klāja Sauthemptonā. Piecas dienas vēlāk laineris nogrima pēc sadursmes ar aisbergu Atlantijas okeāna ziemeļu daļā.
Pulkvedis Greisijs bija viens no aptuveni 2200 "Titānika" pasažieriem un apkalpes locekļiem, kas devās uz Ņujorku. Katastrofā gāja bojā vairāk nekā 1500 cilvēku. Pirmās klases vēstule bija rakstīta no C51 kajītes. Tā tika nosūtīta, kad kuģis piestāja Kvinstaunas (Īrija) ostā 1912. gada 11. aprīlī. Uz vēstules ir arī 12. aprīļa Londonas pasta zīmogs.
Izsoļu vadītājs, kurš organizēja pārdošanu, norādīja, ka šī vēstule kļuvusi par dārgāko no visām zināmajām vēstulēm, kas rakstītas uz "Titānika" klāja.
Pulkveža Greisija stāstījums par avāriju tiek uzskatīts par vienu no slavenākajiem.
Vēlāk viņš uzrakstīja grāmatu "Taisnība par "Titāniku"", kurā pastāstīja par savu pieredzi, atrodoties uz lainera. Viņš aprakstīja, kā izglābies, uzkāpjot uz apgāztas laivas ledainā ūdenī. Greisijs rakstīja, ka vairāk nekā puse vīriešu, kas sākumā sasniedza šo laivu, vēlāk nomira no aukstuma vai izsīkuma.
Lai gan pulkvedis piedzīvoja katastrofu, viņa veselību nopietni iedragāja hipotermija un fiziskas traumas. 1912. gada 2. decembrī viņš nonāca komā un nomira pēc divām dienām no cukura diabēta izraisītām komplikācijām.