Atklāts iemesls, kāpēc pāvesta Franciska bērēs tika nodrošināts, lai Tramps un Zelenskis nesēdētu kopā
foto: Scanpix (kolāža: Jauns.lv)
Neskatoties uz atsevišķām sēdvietām, Tramps un Zelenskis atrada laiku sarunai.
Pasaulē

Atklāts iemesls, kāpēc pāvesta Franciska bērēs tika nodrošināts, lai Tramps un Zelenskis nesēdētu kopā

Santa Hincenberga

Jauns.lv

Sestdien notika atvadas no pāvesta Franciska, kurš mira pirmdienas rītā 88 gadu vecumā pēc smadzeņu insulta. Saskaņā ar pāvesta vēlmi ceremonija bija atturīga un vienkārša. Tomēr pašreizējā ģeopolitiskā situācija prasīja īpašu uzmanību starptautisko delegāciju — kopumā 170 valstu pārstāvju — sēdvietu izvietojumam, lai novērstu iespēju, ka piemiņas pasākums kļūst par diplomātisko konfliktu vietu.

Atklāts iemesls, kāpēc pāvesta Franciska bērēs tik...

Tāpat kā 2005. gadā pāvesta Jāņa Pāvila II bērēs, arī šoreiz delegācijas tika sēdinātas nevis pēc svarīguma, bet alfabētiskā secībā franču valodā.

Tas nozīmēja, ka ASV prezidents Donalds Tramps nesēdēja blakus Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim, bet tika izvietots starp Āfrikas valstīm un Etiopiju, netālu no Francijas prezidenta Emanuela Makrona, kurš pēdējā laikā bijis Trampa liels kritiķis.

Tiek uzskatīts, ka šāda kārtība palīdzēja izvairīties no diplomātiskiem neērtumiem. Ja sēdināšana būtu veidota pēc itāļu valodas alfabēta, Tramps un Zelenskis būtu nonākuši daudz tuvāk viens otram.

Neskatoties uz to, vairākas tikšanās notika pirms bēru ceremonijas — Volodimirs Zelenskis Svētā Pētera bazilikā pirms pāvesta Franciska bēru ceremonijas uz īsu brīdi tikās ar ASV prezidentu Donaldu Trampu. Tramps un Zelenskis sarunājās arī ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu un Lielbritānijas premjerministru Kīru Stārmeru. Zelenskis un Tramps bija vienojušies šo sarunu vēlāk turpināt pēc pāvesta bēru ceremonijas beigām, taču tas neizdevās.

Lai gan delegācijas tika sēdinātas pēc stingri noteiktas kārtības, bija arī daži izņēmumi no alfabētiskā principa: Itālijas un Argentīnas — pāvesta Franciska dzimtenes — pārstāvji sēdēja pirmajā rindā.

Tālāk pēc hierarhijas sekoja katoļu karaļnamu pārstāvji, Maltas ordeņa lielmeistars, nekatoļu karaļnami un tad pārējo valstu valdību pārstāvji. Civilo iestāžu pārstāvji tika sēdināti labajā pusē Svētā Pētera bazilikas priekšlaukumā, bet kardināli bija izvietoti pie ieejas.

Apvienoto Karalisti pāvesta bērēs pārstāvēja Velsas kroņprincis Viljams un premjerministrs Kīrs Stārmers. Bēres apmeklēja arī Beļģijas, Zviedrijas, Norvēģijas un Monako karaļnami. Nīderlandes karaļnams — karalis Vilems Aleksandrs un karaliene Maksima — ceremonijā nepiedalījās, jo tā sakrita ar Karaļa dienu, kas atzīmē karaļa dzimšanas dienu.

Ievērojamākie vārdi, kas nebija pāvesta bērēs, ir Krievijas diktators Vladimirs Putins un Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu — abi izsludināti starptautiskā aresta orderī par kara noziegumiem.

Lai gan daži Itālijas mediji minējuši iespēju, ka Putinu Itālijā varētu neaizturēt, tieslietu ministrs Kārlo Nordio uzsvēris, ka tas nav iespējams — aresta orderis būtu spēkā gan viņa ierašanās brīdī, gan brīdī, kad parādītos informācija par iespējamu vizīti.

Pāvests Francisks gultīts zemes klēpī.

Pāvesta Franciska bēru ceremonija

Pāvests Francisks ir apglabāts Svētās Marijas Lielās bazilikā, un līdz ar viņa guldīšanu zemes klēpī katoļi visā pasaulē aizsākuši deviņu ...