Lietuvā viendzimuma pāru partnerattiecības varēs reģistrēt tiesas ceļā
foto: Shutterstock
Praids Viļņā 2023. gada vasarā.
Pasaulē

Lietuvā viendzimuma pāru partnerattiecības varēs reģistrēt tiesas ceļā

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv / LETA

Lietuvā pilsoņi dzimumneitrālu partnerību varēs reģistrēt tiesas ceļā, lēmusi Lietuvas Konstitucionālā tiesa.

Lietuvā viendzimuma pāru partnerattiecības varēs r...

Tādu lēmumu tiesa pieņēma pēc tam, kad atzina, ka partnerattiecību institūts, kā tas pašlaik ir definēts Lietuvas Civilkodeksā, neatbilst valsts pamatlikumam, jo nodrošina tikai savienību starp vīrieti un sievieti, neiekļaujot viendzimuma attiecības.

Tiesas spriedums paredz, ka, kamēr parlaments nav noteicis kārtību, kādā var reģistrēt partnerattiecības, personām tādu attiecību legalizācijai būs jāiesniedz prasība tiesā.

"Vienlaikus Konstitucionālā tiesa uzsvēra, ka tiesas iespēja aizpildīt likuma nepilnības nenozīmē, ka likumdevējam nav pienākuma saprātīgā termiņā un saskaņā ar Konstitūciju likumā noteikt atbilstošu tādu attiecību tiesisko regulējumu," uzsvērts tiesas lēmumā.

Komentējot viendzimuma partnerattiecību jautājumu, Satversmes tiesa uzsvēra, ka Konstitūcija neļauj likumdevējam ieviest tiesību aktus, kas pieļautu ģimenes attiecību dalībnieku diskrimināciju seksuālās orientācijas dēļ.

Pēc tiesas domām, spēkā esošais Civilkodeksa noteikums pārkāpj valsts pamatlikumā nostiprināto vienlīdzības un nediskriminācijas principu.

Konstitucionālā tiesa arī secināja, ka nevar būt tiesiskais regulējums, saskaņā ar kuru likumā paredzētā tiesiskās atzīšanas un aizsardzības forma "attiecas tikai uz pretējā dzimuma pāriem un nav pieejama viendzimuma pāriem".

Spriedumā norādīts, ka sabiedrībā pastāvošie stereotipi nevar būt konstitucionāli attaisnojams pamats, lai demokrātiskā tiesiskā valstī liegtu vai ierobežotu atsevišķu personu vai personu grupu pamattiesības vai pamatbrīvības.

Jau vēstīts, ka par neatbilstošu valsts pamatlikumam Konstitucionālā tiesa atzina arī Likuma par Civilkodeksa apstiprināšanu, spēkā stāšanos un piemērošanu norma, kas noteic, ka normas par kopdzīvi bez laulības reģistrācijas stājas spēkā no brīža, kad stājas spēkā atsevišķs likums, kas regulē partnerattiecību reģistrācijas kārtību.

Pirms 24 gadiem Seims Civillikumā paredzēja vīriešu un sieviešu pāru civilās partnerattiecības, taču līdz šim nav pieņēmis likumu, kas tās detalizēti definētu.

Iepriekšējā centriski labējā valdība Konstitucionālajai tiesai bija lūgusi izvērtēt divus Civilkodeksa un tā piemērošanas likuma grozījumus.

Pašlaik Lietuvā juridiski netiek atzītas ne vīriešu un sieviešu, ne viendzimuma pāru partnerattiecības, ja nav noslēgta laulība

Likumprojekti, kas paredz legalizēt viendzimuma partnerattiecības vienā vai otrā formā, līdz šim parlamentā nav pieņemti.

Civilās savienības likumprojekts, kas atzītu viendzimuma partnerattiecības, iepriekšējā parlamentā tika pieņemts divos lasījumos, bet netika nodots galīgajam balsojumam atbalsta trūkuma dēļ.

Likumprojektā tika ierosināts, ka civilās savienības partneriem kopīgi piederētu kopīpašums ar iespēju vienoties par citu īpašuma režīmu. Viņi arī mantotu viens no otra saskaņā ar likumu, nemaksājot mantojuma nodokli, varētu rīkoties viens otra vārdā un interesēs, pārstāvēt viens otru veselības aprūpes jautājumos un piekļūt viens otra medicīniskajai informācijai.